خواص کلم و عوارض مصرف زیاد کلم
کلم یکی از سبزیجاتی است که خواص زیادی دارد اما در مصرف آن رعایت برخی نکات ضروری است، در ادامه به این مسئله پرداخته می شود

کلم را چطور مصرف کنیم؟

نرگس جوزدانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی، درباره فواید کلم گفت: کلم ها به انواع کرم بروکلی، کلم قرمز، کلم پیچ، گل کلم و برگ کلم تقسیم بندی می شوند و جایگاه آنها در گروه سبزیجات قرار می گیرد. حتما به یاد داشته باشید که سبزی ها بهترین منبع برای تامین ویتامین، فیبر غذایی و آنتی اکسیدان‌ها هستند.


مصرف زیاد کلم چه عوارضی دارد؟

کلم را نمی توان به عنوان یک ماده مغذی حاوی کلسیم در نظر گرفت چرا که مصرف زیاد آن باعث بروز بیماری در بدن و ایجاد تداخل می گردد.


درمان بیماری‌ها با کلم

جوزدانی با اشاره به تاثیر مصرف کلم در درمان بیماری های انسان اظهار کرد: مصرف روزانه کلم به علت آنتی اکسیدان موجود در آن باعث درمان بیماری های قلبی و کاهش عفونت در افراد می شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی ادامه داد: مصرف روزانه کلم به علت وجود فیبر باعث آسان تر شدن هضم غذا، کاهش چربی خون، کاهش کلسترول بد خون، بهبود یبوست و تنظیم دستگاه سیستم گوارش می شود. ویتامین K موجود در کلم نقش موثری در انعقاد خون دارد.

ترکیبات آنتی اکسیدان های موجود در کلم باعث جلوگیری از آلزایمر و افزایش حافظه در افراد خواهد شد.


مضرات کلم

مصرف زیاد کلم باعث تشدید بیماری تیروئید در افراد می شود و برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید مصرف کلم پخته به میزان بسیار کم توصیه می شود.

افرادی که داروی ضد انعقاد خون، استامینوفن و داروهای مرتبط با درمان کبد مصرف می کنند برای جلوگیری از کاهش تاثیر دارو بهتر است مصرف کلم را بعد از تمام شدن بازده زمانی دارو در لیست برنامه غذایی خود قرار دهند.

افرادی که داروی اگزازیام یا آرامش بخش مصرف می کنند به هیچ وجه نباید از کلم استفاده کنند؛ زیرا تاثیر دارو را به حداقل می رساند.


بیشتر بدانید : کلم بروکلی، کلم برگ یا گل کلم؟

بیشتر بدانید : فواید کلم بروکلی برای قلب و عروق

بیشتر بدانید : پخت کلم بروکلی موجب از بین رفتن برخی خواص آن می شود!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: yjc.ir