استرس و اضطراب ناشی از کرونا موجب کاهش ایمنی بدن می شود
 در دوران شیوع کرونا خیلی افراد ممکن است استرس این بیماری را داشته باشند یا در قرنطینه افسرده شده باشند که همه این‌ها می‌تواند ایمنی بدن را کاهش دهد

 استرس دوران کرونا موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود

با وجود اینکه یک سال و سه ماه از شیوع کرونا در کشور می گذرد، امروز نسبت به گذشته ترس و نگرانی درخصوص این بیماری و آسیب هایش تا حدی کاهش پیدا کرده و همین باعث می شود با بی احتیاطی برخی افراد در انجام پروتکل های بهداشتی، شاهد موج چهارم و پنجم این بیماری باشیم.

 حال در شرایطی هستیم که کرونا جهش پیدا کرده است. در این میان افرادی که پروتکل ها را رعایت می کنند با خبرهای پی در پی در خصوص موج های کرونا، دچار شوک شده و ترس وجودشان را فرا گرفته است. همین باعث می شود پروتکل ها را با وسواس بیشتری رعایت کنند.

نمی شود تاثیر اخبار را در بروز اضطراب افراد نادیده گرفت،  این بالا و پایین شدن ها و خبرهای بد، به لحاظ روانشناسی برای مردم آسیب زا و باعث به وجود آمدن اختلال اضطرابی شان شده است.

از طرفی عده ای به خاطر از دست دادن عزیزانشان دچار اختلال سوگ می شوند و همین می تواند تاثیرات منفی در روحیه شان بگذارد.

 نتیجه اضطراب بالای افراد در نتیجه خبرهای بد درخصوص این بیماری یا از دست دادن عزیزانشان یا ترس از ابتلا به این بیماری و...منجر به پیک افسردگی در جامعه می شود.

 بدون شک قرنطینه هم ازنظر خلقی بر روی افراد تاثیر می گذارد و ممکن است دچار افسردگی های کوتاه و بلندمدت شوند.

 برای همین باید با آنها کار شود. برای مثال بهتر است سازوکاری فراهم شود تا افراد مبتلا به کرونا، پس از بهبودی تحت نظر روانشناس مهارت های شادمانی را یاد بگیرد.

 باید این افراد تخلیه هیجانی شوند، چراکه خیلی از آنها دچار ترس از کرونا شده و بایستی تکنیک های ریلکسی را یاد بگیرند. حتی صحبت کردن فرد بهبود یافته با اطرافیان در جهت تخلیه هیجانی می تواند از میزان اضطراب و استرس وی کم کند.

 نقش اطرافیان در کاهش اضطراب افراد مبتلا به کرونا، بهبودیافته یا آنها که دچار ترس ابتلا به این بیماری شده اند اهمیت زیادی دارد ،صحبت کردن راجع به این موضوع می تواند به افراد کمک خوبی کند. به همین دلیل اطرافیان مثل دوستان، خانواده، اقوام و... بهترین فرصت است که جویای حال فرد مبتلا یا بهبودیافته از کرونا باشند یا کمک کنند با صحبت کردن از میزان ترس افراد از ابتلا به این بیماری کمک کنند.

 همین زنگ زدن ساده، تماس تصویری، ایجاد فضای شاد برای فرد مبتلا می تواند باعث افزایش روحیه افراد و کاهش اضطراب و استرس شان باشد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۴۶ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران(اسفند۹۸) تا کنون ۷۲ هزار و ۸۷۵ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

 بیشتر بدانید : مشکلات گوارشی ناشی از کرونا را چطور از استرس تشخیص دهیم؟

بیشتر بدانید : چرا افراد مبتلا به کرونا دچار ریزش مو می شوند؟

 بیشتر بدانید : اضطراب کرونا و قرنطینه چه تاثیری بر قاعدگی می گذارد؟

بیشتر بدانید : استرس مربوط به کرونا چه تاثیری بر کودکان می گذارد؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:irna.ir