عوارض خوردن چند نوع غذا با هم
اکثر ما در مهمانی ها چند نوع غذا سرو می کنیم و معمولا همراه با غذا آب یا نوشیدنی های دیگری مصرف می کنیم. اما بهتر است بدانید با این کار به معده خود آسیب می زنید؟

خوردن چند نوع غذا با هم چه مشکلاتی به وجود می آورد؟

محمد انصاری‌پور، متخصص طب ایرانی، درباره خوردن چند نوع غذا با هم و مضرات آن برای سلامتی اظهار کرد: در هر وعده غذایی باید یک نوع غذا مصرف کرد اما اگر بنا به دلایلی افراد قصد مصرف دو نوع غذا را دارند, بهتر است اول غذایی را بخورید که سریعتر هضم می‌شود یعنی غذایی که لطیف‌تر است و در غیر این صورت غذای لطیف روی غذای غلیظ می‌ماند تا فرصت هضم پیدا کند و در این مدت تحت تأثیر حرارت معده و مجاورت با غذای غلیظ فاسد شده و غذای دیگر را نیز فاسد می‌کند.


عوارض خوردن چند نوع غذا با هم

 آیا خوردن چند نوع غذا با هم درست است؟

ابن‌سینا خوردن غذا به‌هنگام سیری یا قبل از هضم کامل غذای قبلی را مضرترین چیز برای کبد می‌داند بنابر‌این پس از خوردن صبحانه تا زمان گرسنگی واقعی بعد، غذا خورده نشود؛ امروزه اکثر مردم سه نوبت غذا می‌خورند که دو نوبت آن اصلی است و معمولاٌ یک نوبت غذای سبکی است بعضی نیز کلاً دو نوبت غذا می‌خورند، این بسته به عادت افراد دارد, مهم این است که قبل از اشتهای صادق یا اشتهای واقعی غذا خورده نشود.

کم کردن یا افزایش وعده‌های غذایی به‌طور ناگهانی نیز باعث کسالت و بیماری می‌شود بنابراین اگر کسی قصد تغییر در عادت غذایی خود را دارد باید به‌تدریج به این کار مبادرت ورزد؛ بین دو وعده غذا فرصت مناسبی برای مصرف میوه به‌طور محدود است.


مضرات نوشیدن آب همراه غذا

مضرات نوشیدن آب همراه با غذا عبارتند از:

  • رقیق شدن اسید معده
  • نقصان در سد دفاعی بدن در مقابل میکروب‌ها
  • رقیق شدن شیره معده و کاهش اثر شیمیایی آن بر هضم درست غذا
  • کاهش دمای داخل معده که باعث می‌شود فعالیت‌های هضم غذا را به تعویق اندازد
  • بالا آمدن مواد غذایی از قعر معده و مختل شدن فرآیند هضم
  • بروز علائمی مثل نفخ، ترش کردن و باد گلو و حتی درد معده

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آیا نوشیدن آب وسط وعده های غذایی واقعاً اثرات منفی دارد؟گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : tasnimnews.com