یكی از روش‌های ساده درمان دل‌درد استفاده از زنجبیل است.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در ایام عید به‌دلیل پرخوری یا خوردن‌های پشت سرهم دچار دل درد یا حالت تهوع شوید. اكثر افراد چنین تجربه‌ای در ایام عید داشته‌اند و پس از این حالات كه غالبا به‌خاطر پرخوری است به پزشك مراجعه می‌كنند اما با درمان‌های سنتی و خانگی نیز می‌توان دل دردهای ناشی از پرخوری‌های ایام عید را كاهش داد.

 

لطفا پرخوری نكنید!

اولین توصیه برای كاهش دل‌دردهای ایام عید یا به‌اصطلاح «رودل كردن» این است كه از پرخوری و همه‌‌چیز را با هم قاطی خوردن پرهیز كنید؛ چراكه این اقدام باعث فشار به معده شده، حالت تهوع و دل درد را به همراه دارد.

 

استفاده از عرق نعناع

راحت‌ترین اقدامی كه پس از دل‌درد می‌توان انجام داد مصرف عرق نعناع است. می‌توانید عرق نعناع را با كمی آب قند یا نبات میل كنید. البته در مصرف عرق نعناع زیاده‌روی نشود؛ چراكه محل اتصال مری به معده را پرحجم كرده و مشكلاتی را برای فرد به‌وجود می‌آورد.

 

نقش «ترخون» در كاهش دل درد

استفاده از جوشانده «ترخون» در آب روش دیگری است كه در طب سنتی برای رفع دل درد و دردهای معده مورد توصیه قرار می‌گیرد؛ چراكه این سبزی نقش مؤثری در تقویت معده ایفا می‌كند.

 

مخلوطی معجزه برانگیز

استفاده از مخلوط نعناع، گل بابونه، رازیانه، ریشه شیرین‌بیان و ریشه گل‌ختمی نیز راه دیگری است كه در درمان دل درد مؤثر است. به این صورت كه 250 گرم نعناع، 250گرم گل بابونه، 100گرم رازیانه، 200گرم ریشه شیرین‌بیان و 200گرم ریشه ختمی را در یك لیوان آب‌جوش ریخته و بگذارید 30دقیقه دم بكشد و پس از صاف كردن آن می‌توانید نیم‌ساعت قبل از صبحانه و نیم ساعت قبل از شام به مقدار یك استكان از آن میل كنید.

 

زیره سیاه و سبز و كاهش نفخ شكم

راهكار دیگری كه در طب سنتی برای درمان دل درد سفارش شده استفاده از زیره سیاه و زیره سبز است كه به كاهش نفخ شكم كمك می‌كند. می‌توان از این گیاه به‌صورت پودرشده بعد از غذا استفاده كرد.

 

درمان دل‌درد با زنجبیل

یكی از روش‌های ساده درمان دل‌درد استفاده از زنجبیل است. مقدار كمی از پودر زنجبیل را در آب جوش ریخته و با خرما یا نبات میل كنید. خیلی زود درد شما را ساكت می‌كند. حتی اگر كودكانتان نیز در ایام عید به دل‌درد دچار شد می‌توانید با همین روش درد او را تسكین دهید. البته درخصوص رفع دل درد كودكان مخلوط آب و آبلیمو و عسل نیز توصیه شده است.

 

دارچین فراموش نشود

درصورتی كه پس از میل كردن هر چیزی سریعا دچار دل‌درد می‌شوید بهتر است نصف قاشق غذاخوری دارچین را دم كرده و بخورید. این كار به مرور زمان دل‌درد شما را كاهش می‌دهد.

 

با دل‌دردهای ناشی از یبوست چه كنیم؟

البته گاهی نیز ممكن است این دل‌دردها به‌خاطر یبوست باشد. برای درمان این مشكل استفاده از خاكشیر پیشنهاد می‌شود. برای این منظور باید به‌صورت ناشتا 2قاشق غذاخوری خاكشیر را داخل یك لیوان آب جوش بریزید و ظرفی روی آن قرار دهید تا دم بكشد و پس از 5دقیقه با كمی عسل مصرف كنید. زیتون نیز نقش معجزه‌آسایی در درمان یبوست دارد. اگر 7عدد زیتون را به همراه غذا میل كنید یبوست شما خیلی زود درمان‌ می‌شود.

دکتر سیدمهدی میرغضنفری

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : همشهری آنلاین

 

 

 
 

X