شکلات غنی از آهن و آنتی اکسیدان است و به صورت بلقوه قدرت تقویت مغز را دارد.خوردن لذت بخش میان وعده هایی با طعم کاکائو به طور منظم، می تواند مغز شما را از *کاهش شناختی cognitive decline محافظت کند. 

خواص هر روز شکلات خوردن برای مغز

اگر واقعا می خواید از دکتر رفتن بی نیاز شوید، روزی یک عدد سیب خوردن را فراموش کنید و به جایش یک تکه شکلات را امتحان کنید. بر اساس بررسی جدید که در دانشگاه لاکویلا L'Aquila  در ایتالیا انجام شده است، خوردن لذت بخش میان وعده هایی با طعم کاکائو به طور منظم، می تواند مغز شما را از *کاهش شناختی cognitive decline محافظت کند.

*اختلال شناختی خفیف: اختلال شناختی خفیف که باعث کاهش قابل ملاحظه و قابل اندازه گیری در توانایی های شناختی، از جمله مهارت های حافظه و تفکر می شود. فرد مبتلا به MCI در معرض خطر ابتلا به آلزایمر یا زوال عقل دیگر قرار دارد.

شکلات خوردن روزانه برای مغز مفید است

شکلات تلخ dark غنی از آهن و آنتی اکسیدان است، و به عنوان دسری هوشمندانه برای عاشقان دسر شناخته شده است. بر اساس بررسی مجددی که روی مطالعات قبلی انجام شده، و به صورت بلقوه قدرت تقویت مغز را دارد که این نکته هم یک اثر لذت بخش دیگر برای آن است.

خوردن روزانه مقداری شکلات عملکردهای مربوط به مغز را بهبود می بخشد:

  • - قدرت توجه به جزئیات
  • - سرعت پردازش
  • - کارکرد حافظه 
  • - تسلط کلامی 

به گفته ولنتینا سوسی Valentina Socci و میشل فرارا Michele Ferrara نویسندگان این بررسی: "مصرف منظم کاکائو و شکلات در واقع می تواند تاثیرات مثبتی بر عملکرد شناختی در طول زمان داشته باشد،" نتیجه تجزیه و تحلیل آن ها که در Frontiers in Nutrition منتشر شد نشان داد که سالمندان که در معرض خطر کاهش حافظه هستند بیشترین سود را از خوردن شکلات دریافت کرده اند. مصرف منظم شکلات می تواند به بهبود فرایندهای حیاتی تفکر در طول زمان کمک کند.

یک میان وعده سریع ممکن است مزایای کوتاه مدتی هم داشته باشد. خوردن کاکائو همچنین می تواند به بزرگسالان جوان و سالم در انجام  بهتر *آزمون های شناختی سخت تقریبا بلافاصله کمک کند، اگر چه این تاثیر بسیار نامحسوس بود.

*آزمون‌های شناختی cognitive tests: ارزیابی کنندهٔ ظرفیت‌های شناختی انسان‌ها و حیوانات هستند. آزمون‌هایی که بر روی انسان‌ها انجام می‌شود شامل انواع آزمون‌های ضریب هوشی ست. آن دسته از آزمون‌ها که بر روی حیوانات اجرا می‌شود شامل آزمون آینه (آزمونی از خودآگاهی بصری) و مارپیچ T است (که توانایی یادگیری را می‌آزماید). اینگونه مطالعات در تحقیقات مربوط به فلسفهٔ ذهن و روانشناسی مهم هستند، همچنین در تعیین هوش انسان و حیوان.

 

مزایای قدرتمندی از فلاونول های flavanols کاکائو حاصل می شود، یک ترکیب شناخته شده آن به خاطر مزایای سلامتی است.شکلات های تیره تر نسبت به انواع شیری حاولی فلاونول های بیشتری هستند ولی شما می توانید این ترکیب را در سیب، گلابی و انگور و سایر خوراکی ها هم پیدا کنید.

به گفته سسی و فرارا، نوع خاصی از فلاونوئید flavonoid از سلامت سیستم قلبی عروقی حمایت می کند و می تواند جریان خون را به بخشی از مغز که به طور خاص توسط پیری تحت تاثیر قرار می گیرد را افزایش دهد. هر دوی این عملکردها با خوردن روزانه مقدار کمی شکلات تلخ در بدن انجام می شود ولی مراقب باشید که بیش از حد شکلات نخورید به خصوص شکلات هایی که دارای قند و مواد افزودنی هستند.

به گفته دکتر ژاکلین لاندن Jaclyn London ، مدیر تغذیه موسسه the Good Housekeeping، خوشبختانه انتخاب شکلات به عنوان دسر می تواند ولع بیش از حد برای خوردن را کاهش دهد. مصرف 1 اونس ( 28 گرم ) شکلات در روز یا حدود 150 تا 200 کالری، منافع بسیار زیادی برای بدن دارد و من طرفدار مصرف روزانه شکلات هستم. "

با این حال بهتر است که مصرف سیب را کاملا رها نکنید ولی اضافه کردن کمی شکلات به سیب هیچ ضرری ندارد.


تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ 
 

X