بسیاری از افراد چاق و دچار اضافه وزن همواره به دنبال رژیم لاغری هستند.

بیشتر افراد چاق كه از اضافه وزن خود رنج می‌برند گاهی به سبب عدم شناخت كافی خودشان را درگیر رژیم ها یا روش هایی می‌كنند كه به جای حفظ سلامت، تناسب اندام و زیبایی نتیجه را برعكس می‌كند. با 8 روش و باور غلط در این زمینه آشنا شوید.

بسیاری از افراد چاق و دچار اضافه وزن همواره به دنبال كار‌ها یا مواد غذایی‌ای هستند كه لاغرشان كند. غافل از اینكه رژیم‌های غلط فقط عوارضی از جمله گود رفتن زیر چشم‌ها، لاغر شدن صورت، بالا رفتن چربی خون، كم شدن آب زیرپوستی، عصبی شدن و... را برایشان به ارمغان می‌آورد.
 
1. كرفس‌درمانی
بین عموم، مصرف آب سبزی‌ها، به خصوص آب كرفس، جعفری یا شوید برای كاهش وزن مرسوم است اما آب سبزی‌ها باعث لاغری نمی‌شود و فقط به دلیل فیبر و آب فراوانی كه دارند، جذب برخی چربی‌ها را كاهش می‌دهند و باعث دفع مقداری آب هم می‌شوند كه این موضوع حس خوشایندی به فرد می‌دهد و فكر می‌كند وزنش پایین آمده است! مصرف روزانه آب كرفس به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا كرفس از سبزی‌هایی است كه اگزالات فراوانی دارد و تجمع اگزالات در بدن، بخصوص در افرادی كه مثانه و كلیه سنگ‌ساز دارند، می‌تواند باعث به وجود آمدن یا بزرگ شدن سنگ‌های اگزالاته شود. از سوی دیگر، ‌دریافت زیاد اگزالات عامل از دست رفتن عناصر دوظرفیتی مانند كلسیم، روی، فسفر، آهن، منگنز، منیزیم و... است كه برای بدن ضروری هستند و كمبود آن‌ها می‌تواند خطرناك باشد.
 
2. ورزش‌درمانی
اگر فردی مثلاً روزانه (به مقدار نیاز) 2 هزار كیلوكالری انرژی دریافت می‌كند و معتقد است اضافه‌وزن دارد، به جای كم كردن میزان انرژی دریافتی، فقط پیاده‌روی كند، قاعدتاً بعد از مدتی وزنش پایین می‌آید اما اگر كسی میزان دریافت انرژی‌اش را بالا ببرد و در كنار آن ورزش را به برنامه روزانه‌اش بیفزاید، لاغر نمی‌شود. بدن ما مثل ظرفی است كه از یك سو انرژی دریافت می‌كند و از سوی دیگر به مصرف می‌رساند بنابراین اگر انرژی دریافتی و مصرفی برابر باشند، وزن ثابت می‌ماند، در غیر این صورت احتمال چاقی یا لاغری وجود دارد. به عبارت دیگر، نمی‌توانیم هرچه می‌خواهیم بخوریم و در كنار آن ورزش كنیم و منتظر كاهش وزن باشیم بلكه باید انرژی دریافتی و مصرفیمان تنظیم شود.
 
3. آب‌درمانی
دریافت آب به تنهایی باعث از دست دادن انرژی نمی‌شود. در مواردی كه افراد آب فراوان می‌نوشند، احساس پری در معده می‌كنند و تا حدی میزان دریافت مواد غذایی در هر وعده‌شان كمتر می‌شود. اگر مصرف زیاد آب با دریافت كمتر انرژی نیز همراه شود، می‌تواند وزن فرد را كاهش دهد اما در بیشتر موارد این اتفاق نمی‌افتد. بسیاری از افراد فكر می‌كنند مصرف زیاد آب قبل از وعده‌های غذایی باعث كاهش وزن است اما این تفكر درست نیست. مصرف آب زیاد بدین منظور، باعث رقیق شدن آنزیم‌های هضم‌كننده درشت مولكول‌ها در بدن می‌شود و در طولانی‌مدت مشكل‌آفرین خواهد شد بنابراین بهتر آن است آب در حد نیاز و برای رفع تشنگی نوشیده شود. در كتاب‌های علمی آمده روزانه باید 8 لیوان آب بنوشیم اما واقعاً به مصرف این مقدار آب نیاز نداریم زیرا در مواد غذایی‌ای كه روزانه مصرف می‌كنیم نیز آب بین بافتی وجود دارد كه نیاز بدن ما به آب را تأمین خواهد كرد.
 
