برخی از مواد غذایی برای سلامتی مضر هستند و با افزایش آگاهی نسبت به آن‌ها باید از مصرف آن‌ها جلوگیری کرد یا دست کم مصرف آن‌ها را کاهش داد.

مضرات شکر، آرد، گوشت فرآوری شده و فست فود

برخی مواد غذایی برای سلامتی بدن بسیار مضر هستند و می‌توانند به بدن صدمه برسانند. با آنکه برخی متخصصان ممکن است موافق این نظر نباشند، اما به طور کلی مصرف برخی مواد توصیه نمی‌شود. علاوه بر این، به منظور تغییر شکل و طعم برخی مواد یا افزایش ماندگاری آن‌ها موادی به آن‌ها اضافه می‌شود که، کیفیت آن‌ها را کاهش می‌دهد.مواد زیر از این جمله اند:

 

1.شکر

1.شکر:شکر اولین دشمن بدن است و مهم‌ترین علت چاقی و دیابت محسوب می‌شود. علاوه بر این، شکر موجب فشار آوردن بر پانکراس، دستگاه گوارشی و کبد می‌شود. گفته می‌شود که با هر یکبار مصرف شکر سیستم عصبی تا 50 درصد تحت تاثیر منفی آن قرار می‌گیرد. البته شکرهای طبیعی موجود در میوه‌ها و همینطور عسل در صورتی که به اندازه مصرف شود، مفید است.

 

2. آرد

2. آرد:ممکن است به نظر آرد ضرری نداشته باشد، اما در داخل بدن طی تغییراتی می‌تواند عملکردی مشابه شکر داشته باشد. آرد به پانکراس فشار می‌آورد و سطح انسولین خون را به هم می‌زند. طی مراحل فرآوری بسیاری از خواص گندم و فیبر آن از بین می‌رود.

 

3. گوشت فرآوری‌شده

3. گوشت فرآوری‌شده:گوشت مقادیر زیادی نیترات دارد و سدیم موجود در آن سبب آسیب به سلامتی می‌شود. مصرف گوشت‌های فرآوری‌شده خطر ابتلا به سرطان روده را به شدت افزایش می‌دهد و نیترات موجود در آن در بدن بعد از هضم به نیتریت تبدیل می‌شود که سبب بوجود آمدن ماده نیتروزآمین در بدن می‌شود که، خود نوعی ماده سرطان‌زا است.

 

4. فست فودها

4. فست فودها:غذاهای آماده یا فست‌فود سرشار از مواد مضر برای بدن هستند. آن‌ها مملو از سدیم، نمک، آرد، چربی‌های اشباع و گوشت‌های فرآوری‌شده هستند که می‌توانند به راحتی سلامت کلی بدن را تحت تاثیر قرار دهند.علاوه بر این دونات، سیب‌زمینی سرخ‌شده، چیپس، نمک، نوشابه، سوپ‌های کنسروی و مارگارین نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir 
 

پربیننده های این بخش

 
X