مصرف ویتامین در چه ساعتی بهتر است؟
اغلب ویتامین‌ها و مواد غذایی عملکرد مشخصی در بدن دارند و در صورت مصرف، در زمان و شرایط درست، بهتر عمل کرده و برای بدن مفیدتر خواهند بود

استفاده صحیح ویتامین ها

برای تأمین نیازهای بدن، ممکن است پزشک برای شما مولتی ویتامین و یا مکمل تجویز کند، لازم به توضیح است که اغلب ویتامین‌ها و مواد غذایی عملکرد مشخصی در بدن دارند و در صورت مصرف در زمان و شرایط درست، بهتر عمل خواهند کرد. برای اثر بخشی بهتر ویتامین ها و مکمل ها بهتر است نحوه مصرف بهینه آنها را یاد گرفته و دستور العمل های زیر را بکار ببرید.

 

best-time-for-vitamins.jpg

 

 مصرف تمامی ویتامین ها و مکمل ها باهم توصیه نمی‌شود.

 

ویتامین‌هایی که باید تا ظهر مصرف شوند

ویتامین B1 : به سوخت‌وساز بدن کمک و از سیستم عصب حمایت می‌کند

ویتامین B12 :برای ایجاد گلبول‌های قرمز استفاده می‌شود و در زمان اضطراب آرامش ایجاد می کند .

آهن : به بدن شما کمک می‌کند تا اکسیژن را انتقال دهد و به سیستم دفاعی بدن نیز کمک می‌کند.

Q10 : از بیماری قلبی جلوگیری می‌کند و عملکرد جنسی را بهبود می‌دهد.

ویتامین C :به بدن کمک می‌کند تا بافت جدید بسازد و دندان‌ها و سیستم ایمنی را قوی نگه می دارد.

هریک از این 5 ویتامین‌ تاثیر قوی روی بدن می گذارد پس مصرف آن هنگام صبح انرژی مورد نیاز بدن را در کل روز تأمین می‌کند. ویتامین C به جذب آهن کمک می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود ویتامین c را با دیگر ویتامین ها مصرف کنید یا این‌که غذایی مغذی با یکی از قرص‌ها مصرف کنید.

 

ویتامین هایی که باید با غذاهای سالم مصرف کرد:

ویتامین A :برای حفظ سلامت بینایی ،پوست و مثانه لازم است.

ویتامین E : از غشای سلولی محافظت می‌کند و بروز خطر مشکلات قلبی را کاهش می‌دهد.

ویتامین D :مانع از بروز دیابت و بعضی از انواع سرطان می‌شود.

ویتامین K :استخوان‌ها و رگ‌ها را قوی نگه می دارد.

لیکوپن : خطر بروز بیماری قلبی و خونی و برخی انواع سرطان را کاهش می‌دهد.

لوتئین :چشم‌ها را سالم نگه می‌دارد و از سرطان روده بزرگ پیشگیری می‌کند.

همه این‌ها ویتامین‌ها، قابل‌حل شدن در چربی هستند و باید نزدیک یا همزمان با غذاهای چرب مصرف شود تا به‌درستی در بدن جذب شود. درباره غذایی که باید هنگام مصرف این قرص‌ها بخورید، با پزشک خود مشورت کنید.

مراقب اثر متقابل ویتامینK و ویتامین E باشید . مصرف مقدار زیاد ویتامین E می‌تواند توانایی بدن را برای استفاده از ویتامین K کاهش دهد.

 

ویتامین ها و مکمل هایی که باید هنگام عصر مصرف شود:

منیزیم : برای فعالیت سالم عضلانی و اغلب عملکردهای بدنی مورد نیاز است.

کلسیم : برای تقویت استخوان‌ها و بسیاری از فعالیت‌های بدن ضروری است.

بدن از این دو ماده معدنی هنگام استراحت استفاده می کند. این مواد همچنین بدنتان را آرام و از بروز برخی اختلالات خواب پیشگیری می کند.

هرگز نباید مکمل‌های آهن را همزمان با کلسیم مصرف کرد زیرا هیچ یک به‌درستی در بدن جذب نمی‌شود. برای به دست آوردن خاصیت آن‌ها فاصله حدود 4 ساعت، بین مصرف هرکدام لازم است.

 

آنچه نباید پس از مصرف ویتامین‌ها خورد:

قهوه، چای و انواع نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند مانع از جذب کامل ویتامین‌ها و مواد معدنی از مکمل‌های غذایی ‌شود. قرص‌ها را همراه با آب یا آب‌میوه طبیعی مصرف کنید. بهتر است از مصرف نوشیدنی‌های دیگر حداقل به مدت دو ساعت اجتناب کنید.

 

ویتامین‌ها را به‌طور منظم بخورید:

بدن ما مدام از ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده و خود را پاک‌سازی می کند. مصرف غیرمنظم قرص ویتامین نمی‌تواند خیلی روی سلامت تأثیر مفید بگذارد. باید استفاده از ویتامین ها و مکمل ها به‌طور مرتب و منظم باشد تا عمل جذب و هضم به‌خوبی انجام گیرد. در مورد نحوه و مدت مصرف این قرص ها با پزشک مشورت کنید. همیشه گفته می شود که باید تعادل در هر کار را حفظ کرد. در اغلب موارد میزان مصرف روی ویتامین ها نوشته می شود که باید رعایت شود.

از آن جا که بسیاری از غذاها سرشار از مواد مغذی است ، باید بدانید که هنگام خوردن کدام غذا، باید از مصرف کدام ویتامین اجتناب کنید.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamatnews.com