بسیاری از میوه های تازه، طعم شیرین طبیعی دارند كه خود به تنهایی برای ذائقه ی شیرین شما مناسب هستنـد.
این توصیه ها اگر چه به نظر ساده هستند، ولی با به کار بردن آن ها می‌توانید گام‌های مهم و موثری در جهت متعادل کردن دریافت مواد قندی بردارید:

1- قندها را كاملا" از رژیم غذایی خود حذف نكنید:
از آن جایی كه در تهیه ی اغلب مواد غذایی، شكر به كار رفته است، بنابراین حذف كامل قند از برنامه غذایی امكان پذیر نیست، زیرا در طولانی مدت قادر به تبعیت از آن نخواهیم بود. كافی است مصرف قندهای خالص را برای خود محدود كنیم، به عبارتی كاهش مصرف قند، شكر، شیرینی، شربت، آب نبات، را به تدریج در رژیم روزانه خود اعمال كنیم.

2- در مطالعه ی برچسب های غذایی بسیار دقیق باشید:
مقدار قندی كه بر روی برچسب های غذایی درج شده است معمولا" مجموع قند طبیعی و شكر افزوده شده در مراحل تهیه ی محصــول را نشان می دهد. در این جدول شما به راحتی هر كلمه‌ای كه به حرف "اوز" ختم می‌شود نظیر ساكارز، فروكتوز، لاكتوز و ... را می‌توانید معادل قند محاسبه كنید. از محصولاتی هم كه حاوی قند فراوانی هستند می‌توان به عسل، شربت، عصاره  آب میوه‌ها و قند اینورت اشاره كرد.

3- خوردن دسر را برای زمان های خاص در نظر بگیرید:
دسر را به عنوان جزئی از برنامه روزانه ی خود قرار ندهید؛ اما در آخر هفته یا در میهمانی ها می توانید از خوردن آن لذت ببرید.

4- در هنگام پخـت و تهیـه ی غـذا یـا شیرینی‌ها مقدار شكر را كاهش دهید:
بعضی اوقات در تهیه بسیاری از غذاها یا دسرها و كیك‌ها، می‌توان حتی تا یك سوم میزان شكر توصیه شده را به كار برد؛ بدون این كه در طعم و مزه محصول نهایی تغییر چندانی حاصل شود.

5- مصرف غذاهای جایگزین را فراموش نكنید:
شما می‌توانید به جای مصرف كیك‌های قهوه و كیك‌های خیلی شیرین از كیك‌های تهیه شده از غلات كامل یا نان شیرینی‌هایی كه قند بسیار كمتری در آن‌ها به كار رفته است استفاده كنید.

6- مصرف میوه های تازه را فراموش نكنید:
بسیاری از میوه های تازه، طعم شیرین طبیعی دارند كه هم خود به تنهایی برای ذائقه ی شیرین شما مناسب هستنـد و هم بــا استفاده از آن‌ها در تهیه كیك و شیرینی طعم شیرین و طبیعی را حس می‌كنید.

7- از میوه‌های تازه برای شیرین كردن و طعم دادن به ماست نیز می‌توانید استفاده كنید:
به طور مثال می‌توانید انواع توت‌ها، كیوی، موز و ... را به همراه مقدار جزئی شكر آسیاب كرده و با ماست مخلوط كنید و به این ترتیب میان وعده‌های بسیار خوشمزه و شیرین را برای بعدازظهر خود فراهم سازید.

8- مصرف میان وعده های آماده را به حداقل برسانید:
به عنوان مثال ژله یا آب میوه‌ای كه از بازار تهیه می كنید حاوی شكر زیادی هستند؛ در صورتی كه اگر آن‌ها را در منزل بدون استفاده از شكر یا حداقل میزان شكر تهیه كنید، باز هم خوش طعم بوده ولی در عوض، ارزش غذایی بیشتری دارند.

9- خرید مواد قندی را به حداقل برسانید:
سعی كنید خرید انواع شیرینی، كلوچه، شكلات، كیك و مواد قندی را محدود و منحصر به مناسبت‌های خاص كنید و از انبار كردن مواد قندی ذكر شده در كابینت آشپزخانه جدا" بپرهیزید.

10- به اظهار نظرهای افراد غیر متخصص توجه نكنید:
بسیاری بر این عقیده‌اند كه مصرف شیرینی بعد از صرف غذاها (به ویژه غذای چرب) باعث هضم آن می‌شود؛ در حالی كه مصرف شیرینی در این مواقع كار معده را سنگین كرده و از طرفی باعث جذب كامل مواد غذایی شده و عارضه چاقی را به دنبال خواهد داشت.

11- از تلقین به خود بپرهیزید:
بسیاری از افراد اظهار می‌كنند تا زمانی كه شیرینی و مواد قندی نخورند قدرت انجام كاری را ندارند و افت قند خون پیدا می‌كنند؛ در حالی كه بدن، خود قند خون را تنظیم می‌كند و با مصرف مواد قندی (به خصوص محصولات طبیعی حاوی قند) به مقدار متعادل و اندازه ی مورد نیاز برای تنظیم قند خون، با مشكل جدی برخورد نخواهند كرد.

12- به یاد داشته باشیم:
در بسیاری موارد حتی در متون علمی از شكر و نمك به عنوان دو سم سفید نام برده می‌شود پس دقت كنید، این سم به ظاهر خوش طعم را بیهوده وارد بدن خود نكنید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: همشهری آنلاین

مطالب پیشنهادی:
شکلات بخوریم یا نه؟
آیا به شیرینی و شکلات علاقه ی زیادی دارید؟
شکلات = قلب سالم
بشنوید از فواید بسیار شکلات سیاه
برای لاغرشدن چه كنیم؟ شیرینی بخوریم یا نه؟
 
 

پربیننده های این بخش

 
X