مبتلایان به دیابت باید مراقب مواد غذایی مصرفی خود باشند. محققان به تازگی دریافته اند که گیاه بامیه تاثیر فوق العاده ای بر روی دیابت دارد که در ادامه با جزئیات بیشتری به آن می پردازیم.

بامیه برای دیابت مفید است؟

دیابت یا مرض قند، یک اختلال متابولیک و مرتبط با سوخت‌وساز مواد در بدن است که در آن، یا توانایی تولید هورمون انسولین در بدن به‌کلی از بین می‌رود (دیابت نوع یک) یا این‌که بدن در برابر انسولین، مقاوم شده (دیابت نوع دو) و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.

اکنون گروهی از محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز با همکاری دانشگاه علوم­ پزشکی جندی‌شاپور این شهر، عرفانی مجد و همکارانش، تأثیر درمانی پودر گیاه بامیه را در بیماری دیابت و با استفاده از جانوران مدل، ارزیابی کرده‌اند و آن را برای درمان مبتلایان به دیابت مناسب دانسته‌اند.

بامیه یا اُکرا Okra یک گیاه مربوط به نواحی گرمسیری و غنی از ترکیبات فلاونوئیدی* Flavonoid است که خواص دارویی دارد. این گیاه همچنین به­‌واسطه داشتن ذخایر کربوهیدراتی، مواد معدنی و ویتامین‌­ها نقش مهمی را در رژیم غذایی انسان بازی می­‌کند.

* فلاوونوئید Flavonoid: نام دیگر آن زردینه یا زیست زردینه است که در گیاهان به وفور یافت می شود.

این محققان، موش‌های صحرایی آزمایشگاهی ماده را در گروه‌های درمانی مختلف تحت تغذیه و یا عدم تغذیه با بامیه قرار دادند و سپس پارامترهای بیوشیمیایی شامل قند خون ناشتا، سطوح انسولین و شاخص‌­های مقاومت به انسولین آن‌ها را اندازه‌گیری و بررسی کردند.

نتایج این پژوهش نشان داد استفاده از بامیه در درمان بیماری دیابت مؤثر است. بر این اساس، پودر بامیه، تعادل گلوکز در خون و همچنین حساسیت انسولینی را بهبود می­‌بخشد.

تاثیرات جادویی بامیه بر روی دیابت ، دیابتی ها حتما بخوانید

به نظر می‌رسد درمان موش‌­های دیابتی با پودر بامیه، باعث بهبود وضعیت قند خون به‌­واسطه محافظت از سلول­‌های بتای موجود در لوزالمعده و همچنین بازسازی این سلول‌ها و متعاقب آن تنظیم آنزیم­‌های کلیدی در متابولیسم و سوخت‌وساز کربوهیدرات­‌ها در بافت کبد موش­‌های دیابتی شده است.

با توجه به این‌که مصرف بامیه موجب بهبود آسیب­‌های بافتی پانکراس و همچنین کبد موش­‌های دیابتی می‌شود، می‌توان آن را به‌عنوان یک روش درمانی مکمل در بهبود وضعیت بیماران دیابتی مدنظر قرار داد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خواص بامیه

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آنچه درباره خواص بامیه نمی دانید!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پاسخ به سوالات دیابت(1)

اگر می خواهید بیشتر بدانید : میوه های ممنوعه در دیابت

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیماری دیابت و نکاتی که بتوانید با این بیماری راحت تر زندگی کنید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دیابت درمان قطعی دارد؟گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/heakth
منبع: isna.ir


 
 

X