با مصرف منظم شیر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید
شیر نوشیدنی با خواص بالا است که تحقیقات نشان داده است نوشیدن منظم آن باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود

 خطر ابتلا به بیماری های قلبی را با مصرف منظم شیر کاهش دهید

شواهد و مدارک حاکی از آن است که مصرف شیر ممکن است برای قلب مان هم خوب باشد.

بر اساس پژوهشی که به تازگی در نشریه بین المللی Obesity منتشر شده، کسانی که به طور مرتب شیر مصرف می کردند سطح کلسترول آن ها پایین تر و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در آن ها کمتر شده بود.

محققان دانشگاه های ریدینگ ِ انگلیس، استرالیای جنوبی و آکلند ِ نیوزلند به بررسی داده های مربوط به حدود ۲ میلیون فرد بزرگسال در انگلیس پرداختند.

محققان از علم ژنتیک برای شناسایی کسانی کمک گرفتند که عادت به مصرف شیر دارند. آن ها متوجه شدند کسانی که از این تفاوت ژنتیکی برخوردار بودند که به هضم لاکتوز درون شیر کمک می کند، احتمال مصرف شیر در آن ها بالاتر بود. محققان با استفاده از این اطلاعات و تحقیقات مربوط به مصرف شیر، به بررسی ارتباط احتمالی میان مصرف شیر با مسائل پزشکی ای همچون خطر بروز بیماری پرداختند.

آن ها پی بردند کسانی که شیر مصرف می کردند معمولاً شاخص توده بدنی بیشتری داشتند اما سطح کلسترول مفید و مضرشان پایین تر بود. خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هم در این افراد ۱۴ درصد کمتر بود.

هضم چربی زیاد شیر ممکن است به خاطر وجود یک عامل ناشناخته ویژه در این نوشیدنی، شکل متفاوتی داشته باشد.

تحقیق دیگری می گوید ممکن است میان مصرف چربی اشباع شده و افزایش خطر بیماری های قلبی ارتباط وجود داشته باشد. اما از قرار معلوم ارتباطی میان مصرف شیر، که چربی اشباع شده ی زیادی دارد، و خطر بروز بیماری همچون دیگر مواد غذایی پرچرب مانند گوشت قرمز، وجود ندارد.

این یافته ها حاکی از آن است که اگر می خواهید رژیم غذایی ای داشته باشید که برای سلامت قلب تان مفید باشد، مصرف شیر ایرادی نخواهد داشت.

دانشمندان می گویند این تحقیق نشان می دهد مصرف شیر مشکل قابل توجهی به لحاظ خطر بروز بیماری های قلبی عروقی ایجاد نمی کند، گرچه این نوشیدنی باعث افزایش اندک شاخص توده بدنی و چربی بدن در میان مصرف کنندگانش شده بود.

به گفته ی محققان، این پژوهش می گوید هنوز مشخص نیست که آیا این چربی موجود در مواد لبنی است که در کاهش سطح کلسترول خون نقش دارد یا عاملی ناشناخته در این نوشیدنی.

دانشمندان می گویند یک توضیح دراین باره شاید این باشد که کلسیم و لاکتوز فراوان موجود در شیر احتمالاً نحوه ی سوخت و ساز چربی ها در بدن را تغییر می دهند. علاوه بر این، ممکن است به این دلیل باشد که مصرف شیر بر روی باکتری هایی که درون روده ها زندگی می کنند اثر می گذارد و همین امر نحوه ی پردازش کلسترول را تغییر می دهد. برای درک بهتر نقش دقیق مصرف شیر در خطر بروز بیماری به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کارشناسان فعلاً می گویند شیر و محصولات لبنی به دلیل دارا بودن مواد غذایی مهمی همچون پروتئین و کلسیم می توانند جزئی از یک رژیم غذایی سالم باشند.

بیشتر بدانید : برای رشد قد،کودکان شیر را با بادام بخورند

بیشتر بدانید : چرا بعد از خوردن شیر دچار مشکلات گوارشی می شویم؟

بیشتر بدانید : شیر را با چی بخوریم بهتر است؟ + بهترین زمان خوردن شیر

بیشتر بدانید : سالم ترین نوع شیر, مدت دار یا سنتی؟ شیر مدت دار مواد نگهدارنده دارد؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:rooziato.com