نوشیدن سرکه سیب پیش از غذا واقعا ولع خوردن را کاهش می دهد؟
سرکه سیب قند خون را بعد از خوردن غذا کاهش می دهد، که به نوبه خود، به محدود کردن ولع خوردن  و احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.

سرکه سیب و خواص درمانی و روش صحیح مصرف آن

وقتی نوبت به درمانهای خوراکی می رسد  متخصصان عقیده دارند که این جزء اصلی آشپزخانه یعنی سرکه سیب  که از تخمیر آب سیب به دست می آید حاوی فیبر و مواد مغذی است که می تواند به درمان هر چیزی از هوس شیرینی تا ریفلاکس اسید معده و دیابت و سرطان و یبوست کمک کند.

 چه عالی، درست است؟

خبر بد: بیشتر این ادعاها کاملاً بی اساس هستند. مشخص شده که سرکه سیب خوب و قدیمی مقدار کمی فیبر، ویتامین، مواد معدنی داشته و به عنوان درمانی برای همه بیماریها اثبات نشده است.

 

اما ادعاهایی در مورد سرکه سیب وجود دارد که مطالعات آنها را تایید می کند:

اول: سرکه سیب به جذب بیشتر مواد غذایی  کمک می کند اما این امر زمانی صادق است که آنرا خالی نوشیده و یا به عنوان مواد خام، مثل سس به سالاد اضافه کنید.

دوم : سرکه سیب قند خون را بعد از خوردن غذا کاهش می دهد، که به نوبه خود، به محدود کردن ولع خوردن  و احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند. در واقع درمطالعه ای مشخص شده که مصرف سرکه سیب پیش از غذا سطح گلوکز خون را در بیماران پیش دیابت نزدیک به نیم را کاهش می دهد.

 

 آیا مصرف یک قاشق غذاخوری سرکه سیب پیش از غذا واقعاً میل به خوردن را در من از میان میبرد و به من کمک خواهد کرد که کمتر غذا بخورم؟

 آیا مصرف یک قاشق غذاخوری سرکه سیب پیش از غذا واقعاً میل به خوردن را در من از میان می برد و به من کمک خواهد کرد که کمتر غذا بخورم؟

 

1- مصرف سرکه سیب با معده خالی می تواند باعث ایجاد حالت تهوع شود

شاید من آن را سریع نوشیده باشم اما پس از خوردن هر لیوان آب مخلوط با سرکه سیب احساس می کردم چیز بدی خورده ام. هیچ اتفاق بدی نیفتاد اما این احساس ناراحتی را در معده داشتم. خیلی بادگلو زدم و احساس می کردم هر چیزی که خورده ام همین الان بالا می آورم. البته  سرکه سیب ولع خوردن را در من از بین برد اما نه به طریقی خوشایند.

 

2 - خوردن سرکه سیب بعد از غذا خیلی بهتر است

ایده خوردن آن قبل از غذا در مورد من کارساز نبود و مهمتر این که از ایجاد احساس تهوع و نخوردن غذای سالمی که برای خوردن آن برنامه ریزی کرده اید چه عایدتان می شود؟ راه بهتری که من پیدا کردم نوشیدن آن موقعی بود که پس از خوردن غذا هنوز احساس گرسنگی و تمایل به بیشتر خوردن داشتم. به دلیل اینکه معده ام خالی نبود و مقدار کمی غذا خورده بودم از ایجاد حالت تهوع در معده ام جلوگیری شد.  اما مصرف سرکه سیب تمایل من برای خوردن شیرینی ها را کاهش داد.

 

3 -  سرکه سیب به حرکت غذا در داخل سیستم گوارش کمک می کند

دور از انتظار بود ( اما جزئیات آن را به شما خواهم گفت) اما قطعاً ارتباطی بین مصرف سرکه سیب و افزایش  دفعات دفع وجود دارد. قطعاً می توانم تاثیر سرکه سیب را بعنوان یک ملین(ماده ایی که منجر به دفع میشود) زمانی که دچار یبوست هستم مشاهده کنم.

 

4 - اگر شیوه درست مصرف سرکه سیب را ندانید ممکن است باعث سوختگی دریچه مری شود

سرکه سیب را خالی نخورید باعث احساس سوختگی می شود (احساس سوزش بدتر ازسوزش ودکا است و هیچ احساس مستی هم ندارد.)

بهترین راه حل: یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را با 200 میلی لیتر آب مخلوط کنید. آن را با نی بنوشید تا  تماس آن با غدد چشایی را به حداقل برسانید. این روش برای من قابل تحمل تر بود اگرچه مزه ای کمی شبیه مزه پا بعد از یک جلسه ورزش در گرمای تابستان داشت!

 

خلاصه مطلب : اگرچه این تجربه برای من آموزنده بود و به کاهش اشتهای من کمک کرد.اما مصرف سرکه سیب مخلوط با آب را بعنوان بخشی از رژیم روزانه خود قرار نمی دهم. در عوض بیشتر احتمال دارد زمان هایی که ولع خوردن شیرینی هایی مانند محصولات کریسپی کریم  Krispy Kreme ( یک برند تولید کننده پیراشکی ) را دارم یا یبوست دارم از آن استفاده کنم. و قطعاً سعی می کنم از آن در سس های سالاد سالم خانگی استفاده کنم تا از مواد مغذی سالاد سبزیجاتم بیشتر بهره ببرم.

 

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

 

 

Save