خواص خار مریم چیست و به درمان چه بیماریهایی کمک می کند؟
خار مریم گیاه بسیار موثری است که محققان در تحقیقات خود دریافته اند این گیاه برای درمان بیماری های زیادی موثر است. در این مقاله به این مسئله می پردازیم.

 خار مریم گیاهی موثر برای درمان بیماری های مختلف

سیلیمارین Silybum marianum ماده فعال در خار مریم است (نام علمی خار مریم نیز Silybum marianum است که ماده سیلیمارین برگرفته از نام علمی همین گیاه است) خار مریم بیشتر برای درمان مشکلات کبدی توصیه می شود اما برخی افراد معتقدند این گیاه می‌تواند کلسترول را نیز کاهش دهد و به کنترل دیابت نوع ۲ کمک می‌کند.

همچنین گروهی از افراد ادعا می‌کنند گیاه خار مریم در درمان بیماری سیروز کبدی، هپاتیت، یرقان و اختلالات کیسه صفرا موثر است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 7 نشانه ابتلا به سیروز کبدی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : از سیروز تا سرطان کبد

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درباره سیروز کبدی چه می دانید؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 12 سوال مهم درباره هپاتیت

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کدام نوع از هپاتیت ها خطرناک هستند؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بـیـمـاری کـیـسه صـفـرا را چطور بشناسیم؟


سایت مدیکال نیوز تودی Medical News Today به توضیح برخی از خواص این گیاه پرداخته است:


۱. خار مریم و کمک به سلامت کبد

یکی از رایج ترین موارد کاربرد خار مریم درمان مشکلات کبدی است. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد این گیاه آسیب دیدگی کبدی ناشی از رژیم غذایی نامناسب را در موش‌ها بهبود می‌دهد. هرچند لازم است شواهد بیشتری به دست آید تا خواص خار مریم را برای کبد انسان تایید کند.


۲. خار مریم و بهبود سلامت پوست

مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ نشان داد استفاده از این گیاه روی پوست موش‌ها به بهبود بیماری‌های پوستی التهابی کمک می‌کند. همچنین خار مریم دارای تاثیرات ضد پیری و آنتی اکسیدان روی سلول‌های پوست انسان است که در بررسی‌های آزمایشگاهی به خواص آن پی برده شد.


۳. خار مریم و کاهش کلسترول

بالا بودن سطح کلسترول به بروز مشکلاتی در سلامت قلب و افزایش احتمال ابتلای فرد به سکته مغزی منجر می‌شود. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۰۶ نشان داد خار مریم نقش حائز اهمیتی در پایین نگه داشتن سطح کلسترول بازی می‌کند.


۴. خار مریم و کمک به کاهش وزن

بررسی‌های اولیه روی حیوانات آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۶ نشان داد ماده سیلیمارین موجود در خار مریم موجب کاهش وزن در موش‌ها می‌شود و به همین دلیل کارشناسان این طور عنوان کردند که گیاه خار مریم برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید است.


۵. خار مریم و کاهش مقاومت به انسولین

خواص خار مریم چیست و به درمان چه بیماریهایی کمک می کند؟

بر اساس بررسی که روی تعدادی موش آزمایشگاهی انجام گرفت مشخص شد عصاره خار مریم به کاهش مقاومت انسولینی کمک می‌کند. مقاومت انسولینی مشکلی است که مبتلایان به دیابت نوع ۲ دچار آن هستند.


۶. خار مریم و بهبود علائم آسم آلرژیک

ماده فعال موجود در خار مریم در کاهش التهاب موثر است. در سال ۲۰۱۲ میلادی مطالعه‌ای انجام گرفت که نشان داد سیلیمارین به کاهش التهاب در مجرای تنفسی موش‌های مبتلا به آسم آلرژیک کمک می‌کند.


۷. خار مریم و محدود کردن پیشرفت سرطان

این گیاه می‌تواند از پیشرفت برخی انواع سرطان جلوگیری کند.


۸. خار مریم و کمک به حفظ سلامت استخوان‌ها

خار مریم نقش اساسی در حفظ سلامت استخوان‌ها بازی می‌کند. در سال ۲۰۱۶ آزمایشاتی انجام گرفت که نشان‌دهنده نقش این گیاه در جلوگیری از فرسایش استخوان بوده است.


۹. خار مریم و بهبود قدرت شناختی

نتیجه مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ حاکی از آن است که گیاه خار مریم مقاومت بدن در برابر استرس اکسیداتیو را افزایش می‌دهد. استرس اکسیداتیو* oxidative stress عامل اصلی بیماری آلزایمر است.

* استرس اکسیداتیو oxidative stress : همان پیروزی رادیکال های آزاد بر دفاع آنتی اکسیدانی بدن است و به نوعی به حمله های بیولوژیک به ارگانیسم بدن تعبیر می شود. به بیان دیگر، استرس اکسیداتیو عدم تعادل میان تولید رادیکال های آزاد و دفاع های آنتی اکسیدانی تعریف می شود.


۱۰. خار مریم و تقویت سیستم ایمنی

خار مریم واکنش ایمنی بدن را تقویت کرده و به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : گیاه خارمریم و درمان بیماریهاگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir