رژیم غذایی اهمیت زیادی دارد و علاوه بر سلامت جسمی بر سلامت روح هم تاثیر دارد. در این مطلب یک رژیم غذایی عجیب معرفی می شود که ادعادهای مختلفی در مورد آن می شود

 رژیم گوشت و نمک

اگر فکر می کنید برنامه غذایی کتوژنیک – سرشار از چربی و کم کربوهیدرات – بسیار محدود کننده است. برخی افراد آن را خیلی شدید تر کرده اند و نامش را رژیم گوشت خواری گذاشته اند.

به لطف شبکه های اجتماعی و چند فرد که این برنامه را دنبال کردند رژیم گوشت خواری مورد توجه قرار گرفته است. میخائیلا پترسون 26 ساله اخیرا در روزنامه لندنی The Times درباره ویژگی های رژیم گوشت خواری خود صحبت کرده است.

میخائیلا به همراه پدرش گورو جردن پترسون تنها گوشت و نمک می خورند و آب می نوشند. او می گوید بعد از دچار شدن به علائم بیماری خود ایمنی از جمله خستگی، افسردگی و افزایش وزن به برنامه های غذایی شدید رو آورده است.

او می گوید: این برنامه به نظر خیلی شدید است اما تنها چیزی است که توانست افسردگی را از بین ببرد و علائم بیماری خود ایمنی دوباره ناپدید شدند. من از ماه دسامبر 2017 به این شکل غذا می خورم. هرگز از راهی که آمدم باز نمی گردم، هیچ وقت چنین احساسی نداشتم و این فوق العاده است.

او به روزنامه تایم گفته گوشت گاو چیزی است که باعث می شود احساس خوبی داشته باشم. پترسون که یک دختر تقریبا یک ساله هم دارد می گوید تناسب اندام پس از زایمانش را مدیون رژیمی است که گرفته.

او در آخرین پست اینستاگرامش عکسی از خود منتشر کرد و گفت این بدن زنی است که از رژیم گوشت خواری استفاده می کند، به کلی کربوهیدرات نمی خورد و هیچ ورزشی انجام نمی دهد.

مسلما افراد دیگر با دیدن چنین پستی و تعریف هایی که پترسون از رژیم گوشت خواری می کند وسوسه می شوند که آن را استفاده کنند.

حتی شاید شما هم که این مقاله را می خوانید بدتان نیاید آن را امتحان کنید.


باید از برنامه غذایی گوشت خواری استفاده کنیم؟

مسلما خیر. پترسون سابقه بلند مدت مشکلات سلامت داشت که باید از آنها عبور می کرد. از جمله آرتریت روماتوئید، درد مزمن و افسردگی. اگر توانسته روشی پیدا کند که روی خودش جواب می دهد نمی توان آن را برای همه مثبت دانست.

با این حال پترسون در حال حاضر تبدیل به بنر تبلیغاتی برنامه غذایی گوشت خواری شده است. این تبلیغات چیزی است که امتحان کردنش برای همه ایمن نیست.

دکتر مارک راسل، نویسنده کتاب  The MetaShred Diet می گوید:

من طرفدار محدودیت شدید تمام گروه های غذایی  تنها برای استفاده از یک نوع غذا نیستم. با اینکه هدف پترسون درمان بیماری های خود بوده اما حالا این برنامه به صورت کلی یک برنامه کاهش وزن تلقی می شود.

هیچ دلیلی وجود ندارد که چرا باید فقط گوشت، نمک و آب بخورید. می توانید این کار را بکنید اما چرا؟ سریع ترین راه برای رسیدن به هدفتان است؟ خیر.

در مقابل اطلاعات ثابت شده بسیاری وجود دارد که:

استفاده از یک برنامه غذایی که در آن گوشت و انواع سبزیجات  هست را تایید می کند. پترسون خود اعتراف کرده که هیچ تحقیق پزشکی روی روشی که در پیش گرفته انجام نشده است.

گوشت,گوشت قرمز

همین برای کسانی که کنجکاوند ببیند این روش برایشان کار ساز است یا خیر کافی است. حتی در یک برنامه غذایی معمولی نیز باید این را در نظر داشت.

برای مثال بسیاری از افراد می بینند یک برنامه غذایی برای دوستشان جواب می دهد. خود نیز دقیقا همان برنامه را در پیش می گیرند، اما دریغ از کاهش وزن. همچنین باید به این اشاره کنیم که برنامه غذایی نبوده که پترسون را درمان کرده برای درمان چنین مشکلاتی به چیزی بیشتر از گوشت و نمک و آب نیاز است!

به علاوه انجام چنین روش غذایی در آخر برای قلبتان خوب نیست. مخصوصا به قطعات گوشت قرمزی که می خورید بستگی دارد. افرادی که رژیم گوشت خواری را رعایت می کنند مخصوصا از قسمت های پرچرب گوشت بسیار استفاده می کنند.

دریافت پروتئین تنها با استفاده از گوشت ( مخصوصا گوشت گاو ) برابر است با افزایش 60 درصدی خطر بیماری های قلبی. این در تضاد با گوشت ماهی، گوشت مرغ بدون پوست، غلات، میوه ها، سبزیجات، حبوبات و پروتئین تخم مرغ است که خطر بیماری های قلبی را پایین می آورند.

با این حال نمی خواهیم بگوییم گوشت گاو بد است. صحبت از تعادل است در هر رژیمی متوجه استفاده زیاد از یک غذا شد بدانید در حال خارج از شدن از تعادل هستید. به خاطر داشته باشید حتی مقدار زیاد از یک چیز خوب نیز می تواند مضر و خطرناک باشد.

با توجه به شرایط بدنی خود و با کمک پزشک و مشاور برنامه غذایی را انجام دهید که شما را از هیچ گروه غذایی محروم نکند. به این شکل مطمئن می شوید تمام مواد مغذی مورد نیاز برای بدن را دریافت می کنید.


بیشتر بدانید : مضرات گوشت قرمز را با این روشها کاهش دهید!!

بیشتر بدانید : خواص گوشت ها از گوشت گاو تا گوشت بلدرچین

بیشتر بدانید : گوشت گوسفند بخوریم یا گوشت گوساله؟

بیشتر بدانید : گوشت قرمز را تا چه حدی باید بپزیم؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : kermany.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X