با پسرم که افسرده شده چه کنم؟
 افسردگی یک مشکل روحی مختص بزرگسالان نیست و کودکان نیز به این مشکل دچار می شوند که به مراتب به مراقبت های بیشتری نیاز دارند، در ادامه به نکات مهمی در این باره اشاره می شود

 با کودکان مبتلا به افسردگی چطور رفتار کنیم؟

تغییرات ناگهانی در کودکان هیچ گاه بدون علت نیست. در صورتی که فرزند شما به یک باره تغییرات در خلق و خو را نشان داده است، به احتمال زیاد پای یک رویداد بیرونی در میان است که فرزندتان آن را ناخوشایند ادراک کرده است. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که شما سعی کنید ارتباط صمیمانه تری با کودک تان برقرار کنید و به آهستگی به علت ناخشنودی او پی ببرید. دقت کنید منظور از ارتباط صمیمانه تر تسلیم شدن در برابر تمام درخواست های او به ویژه خواسته های نادرست نیست بلکه ایجاد فضایی است که کودک تان در آن احساس امنیت بیشتری را تجربه کند.


علت یابی تغییر خلق و خوی کودک 

با کودک تان بیشتر وقت بگذرانید و بیشتر او را در آغوش بگیرید. به او اطمینان خاطر دهید که می تواند درباره هر اتفاقی که افتاده است با شما صحبت کند و این که شما او را تنبیه و سرزنش نخواهید کرد. در عین حال او را تحت فشار قرار ندهید و مراقب باشید گفت و گوی تان حالت بازجویی و مواخذه کردن پیدا نکند و منجر به ایجاد اضطراب بیشتر در او نشود.

رفتار کودکان به طور معمول آینه ای است از آن چه در محیط بیرونی خود تجربه می کنند و از آن جایی که آنان فاقد ساز و کارهای رشد یافته روان شناختی هستند، قادر نیستند اضطرابی را که برای یک بزرگ سال قابل تحمل است، تحمل کنند.

سعی کنید موارد اضطراب زای بیرونی را که ممکن است فرزندتان را آشفته کند، مدیریت کنید. برای مثال اگر با همسرتان درباره موضوعی اختلاف نظر دارید، مشاجرات تان را در حضور فرزندتان انجام ندهید. از سوی دیگر درباره مشکلاتی که برای او پیش آمده و احساسات آزاردهنده ای که از این بابت تجربه می کنید نیز هرگز در مقابل فرزندتان صحبت نکنید.

این گونه مکالمات در حضور او باعث می شود علاوه بر اضطراب درونی پیش آمده بابت حادثه احتمالی، او اضطراب دیگری را نیز مبنی بر ناخشنود کردن شما و ترس از طرد شدن و پذیرفته نشدن توسط والدینش تجربه کند.


ایجاد فضای دوست داشتن بدون قید و شرط فرزند
افسردگی-در-کودکان

در صورتی که بتوانید فضای پذیرش و دوست داشته شدن بدون قید و شرط را برای کودک تان ایجاد کنید و این موضوع را به او انتقال دهید، به احتمال زیاد بهتر قادر خواهید بود به علت مسئله پی ببرید و تجربه احساسات ناخوشایند در فرزندتان را کاهش دهید. می توان این گونه مطرح کرد که تغییرات ناگهانی خلق و خوی فرزند شما نه بدون علت بلکه دارای علتی است که شما هنوز نتوانسته اید به آن پی ببرید.


بهترین دارو برای مقابله با افسردگی و سایر بحران ها

فلوکستین یکی از مقبول ترین و مورد توافق ترین داروهایی است که برای بحران های روان شناختی تجویز می شود. بدون شک روان پزشک پس از بررسی دقیق علایم و نشانه های فرزندتان و مشاهده او تشخیص مربوط را داشته است بنابراین توجه به دستورات او لازم است. در صورتی که از صلاحیت وی مطمئن هستید، ضروری است به راهکارهایش  پایبند باشید.


دارو تنها علایم افسردگی را حذف می کند

با این وجود مصرف داروها تنها می تواند علایم کودک تان را حذف کند اما لازم است برای رفع کامل مشکل، احساسات او نیز به رسمیت شناخته شود. بدون پی بردن به این که آیا رویداد بیرونی آسیب زایی پیش آمده است یا خیر و این که کودک تان چه احساسات و افکاری را در آن باره تجربه کرده است و در نهایت حل و فصل تاثیرات آن در صورت وجود، بهبودی به صورت کامل رخ نخواهد داد. بهتر است در این زمینه از یک روان شناس بالینی کودک نیز در کنار روان پزشک بهره مند شوید.


بیشتر بدانید : کودکان هم افسرده می شوند؟

بیشتر بدانید : فســردگـــی در كـــودكان

بیشتر بدانید : افسردگی شما به فرزندانتان ارث می رسد؟

بیشتر بدانید : همه چیز درباره یک ضدافسردگی معروف: فلوکستین

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com