کودک من افسرده است یا خیر؟
کودکان در تمام سنین ممکن است دچار افسردگی شوند و والدین باید حواسشان به علائم کودکان خود باشد

آیا فرزندم افسرده است؟

افسردگی در تمام سنین کودک به وجود می آید.افسردگی در شیرخواری(ماه های اول) به صورت بی تفاوتی نسبت به شیر خوردن، نداشتن نشاط و شادی و در سال های اول به صورت نداشتن شور و هیجان، کم تحرکی و گوشه گیری و برقرار نکردن رابطه با دیگران و همچنین در سنین کودکی به صورت گوشه گیری تظاهر پیدا می کند. در اواخر کودکی نیز افسردگی به صورت هیجان، بی قراری و اختلالات رفتاری بروز می یابد. چنین کودکانی تا اتفاقی بیفتد و هیجان خود را نشان دهند و با این طریق خود را آرام سازند. آنها مایلند با عصبانیت و نشان دادن خشم، خودنمایی کنند.

به طور کلی کودکی که افسردگی دارد به خود بی اعتنا است به تکالیف و وظایف بهداشتی خود نمی رسد خود را سرزنش و احساس گناه می کند و در مسایل اجتماعی، رفتارهای ضد اجتماعی و اختلالات رفتاری دارد. او به همه چیز بدبین است و از جمع پرهیز می کند و از نظر عاطفی نیز ضعیف و خیلی بی توجه بوده و از خانه و مدرسه گریزان است. افسردگی در کودکان ممکن است با شکایات جسمانی مانند خستگی و دردهای مبهم یا موضعی همراه باشد.

نوجوانان با سن و سال بیشتر که دارای تفکر عملیاتی طوری هستند ممکن است قادر باشند احساس افسردگی و غمگینی خود را منعکس سازند. اختلال خلق در افسردگی شامل احساس اندوه یا دلتنگی است.

سایر نشانه ها در سنین بالاتر به صورت از بین رفتنی میل جنسی، تغییر در اشتها، بی خوابی یا پرخوابی، خستگی یا کندی روانی- حرکتی، خود را سرزنش کردن و بی ارزش شمردن خویش تظاهر پیدا می کند. در بیماری افسردگی ریشه هایی از محرومیت و فقط عاطفی مشاهده می شود. در رابطه با این بیماری حتما باید با روانپزشک مشاوره کرد.

بیشتر بدانید : چه کنیم که کودک ما لوس نشود

بیشتر بدانید :  چرا کودک نوپای شما بقیه بچه ها را کتک می‌زند یا گاز می‌گیرد؟

بیشتر بدانید :  9 علامت نشان دهنده بدرفتاری و سوء استفاده از کودکان

بیشتر بدانید :  کودکانی که در آینده افسرده می شوند

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : sinapress.ir