مطالعات محققان نشان می دهد، شكر یكی از مهمترین دلایل ابتلا به چاقی، دیابت، ایست قلبی، اختلال خواب و پوسیدگی دندان است، از طرفی این ماده غذایی برای مغز كاملا اعتیاد آور است. پس باید آن را ترک کنیم، اما چگونه؟

چرا نباید شکر بخوریم؟

 اعتیاد به شكر چندی قبل توسط محققان دانشگاه ییل به اثبات رسید. ولی مطالعات جدید نشان می دهد با چند راهكار ساده می توان این اعتیاد را ترك كرد. این مطالعه كه در نشریه Nutrition & Diabetes منتشر شده، نشان می دهد تغییر عادات غذایی و استفاده از غذاهای سالم، به مرور زمان مغز را عادت می دهد و تمایل به مصرف غذاهای ناسالم از بین می رود.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیش از 20 دلیل برای اینکه چای‌تان را بدون قند يا شکر بنوشيد!؟

 

چند روش ساده برای ترك اعتیاد به شكر 

1- غذاهای ناسالم را با غذاهای سالم جایگزین كنید. اولین قدم برای ترك شكر، جایگزین كردن غذاهای آماده، چرب، شور و فست فود، با غذاهای سالم و پرفیبر است. غذاهای پرفیبر با پروتئین متوسط و قند پایین، اشتها را تنظیم می كنند. گوشت بدون چربی، ماهی، حبوبات، آجیل، غلات كامل و میوه و سبزی را وارد برنامه غذایی خود كنید.

2- یك برنامه غذایی تهیه كنید. مطالعات نشان می دهد تهیه برنامه غذایی، نقش مهمی در تصمیم آگاهانه در انتخاب غذا دارد. بنابراین، در اولین فرصت یك برنامه غذایی آماده كرده و به آن عمل كنید. تهیه این لیست نقش مهمی در كاهش وزن دارد.

3- غذای ناسالم را به خانه راه ندهید. توصیه شده است كه از خرید غذاهای شیرین و ناسالم اجتناب شود و چنانچه در یك موقعیت خاص مانند مهمانی به خرید این غذاها نیاز است، باقیمانده آن را به نحوی از منزل خارج کنید، چراكه استفاده از غذاهای شیرین سبب تحریك منطقه پاداش مغز می شود و واكنش مغز به این نوع غذاها تا اندازه ای است كه ترك آنها امكان پذیر نمی شود.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : تاثیر عجیب مصرف شکر برروی مغز!

 

4- غذاهای متنوع با عطر و طعم متفاوت را تجربه كنید. رژیم غذایی متنوع با عطر و طعم متفاوت سبب می شود كه بجای تحمل غذا، از آن لذت ببرید. هرچه بیشتر از غذایی لذت ببرید، آن غذا بیشتر با مركز پاداش مغز مرتبط می شود.

5- وقتی از خانه خارج می شوید، با خود میوه و تنقلات سالم ببرید. این كار سبب می شود كه هنگام مواجه شدن با غذاهای ناسالم، كمتر وسوسه شوید و از تنقلات سالمی كه به همراه دارید، استفاده كنید.

6- عادات غذایی ناسالم را ترك كنید. مصرف دسر یا شیرینی یك عادت غذایی كاملا اشتباه است. سعی كنید چنین عادت هایی را ترك كنید.

7- شكر را با شیرین كننده های مصنوعی جایگزین نكنید. مطالعات نشان می دهد تاثیر شیرین كننده های مصنوعی در چاقی، دیابت و پوسیدگی دندان، بیشتر است و از طرفی ذائقه و میل شما به شیرینی را تقویت می کند.

8- آهسته غذا بخورید.

9-سرپایی و ایستاده غذا نخورید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مغزی جوان تا پایان عمر با ترک عادت های مخرب
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:irna.ir 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X