میوه های کم قند مناسب برای دیابتی ها
همه فکر می کنند میوه ها به دلیل آنکه بسیار پر ویتامین و مفید هستند تمامی افراد می توانند از آنها مصرف کنند در صورتی که بعضی از میوه ها قند بالایی دارند که برای افراد دیابتی مضر محسوب می شوند

 میوه هایی برای مبتلایان به دیابت

میوه در بیشتر رژیم‌های غذایی وجود دارد. شاید شما چربی، گوشت قرمز یا برخی شیرینی‌جات را برای خود منع کنید ولی معمولا کمتر پیش می‌آید که مصرف میوه منع شود. از آنجایی که میوه‌ها دارای فیبر و ویتامین فراوانی هستند کمتر از سایر مواد غذایی مضر هستند ولی برخی از میوه‌ها از میزان قند بالایی برخوردارند که برای افراد مبتلا به دیابت(Diabetes) بسیار مضر است.

بیشتر بدانید : حقایقی مهم در مورد قند میوه ها ( فروکتوز )

برخی از میوه‌ها نیز خاصیتی کاملا دارویی دارند، یعنی می‌توانند برای افراد مبتلا به دیابت بسیار سودمند باشند. بیشتر میوه‌ها حاوی قند هستند، مانند لیمو که علی رغم اینکه ویتامین C  موجود در لیمو از سایر میوه‌ها بیشتر است ولی این میوه قند بسیار بالایی دارد. اما تعدادی از میوه ها، قند کمتری نسبت به بقیه دارند و مناسب افراد مبتلا به دیابت می‌باشند.


تمشک

قند موجود در هر فنجان تمشک، چیزی در حدود ۵ گرم می‌شود، تمشک مقداری از فیبر بدن شما را می تواند تامین کند. اگر می‌خواهید وزن کم کنید از تمشک استفاده کنید تا بیشتر سیر بمانید. بیشتر توت‌ها از این خاصیت برخوردار هستند اما تمشک در بین توت‌ها فیبر بسیار بالایی دارد.


توت فرنگی

توت فرنگی یکی از شگفت آور ترین میوه‌های کم قند است. زیرا در عین حال که بسیار شیرین و خوشمزه است بسیار بسیار کم قند دارد. یک فنجان توت فرنگی خام در حدود ۷ گرم قند دارد که این مسئله برای افراد دیابتی بسیار خوشحال کننده است. این میوه جهت تامین ویتامین C بدن نیز بسیار توصیه می‌شود.


کیوی
کیوی

این میوه نیز ویتامین C بالا و قند پایین دارد. کیوی خواص بسیار خوبی برای دستگاه گوارش به خصوص معده نیز دارد. در هر یک کیلو کیوی فقط ۶ گرم قند یافت می‌شود.


گریپ فروت

گریپ فروت از مرکبات پر خاصیت است و برای افرادی که به دنبال میوه‌های بدون قند هستند بسیار مفید است. نیمی‌از یک گریپ فروت بزرگ تنها ۹ گرم قند دارد. مصرف این میوه همراه با صبحانه بسیار توصیه شده است.

بیشتر بدانید : گريپ فروت و خواص فوق العاده آن


آووکادو

این میوه نیز دارای قند طبیعی ولی میزان بسیار کمی‌ از آن است. یک آووکادو کامل خام فقط یک گرم قند دارد. چربی‌های سالم در این میوه به وفور یافت می‌شود که این موضوع به شما کمک می‌کند تا دیر تر احساس گرسنگی داشته باشید.

بیشتر بدانید : آووکادو و هر آنچه باید در مورد این میوه معجزه آسا بدانید

پرتقال

پرتقال نیز یکی دیگر از میوه‌های میان وعده مناسب برای افراد مبتلا به دیابت است. این میان وعده، کم کالری است و ویتامین C  بدن شما را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. یک پرتقال معمولا ۱۲ گرم قند و ۷۰ کالری دارد.


هلو

هلو نسبت به دیگر میوه‌ها کمی‌بیشتر قند دارد ولی بازهم در رده میوه‌های کم شیرینی به شمار می‌رود. یک عدد هلو متوسط ۱۳ گرم شکر دارد که بسته به میزان پیشرفت دیابت می‌توانید از آن استفاده کنید.

همه میوه‌ها ویتامین‌ها و مواد معدنی و فیبر کافی در بر دارند و برخی از آنها مقادیر کمتر یا بیشتری از این خواص را در خود گنجانده اند. با مصرف متعادل میوه‌ها به خصوص میوه‌های کم شیرینی می‌توان در عین حال که از میوه و سبزیجات مصرف می‌کنید بیماری خود را نیز تحت کنترل قرار دهید.


بیشتر بدانید : میوه های ممنوعه در دیابت

بیشتر بدانید : تاثیر قند میوه بر افزایش وزن

بیشتر بدانید : میوه ی کاهش قند خون

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: shfaonline.ir