رژیم غذایی سالم چه عوارض و مشکلاتی دارد؟
 رژیم غذایی سالم مهم ترین مسئله است که در انتخاب آن دقت زیادی باید شود. اما رژیم غذایی سالم هم مشکلاتی در پی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم

 عوارض رژیم غذایی سالم

با شروع یک برنامه غذایی سالم انتظار مشاهده تغییرات مثبت را دارید، اما عوارض جانبی هم ممکن است پیش بیاید که برای فرد قابل پیش بینی نبوده اند. سالم غذا خوردن برای هر کس متفاوت است و ضرورتا به معنای خوردن غذاهای کامل و میوه و سبزیجات در تمام وعده ها نیست.

یک فرد می تواند با ایجاد تعادل در برنامه غذایی سبکی مواد مغذی مورد نیاز بدنش را مهیا کند. با این حال اگر می خواهید پا در این میدان بگذارید باید انتظار برخی مشکلات را هم داشته باشید چون بدن در حال عادت به شرایط جدید است.

در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بدانید : رژیم غذایی سالم هم عوارضی دارد که تاکنون کسی به شما نگفته


معده درد ناشی از خوردن غذای سالم

اگر برنامه غذایی کم کربوهیدرات را دنبال می کنید ممکن است دچار معده درد شوید. در برنامه های غذایی کم کربوهیدرات یا اشخاصی که مسیر گوارشیشان بیش از حد به فیبر حساس است این نوع ناراحتی ها ممکن است اتفاق بیفتد.

برنامه های غذایی کم کربوهیدرات موجب می شوند دریافت پروتئین و چربی افزایش پیدا کند در نتیجه ترشح بیش از حد اسید معده اتفاق می افتد که روی معده و مری تاثیر می گذارد.

برنامه های غذایی کم کربوهیدرات فیبر پایینی نیز دارند، فیبر برای تنظیم حرکات روده بسیار مهم است. بدون فیبر کافی که فقط می توانیم از غذاهای حاوی کربوهیدرات دریافتشان کنیم، افراد ممکن است بیشتر احساس نفخ، ورم و یبوست داشته باشند.

در صورتی که چنین برنامه ای را دنبال می کنید توصیه می کنم حداقل برای تنظیم مسیر گشوارشی مقداری فیبر از غلات کامل یا میوه ها و سبزیجات دریافت کنید.


بروز حرکات روده عجیب بر اثر مصرف کربوهیدرات بالا

از سوی دیگر اگر برنامه ای با کربوهیدرات بالا را استفاده کنید برای مثال غلات کامل، میوه و حبوبات بخورید مصرف فیبرتان بسیار بالا می رود. در نتیجه ممکن است دچار نفخ، ورم و همچنین اسهال شوید.

فیبر بالا می تواند در برخی افراد موجب چنین مشکلاتی شود مخصوصا اگر بدنشان به این حجم از فیبر عادت نداشته باشد. فیبر به صورت کامل و دست نخورده از مسیر گوارشیمان عبور می کند در نتیجه می تواند در بعضی موجب علائم شود. برای کاهش این علائم توصیه می کنیم فیبر را به مرور افزایش دهید و مقدار زیادی آب بنوشید. بهترین روش این است که مصرف فیبر را طی چند هفته 5 گرم افزایش دهید.


افزایش وزن غیر قابل انتظاری به دلیل مصرف کالری زیاد
افزایش وزن,ترازو

به خاطر داشته باشید، نباید تمام غذاهای سالم را به یکباره مصرف کنید. غذا حتی اگر هم سالم باشد مقدار زیادش برابر است با کالری زیاد. یادگیری مقدار وعده مناسب از اصلی ترین راه های پیشگیری از اضافه کردن وزن است.

اگر وعده ها را نتوانید به درستی تنظیم کنید همین برنامه سالمی که در پیش گرفته اید علیه تان عمل می کند و کالری بالا موجب افزایش وزنتان می شود. برای مثال اسموتی و آب میوه ها از غذاهای سالم هستند. می توانند حاوی مقدار زیادی کالری و قند باشند که در این صورت به جای یک نوشیدنی سالم در واقع یک بمب کالری هستند.

سالادها نیز ممکن است خیلی سنگین شوند. خوردن سالاد در کنار نهار و شام ایده خوبی است. اما اگر در سالاد از آجیل ها، دانه ها و میوه ها زیاد استفاده کنید ممکن است ورق برگردد. سپس کالری مصرفی در یک وعده را افزایش دهید. استفاده از مواد زیاد در سالاد می تواند باعث افزایش کالری شود.


تصور اشتباه سیر شدن با سبزی ها
سبزیجات

معمولا افراد در مورد سبزیجات زیاده روی می کنند چون فکر می کنند بی خطر هستند. برای مثال افرادی که خیلی به وزن خود حساس می شوند بعضی سبزیجات خاص را بسیار سالم در نظر می گیرند. به قصد سیر کردن خود مقدار زیادی از آنها را می خورند.