4. حذف‌درمانی
این بد‌ترین كاری است كه كسی برای لاغری می‌تواند انجام دهد. متخصصان تغذیه توصیه می‌كنند وعده‌های غذایی در طول رژیم لاغری بیشتر و حجمشان كمتر شود. وعده‌های اصلی غذایی را به هیچ‌وجه نباید حذف كرد و میان‌وعده‌ها را فقط در موارد استثنایی می‌توان كاهش داد. نباید فراموش كرد كه وقتی غذا می‌خوریم، مقداری انرژی مصرف می‌شود كه خود عامل لاغری است.
 
5. بیسكوییت‌درمانی
بیسكوییت سبوس‌دار گرچه دارای فیبر است اما به دلیل داشتن روغن و شكر، در صورت مصرف زیاد می‌تواند چاق‌كننده باشد. اگر فردی تاكنون بیسكویت معمولی می‌خورده و حالا بیسكویت سبوس‌دار را جایگزین كرده، انرژی دریافتی‌اش كم می‌شود اما اگر فردی تاكنون بیسكویت نمی‌خورده، اما حالا مصرف بیسكویت سبوس‌دار را آغار كرده، لاغر نخواهد شد.
 
6. ترشی‌درمانی
به یاد داشته باشید كه ترشی‌ها میزان دریافت انرژی و اشتها را بالا می‌برند. انگور، آب انگور و سركه خود انرژی دارند و به عبارتی چاق‌كننده هستند. لواشك و آلوچه نیز گرچه جزو ترشی‌ها محسوب می‌شوند اما به هر حال انرژی دارند و لاغركننده نیستند. البته بد نیست نكته‌ای را در نظر داشته باشید؛ اگر فردی تاكنون ذائقه شیرین داشته و سعی كرده این عادتش را كنترل كند و به سمت ترشی‌ها برود، به دلیل ترك عادت بد زیاد شیرینی خوردن، راحت‌تر رژیم می‌گیرد و در طولانی‌مدت وزن كم می‌كند.
 
7. زیتون‌درمانی
روغن زیتون، روغن خوبی است و اگر جایگزین سایر روغن‌های مصرفی شود وضعیت چربی خون بهبود پیدا می‌كند اما در ‌‌نهایت میزان انرژی این روغن تفاوتی با سایر روغن‌ها ندارد و افراط در خوردنش چاق‌كننده خواهد بود.
 
8. قرص‌درمانی
این موضوع درست است كه خوردن برخی از قرص‌ها باعث لاغری می‌شود، اما بعد از لاغری فرد سالم نخواهد بود. برخی پزشكان قرص متفورمین را برای لاغری توصیه می‌كنند اما فراموش نكنید مكانیسم این قرص كه چربی‌سوزی را در بدن بالا می‌برد، برای افراد سالم غیردیابتی مناسب نیست و می‌تواند عارضه‌دار باشد. این قرص‌ها تعادل متابولیكی بدن را به هم می‌زنند و باعث بروز عوارض متابولیكی طولانی‌مدت می‌شوند. استفاده بی‌مورد از قرص‌های تیروئید نیز عوارض بسیاری دارد و به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : رویداد


مطالب پیشنهادی:
رژيم غذايی لاغری
آیا گن های لاغری واقعا موثرند؟
مؤثرترین رژیم های لاغری کدامند؟
تمارینی برای لاغری
لاغری بدون رژیم را تجربه کنید
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X