خواص سرکه بالزامیک از کمک به گوارش تا رفع حساسیت به سولفیت
 سرکه بالزامیک معمولا به عنوان طعم دهنده و چاشنی استفاده می شود، اما علاوه بر این دارای خواص زیادی است که در ادامه به آنها اشاره می شود

 سرکه بالزامیک و خواص فوق العاده آن 

به عمل آمدن کامل سرکه بالزامیک حدود 12 سال طول می کشد. از این رو، می توان بطری های سرکه بالزامیک که 25 تا 50 سال عمر دارند را نیز خریداری کرد که به واسطه فرایند تخمیر بلند مدت از عطر و طعم و فواید سلامت ویژه ای برخوردار هستند.

نمونه های رقیق شده سرکه بالزامیک از فواید سلامت مرتبط با پروبیوتیک ها و آنزیم های موجود در سرکه بالزامیک واقعی برخوردار نیستند. برخی تولیدکنندگان با استفاده از افزودنی هایی مانند شکر قهوه ای، کارامل و امولسیفایر محصولاتی را تولید می کنند که ممکن است به جای سرکه بالزامیک اصلی به فروش برسند. تشخیص بین نمونه های اصلی و تقلبی بر عهده مصرف کننده است، اما در ادامه با برخی فواید سلامت سرکه بالزامیک واقعی بیشتر آشنا می شویم.


بهبود گوارش با سرکه بالزامیک

چاشنی های تخمیرشده، مانند سرکه بالزامیک واقعی، حاوی آنزیم ها و پروبیوتیک هایی هستند که با تغذیه باکتری های خوب روده به تقویت سلامت دستگاه گوارش کمک می کنند. افرادی که چاشنی های تخمیر شده را به وعده های غذایی پخته خود اضافه می کنند در معرض خطر کمتری برای نفخ قرار دارند و همچنین به جذب سریع‌تر مواد مغذی کمک می شود.


ملانوئیدهای غذایی در سرکه

طی فرآیند تخمیر و در نتیجه واکنش اسید آمینه ها با همدیگر ترکیباتی به نام ملانوئیدها شکل می گیرند. ملانوئیدها از استرس اکسیداتیو در محیط گوارشی معده پیشگیری می کنند. ملانوئیدهای غذایی به واسطه کاهش فعالیت های آنزیمی کبد خطر دیابت و بیماری آلزایمر را نیز کاهش می دهند.


سرکه بالزامیک سرشار از پلی‌فنول ها

پلی‌فنول ها ترکیباتی گیاهی هستند که در غذاهای مدیترانه ای و سرکه بالزامیک واقعی به وفور یافت می شوند و مشخص شده است که توانایی کاهش سطوح تری گلیسیریدها در خون را دارند. همچنین، پلی‌فنول ها خطر بیماری قلبی و تشکیل پلاک در سرخرگ ها را کاهش می دهند.


رفع حساسیت به سولفیت

برخی افراد نسبت به سولفیت حساسیت دارند، اما زمانی که این ماده را در فرم طبیعی و نه به عنوان یک ماده نگهدارنده و افزودنی مصرف می کنند، با این شرایط مواجه نمی شوند. به عنوان مثال، پنیر و سرکه بالزامیک واقعی دارای سولفیت طبیعی هستند که طی فرآیند تخمیر شکل می گیرد.


بیشتر بدانید : روش صحیح استفاده از سرکه سیب برای درمان جوش صورت

بیشتر بدانید : درمان سینوزیت و از بین بردن عفونت سینوس با سرکه سیب

بیشتر بدانید : فواید نوشیدن سرکه سیب در صبح

بیشتر بدانید : خواص سرکه


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: asriran.com