آیا پرتقال به کاهش علائم سرماخوردگی مانند سرفه و خلط کمک می‌کند؟
 معمولا پرتقال به عنوان یک میوه برای درمان یا پیشگیری از سرماخوردگی در نظر گرفته می شود، اما آیا این اعتقاد درست است و چه میزان پرتقال به بهبود سرماخوردگی کمک می کند؟

پرتقال تا چه اندازه به درمان یا پیشگیری از سرماخوردگی کمک می کند؟

ویتامین C معمولا به‌عنوان ترکیبی شناخته می‌شود که برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا مانند سرفه، گلودرد و آبریزش بینی موثر است. این اثرگذاری بیش از هر چیزی به خاصیت آنتی‌اکسیدانی ویتامین C برمی‌گردد که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. مصرف پرتقال، یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش میزان ویتامین C دریافتی در طول روز است، اما اختلاف نظر زیادی بین محققان درباره این موضوع وجود دارد که:

بیشتر بدانید : مرکبات، مانند پرتقال و لیمو، چه کمکی به سلامت می کنند؟

بیشتر بدانید : تمام خواص باورنکردنی میوه پرتقال

بیشتر بدانید : صبح ها شیر بخوریم یا آب پرتقال؟

مواد مغذی پرتقال

ویتامین‌ها و مواد معدنی برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی در سطح مطلوب ضروری هستند. یک عدد پرتقال متوسط، منبع عالی‌ برای دریافت ویتامین C محسوب می‌شود و ۷۰ میلی‌گرم از این ویتامین را به بدن می‌رساند که برابر است با نیمی از مصرف روزانه توصیه‌شده برای کودکان و ۸۵ درصد از این نیاز برای افراد بالای ۱۹ سال.

بعضی از مراجع مطالعاتی معتبر مانند The Linus Pauling Institute می‌گویند که آنتی‌اکسیدان‌های درون پرتقال، شانس ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا را کاهش می‌دهند، چون این توانایی را دارند که از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد free radicals، سموم و آلودگی‌های مختلف محافظت کنند.

هر عدد پرتقال متوسط حدودا ۶۲ کالری دارد و همچنین ۵۲ میلی‌گرم کلسیم و ۱۳ میلی‌گرم منیزیم به بدن می‌رساند. وجود ویتامین A در پرتقال نیز باعث می‌شود که این میوه به حفظ سلامتی غشاهای مخاطی کمک برساند و درنتیجه شانس ابتلا به بیماری و شکل‌گیری خلط را کنترل کند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آنتی اکسیدان چیست؟ و منابع آنتی اکسیدان و مکمل های ضدپیری کدامند؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : رادیکال های آزاد چیست، چگونه با رادیکال های آزاد مقابله کنیم؟


هر عدد پرتقال متوسط حدود ۳۹ میلی‌گرم فولات دارد که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و به پیشگیری از ابتلا به مشکلات تنفسی کمک می‌رساند. همین ویژگی‌ها می‌توانند از بروز مشکلاتی مانند سرفه جلوگیری کنند.


پیشگیری و درمان سرماخوردگی با پرتقال
پرتقال

پرتقال، علی‌رغم داشتن ویتامین C زیاد و مفید، ممکن است که نتواند تاثیری در راستای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی رایج داشته باشد یا این‌که نتواند به کاهش شدت علائم سرماخوردگی و دوره زمانی این علائم کمکی برساند. در واقع اگر آب‌ و هوای سرد یا ورزش‌های سنگین، سیستم ایمنی را ضعیف کرده باشند و ذخایر آن را تحلیل برده باشند، در این صورت ویتامین C می‌تواند موثر واقع شود.

یکی از مهم‌ترین مطالعات در این زمینه که در Cochrane Database of Systematic Reviews منتشر شده است، نشان می‌دهد که کاهش شدت و دوره سرماخوردگی با مصرف پرتقال در بزرگسالان به ۸ درصد و در کودکان به ۱۳.۵ درصد می‌رسد. همچنین مطالعات دیگری نشان می‌دهند که مصرف پرتقال یا ویتامین C توسط افرادی که از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردار هستند، خطر ابتلا به سرماخوردگی را حدودا ۵۰ درصد کمتر می‌کند.


نکات قابل ملاحظه در مورد مصرف پرتقال

مصرف پرتقال با هدف بهره‌مندی از فواید آن برای درمان سرماخوردگی کار بسیار سختی است، چون مطالعات علمی نشان داده‌اند که چنین تاثیری به دریافت مقدار زیادی ویتامین C نیاز دارد. درواقع، اگر بخواهیم این مقدار را از طریق میوه پرتقال کسب کنیم، باید روزانه حدود ۳۰ عدد پرتقال بخوریم! ضمن این‌که اگر دریافت ویتامین C به بیشتر از ۲ گرم در روز برسد، شانس ابتلا به مشکلات گوارشی در شما بالا می‌رود و ممکن است با مشکلاتی مانند معده‌درد یا اسهال مواجه شوید. همچنین بعید است که بدن شما بتواند به‌صورت یک‌باره بیش از ۴۰۰ میلی‌گرم از ویتامین C را جذب کند. بنابراین، مکمل‌های سنگین ویتامین C قبل از جذب شدن و قبل از مقابله با مشکلاتی مانند سرفه و خلط، از بدن دفع می‌شوند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خواص درمانی پوست پرتقال

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پوست پرتقال و موز از خودشان مهم ترند!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : فوایدی از آب پرتقال

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ویتامین C در این 12 خوراکی بیشتر از پرتقال وجود دارد!!


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamatism.com