برای افزایش چربی سوزی یعنی هرچقدر فاصله وعده شام تا صبحانه تان بیشتر باشد، بیشتر هم چربی می سوزانید.پس بجای حذف شام، زودتر آن را میل کنید.

کاهش وزن با چربی سوزی با زودتر شام خوردن 

نتیجه این مطالعه نشان داد وقتی شرکت کنندگان همه کالری شان را در یک بازه زمانی 6 ساعته از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر مصرف کردند نسبت به افرادی که همین مقدار کالری را در یک بازه 12 ساعته از 8 صبح تا 8 بعدازظهر مصرف کرده بودند، 6 درصد چربی بیشتری سوزانده و سطح گرسنگی با ثبات تری داشتند.

به گفته کورتنی پیترسون Courtney Peterson، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار گروه علوم تغذیه در دانشگاه آلاباما بیرمنگام " توانایی چربی سوزی بدن بعد از  12 تا 14 ساعت نخوردن (حالتی مانند زوه داری) افزایش می یابد و به اوج خود می رسد."یعنی هرچقدر فاصله وعده شام شما تا صبحانه تان بیشتر باشد، بیشتر هم چربی می سوزانید.پس بجای حذف شام، زودتر آن را میل کنید.

در ساعات اولیه بعد از خوردن شام بدن هنوز گلیکوژن(مولکولی که گلوکز یا شکر ذخیره می کند) می سوزاند اما بعد از گذشت 12 ساعت بدن شروع به سوزاندن چربی ذخیره می کند.

 

دکتر الکساندرا جانستون Dr. Alexandra Johnstone محقق ارشد موسسه تغذیه و سلامت دانشگاه آبردین در اسکاتلند که عضو این مطالعه نبوده اشاره می کند هر گونه تفاوت چربی سوزی که در این مطالعه مشاهده می شود شاید به این علت بوده که افرادی که روزه بوده اند تمام شب و بعد از ظهر ( 18 ساعت ) را بدون خوردن سپری کرده اند. ولی این تفاوت نباید به این معنی گرفته شود که نخوردن غذاهایی نظیر کربوهیدرات بعد از زمان خاص می تواند منجر به افزایش چربی سوزی شود.

در این مطالعه که در نشست سالانه چاقی در اواخر 2016 ارائه شد، 11 نفر که دارای اضافه وزن بودند از سنین 20 تا 45 سال در دو فاز مختلف یک هفته ای مورد آزمایش قرار گرفتند. برای یک کارآزمایی شرکت  کنندگان 4 روز در هفته تمام کالری شان را بین ساعت 8 صبح تا 2 بعد از ظهر مصرف کردند. در گروه کنترل شرکت کنندگان باید 4 روز تمام کالری شان را بین ساعت 8 صبح تا 8 بعدازظهر مصرف می کردند. هر کدام از شرکت کنندگان در هر دو بخش مطالعه حضور داشتند.

علاوه بر بالا رفتن سطح چربی سوزی ، مطالعه نشان داد سطح گرسنگی شرکت کنندگانی که کالری روزانه شان را در بازه 6 ساعته مصرف کرده بودن نسبت به افرادی که در بازه 12 ساعته کالری مصرف کرده بودند، از ثبات بالاتری برخوردار بوده است.

محققان با استفاده از یک مقیاس 100 نقطه ای از شرکت کنندگان خواستند که میزان گرسنگی شان را از 0 تا 100 امتیاز دهند. نتایج نشان داد در حالی  که متوسط سطح گرسنگی در هر دو گروه یکسان بوده ولی گروهی که کالریشان را در بازه زمانی 6 ساعته مصرف کرده بودند سطح گرسنگی شان نسبت به گروه دیگر 12 نقطه کمتر بوده است.

این نتیجه شاید به این دلیل بوده باشد که شاید گروهی که منتظر بوده اند وعده شامشان را در شب مصرف کنند هنوز یک سوم کالری ای که باید مصرف میکرده اند ، باقی مانده بوده.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ


 
 

 
X