تحقیقات نشان داده خوردن سبزیجات می تواند از کم شدن حافطه جلوگیری کند. در این مقاله به بررسی دقیق تر این مسئله پرداخته می شود.

سالاد باعث جوان ماندن مغز می شود

احتمالا شما هم در کودکی از آن دسته بچه هایی بودید که بدون خوردن کمی سالاد و سبزی اجازه بلند شدن از سر میز را نداشتید. همه ما می دانیم که سالاد برای ما خوب است و حاوی مواد مغذی مورد نیاز بدن می باشدمانند پروتئین، آهن، فیبر و غیره. اما مطمئنا نمی دانید که سالاد چقدر برای مغزتان خوب است.

بررسی اخیر که در مجله نورولوژی  Neurology منتشر شد، نشان داد که خوردن یک تا دو وعده سالاد و سبزیجات دارای برگ سبز باعث بهبود حافظه و توانایی شناخت می شود.

مارتا کلر موریس Martha Clare Morris، متخصص بهداشت عمومی و تغدیه در دانشگاه پزشکی راش Rush و همکارانش 960 فرد را در سن 58 تا 99 سالگی در حدود 5 سال مورد بررسی قرار دادند. این شرکت کنندگان پرسشنامه ای را پر کردند در مورد اینکه هر چند وقت یک بار غذاهایی مثل اسفناج، سالاد یا کلم می خورند. بیشترین میزان به مقدار 1.3 وعده در روز و کمترین مقدار 0.1 وعده در روز بود.

چقدر سالاد بخوریم که مغزمان جوان بماند؟


موریس و تیم او این شرکت کننده ها را به مدت 10 سال دنبال کردند و دریافتند افرادی که بیشترین میزان سالاد را می خورند، به اندازه 11 سال از هم سن و سالان خود جوان تر هستند.

با این حال تحقیق انجام شده توسط موریس و همکارانش یک تحقیق مشاهده ای است، یعنی چیزی ملموس نیست و تنها نوعی ارتباط بین چگونگی تاثیر سبزیجات بر روی مغز مورد بررسی قرار می گیرد. به علاوه این تحقیق افراد جوان تر و افرادی از نژادهای دیگر را مورد بررسی قرار نداده است.

در عین حال موریس می گوید: مصرف سبزیجات یک روش ساده و موثر برای جلوگیری از کاهش حافظه و دیگر مشکلات شناختی است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : این رژیم غذایی، محافظ مغز است

اگر می خواهید بیشتر بدانید : این سبزی با سکته مقابله می کند

اگر می خواهید بیشتر بدانید : فواید کاهو : خواب آور است ، تقویت میل جنسی و ...

اگر می خواهید بیشتر بدانید : برای جلوگیری از کوچک شدن مغز این خوراکی ها را هر روز بخورید!تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

 
 

 
X