نمی‌توانید كلیدهایتان را پیدا كنید؟ فهرست خریدتان را فراموش كرده‌اید؟ شماره تلفن‌ها را به یاد نمی‌آورید؟ نگران نباشید؛

 همه ما گاهی در زندگی مواردی را فراموش می‌كنیم. اما با این حال، فراموشی و از دست دادن حافظه هم مساله مهمی است كه نباید آن را نادیده گرفت.

 این روزها زیاد در مورد آلزایمر و بیماری‌هایی این چنینی می‌شنویم. به همین دلیل هم همه افراد و بخصوص كهنسالان از بروز چنین مشكلی نگرانند، اما بهتر است به جای غصه خوردن و نگران بودن، به فكر راه‌هایی برای تقویت حافظه باشیم.

از نظر ذهنی فعال بمانید
فعالیت‌هایی كه باعث تحریك مغز بشوند با تقویت حافظه، بروز فراموشی و مشكلات این چنینی را به تعویق می‌اندازند.برای این كار می‌توانید جدول كلمات متقاطع حل كنید، بخش‌های جدیدی از روزنامه را بخوانید، هنگام رانندگی راهی دیگر را جایگزین مسیر همیشگی خود بكنید یا در یك كار اجتماعی داوطلبانه شركت كنید. همه این موارد به تقویت حافظه شما كمك خواهند كرد.

همیشه با دیگران معاشرت داشته باشید
تعاملات اجتماعی به شما كمك می‌كند استرس‌ و افسردگی را كه هر دو دلیلی برای شروع فراموشی هستند، از خود دور كنید. بنابراین به دنبال فرصت‌هایی باشید كه با دوستان و عزیزانتان بگذرانید، به خصوص اگر همیشه تنها هستید. بنابراین هنگامی كه برای یك ناهار یا عصرانه ساده دعوت می‌شوید، از این دعوت استقبال كرده و حتما بروید.

منظم و مرتب باشید
اگر خانه شلوغ و به هم‌ریخته باشد، احتمال گم كردن لوازم مورد نیاز نیز بیشتر خواهد شد، اما می‌توانید كنار تقویم، روی در یخچال یا هر جای دیگری كه فكر می‌كنید مناسب است، فهرست كارها و برنامه‌های خود را قرار دهید. همچنین بهتر است هنگام نوشتن این مطالب، آنها را بلند تكرار كنید تا بهتر در حافظه‌تان بماند. البته دقت داشته باشید كه كارهای انجام شده باید سریع از فهرست حذف شوند.

رژیم غذایی خود را كنترل كنید
رژیم غذایی مناسب همانقدر كه برای سلامت قلب موثر است، به تقویت حافظه نیز كمك می‌كند. برای همین در برنامه غذایی خود میوه، سبزی و غلات سبوس‌دار را قرار داده و از محصولات كم‌چرب استفاده كنید. البته به مصرف مایعات هم دقت داشته و در طول روز آب كافی بنوشید.

ورزش باید جزئی از برنامه زندگی شما باشد
فعالیت بدنی باعث افزایش جریان خون در تمام اعضای بدن و همین طور مغز می‌شود. بنابراین بهتر است هر روز حداقل 3 دقیقه ورزش هوازی را در برنامه خود قرار دهید. چنانچه برنامه زندگی به شما اجازه ورزش كردن نمی‌دهد، حداقل روزی 10 دقیقه پیاده‌روی را داشته باشید.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : isna.ir
 
مطالب پیشنهادی :
بهترين خوردنیها برای تقويت مغز و حافظه
چگونه حافظه خود را 110درصد تقویت کنیم؟
ورزشی فوق العاده برای تقویت حافظه
برای رفع مشکل حافظه به دندانپزشک مراجعه کنید!
حافظه تان را با این برنامه روزانه دو برابر کنید!