تتت


 عنبر نسارا یکی ز موادی است که در طب سنتی برای درمان سرماخوردگی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، اما علاوه بر خواص آن برای سرماخوردگی، عنبر نسارا کاربردهای دیگری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود

عنبر نسارا چیست؟ خواص عنبر نسارا 

با شنیدن این اسم پرطمطراق، انسان ناخودآگاه، یک داروی خوش رنگ و بو را در ذهن خود مجسم می کند؛ اما در واقع، عنبر نسارا، پشگل الاغ ماده (به گویش محلی ماچه الاغ) است.

در کتب داروسازی طب قدیم، خواص دارویی انواع مدفوع و ادرار انسان و حیوانات مختلف شرح داده شده است. جالب آنجاست که این آثار درمانی به طور مکرر تجربه شده است و در بسیاری موارد گره گشای درمان بیماری هایی بوده اند که در حالت عادی درمان آنها بسیار سخت است. برای مثال با مراجعه به یادداشت های مرحوم فقید، دکتر عبدالله احمدیه-که خدایش رحمت کناد- موارد متعددی را می توان یافت که دردهای شدید مفصلی و روماتیسمی را با ضماد سرگین گاو درمان نموده اند.

البته در کتب طبی قدیم، حتی آثار استفاده خوراکی! از این داروها هم ذکر شده است اما  از آنجا که استفاده خوراکی آنها در فقه ما حرام شمرده شده است – به استثنای ادرار شتر که با رعایت شرایط و از نظر بعضی فقها، قابل شرب است – ترجیح می دهم از این موارد عبور کنم و به سایر خواص عنبر نسارا بپردازم.

  1. دود عنبر نسارا در محیط های بسته مثل فضای خانه، مانند اسفند اثر میکروب کشی قوی دارد و انجام گاهگاهی این کار به ویژه در فصول سرد، تاثیر قابل توجهی در کاهش موارد بروز بیماری هایی مثل سرماخوردگی دارد؛ به ویژه اگر یکی از اعضای خانواده سرما خورده باشد می توان با این کار از افزایش بار ویروس در فضای محل زندگی کاست.

  2.  استنشاق دود عنبر نسارا یکی از راه های مناسب برای درمان سینوزیت های مزمن و حاد و سرماخوردگی است. این کار در درمان سردردهای کهنه نیز موثر است. برای این کار، عنبرنسارا را در یک اسفند دود کن ریخته روی شعله کم قرار داده دود متصاعد شده را استنشاق کنید.

  3. گرفتن مواضعی از بدن که دچار خارش است روی دود عنبر نسارا، یکی از روش های بسیار موثر در کاهش انواع خارش هاست. همچنین این کار، برای درمان تاول ها و زخم های ترشح دار نیز اثر مناسبی دارد. این روش یکی از بهترین روش های درمانی اگزما هم هست. همچنین این کار تاثیر بسیار خوبی در ترمیم سریع انواع زخم ها به ویژه زخم های سوختگی دارد.

  4. ضماد کردن مخلوط عنبر نسارا و سرکه روی پیشانی در درمان خون دماغ مفید است.


 استفاده از عنبر نسارا برای درمان صرع
عنبر-نسارا

به روش های ذیل می توان از عنبر نسارا برای کمک به درمان صرع استفاده کرد:

  •  استنشاق عصاره خشک آن با سرکه
  • استفاده از آب عنبر نسارای تازه به عنوان قطره بینی


سایر خوص عنبر نسارا 

پاشیدن پودر عنبر نسارای خشک بر روی انواع زخم های تازه، علاوه بر کمک به بهبودی آنها، خونریزی آنها را نیز متوقّف می کند.

دود دادن عنبرنسارا برای كاهش خونریزی و كوتاه كردن دوره عادت ماهیانه بانوان و درمان عفونت های واژینال مفید است.


استفاده از عنبر نسارا برای عفونت واژینال

برای این كار 2 الی 3 عدد عنبر نسا را همراه با خاكشی یا خاکشیر و اسپند، روی كمی ذغال انداخته و گلدان سفالی كه ته آن سوراخ داشته باشد را روی آن برگردانید، كه در این صورت مانند دودكش می شود، لباس زیر خود را درآورده و دامن بلندی بپوشید و به حالت نیم خیز روی آن بایستید.

البته این کار بدون خاکشی و اسپند هم موثر است. اگر هم حوصله ندارید می توانید بدون این تشریفات خاص درمان را انجام دهید. برای این کار کمی عنبرنسارا را روی اسفنددودکن روی شعله کم قرار داده بگذارید دودش به واژن بخورد.

این كار را 2 روز قبل از زمان پریود، 2 روز در زمان پریود و 2 روز بعد از پریود انجام دهید. 

به همان شیوه فوق الذّکر، دود عنبرنسارا در درمان و و کاهش عوارض بواسیر هم بسیار موثر است.


بیشتر بدانید : 5 درمان خانگی و طبیعی سرماخوردگی

بیشتر بدانید : درمان سرماخوردگی یا زکام با استفاده از طب سنتی

بیشتر بدانید : 14 توصیه برای درمان سرما خوردگی کودکان


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : shiateb.com


 
 
 

X