اما این کار تنها باعث افزایش فشار روی مسیر گوارشی می شود و همچنین پس از آن به شدت احساس گرسنگی خواهند کرد. چون سبزیجات بسیار کم کالری هستند. همچنین تنها خوردن سبزیجات روش مناسبی نیست. سبزیجات با وجود سالم بودن همه مواد مغذی، درشت مغذی و ریز مغذی ها را در خود ندارند.


خستگی از رژیم غذایی سالم

رژیم سخت باعث می شود غذا خوردن کسل کننده شود. همچنین فرد با خود فکر می کند که چرا بیشتر از این غذا نمی خورد.

برای اینکه به صورت ذهنی از غذایی که می خوریم راضی شویم باید از آن لذت ببریم. به همین دلیل مواد مغذی دریافتی در یک وعده باید تعادل مناسبی داشته باشد.

بعضی از برنامه های غذایی فرد را از غذایی خاص یا حتی یک گروه غذایی محروم می کند. چنین روشی تنها باعث می شود فرد پس از مدتی احساس محرومیت کند. اگر غذایی که حذف می کنید نا سالم است به دنبال جایگزینی سالم و خوشمزه باشید.

غذای مناسب رژیم به هیچ وجه بی مزه و خسته کننده نیست. ما غذا نمی خوریم که فقط سیر شویم بلکه باید از آن لذت ببریم.


پرخوری با خوردن غذاهای سالم
کرفس,سالاد کرفس,سبزیجات

بیش از حد محدود کردن خود می تواند تاثیری برعکس داشته باشد، طوری که یک بسته چیپس را زیر 5 دقیقه خالی کنید. بدن ما خیلی سریع به حالت نیاکانمان باز می گردد یعنی زمانی که خیلی سخت غذا پیدا می شد.

وقتی برای بدن به اندازه کافی انرژی مهیا نمی کنید، بدن به حالتی می رود که متخصصان آن را حالت قحطی می نامند. بدن نمی تواند اعتماد کند که در ادامه شما به اندازه کافی برایش انرژی مهیا می کنید. بنابراین وقتی غذا می خورید بدن تلاش می کند تا جای ممکن از آن انرژی ذخیره کند.

نه تنها هورمون هایی ترشح می شود که سوخت و سازتان را آهسته می کند بلکه: حالا قند، چربی و سدیم سیگنال های رضایت قویتری به مغز ارسال می کنند که باعث می شود ساده تر به دام پرخوری بیافتید.


اضطراب و عصبانیت

اگر به اندازه کافی غذا نخورید تا خلق و خویتان میزان شود و از احساس گرسنگی دور بماند، اگر مقدار زیادی وزن را به سرعت کاهش دهید، ممکن است وضعیت احساسی و متابولیزم تان دچار مشکل شود. این حالت باعث می شود عصبی، مضطرب و متمایل به ذخیره چربی شوید.

بیشتر اوقات افراد در وزن سلامت نیستند چون پایین نقطه فیزیولوژیکی و ژنتیکی خود هستند. وقتی بدن به خاطر دریافت انرژی پایین به حالت قحطی می رود، دچار استرس شده است. سپس مقدار کورتیزول و اپینفرین بیشتری ترشح می کند در نتیجه شما نیز استرس و اضطراب بیشتری را تجربه خواهید کرد.

بعلاوه این حالت باعث می شود بیشتر احساس خستگی کنید مخصوصا در طول ورزش هایی که انجام می دهید.


کربوهیدرات ها سوخت شماره یک بدنمان هستند

اگر دچار کمبود انرژی شوید ورزش و فعالیتتان بیشتر شبیه عذاب است تا چیزی که به نفعتان باشد. بنابراین کربوهیدرات ها را به صورت کامل حذف نکنید بلکه مطمئن شوید حاوی فیبر هستند.


غریبه شدن با دیگران به دلیل انتخاب رژیم غذایی سالم

اگر شخصی به خاطر پرهیز از غذاهایی خاص به موقعیت های اجتماعی یا توجه دیگران نه بگوید، برنامه غذاییش بیش از حد جلو رفته است. بیشتر اوقات وقتی افراد زیادی به سبک زندگی سالمشان حساس می شوند، ممکن است انرژی روانی زیادی را از کار، روابط و خانواده شان بگیرد.

همانطور که اشاره شد برنامه غذایی دشوار روی خلق و خو نیز تاثیر می گذارد و می توان تاثیر آن روی زندگی اجتماعی را به وضوح دید. باید بیاموزید که برنامه غذایی خود را متعادل و انعطاف پذیر پیش ببرید. چون می خواهید وزن کم کنید قرار نیست خود را از دوستان و خانواده محروم کنید. در چنین موقعیت هایی فقط باید انتخاب هایی هوشمندانه داشته باشید.


بیشتر بدانید : جنیفر لوپز نکات طلایی رژیم غذایی اش را فاش کرد

بیشتر بدانید : مرگ زودرس با این اشتباه در رژیم غذایی

بیشتر بدانید : رژيم غذايی لاغری

بیشتر بدانید : رژیم غذایی مناسب چیست؟

بیشتر بدانید : 7 غذا که هر متخصص تغذیه در یخچال خود دارد


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : kermany.com