گوشت شتر مرغ یکی از خوراکی هایی است که اخیرا در بین مردم بیشتر از قبل مصرف می شود، در این مطلب به خواص و مضرات گوشت شتر مرغ اشاره می شود 

آیا شترمرغ در گروه پرندگان قرار می‌گیرد؟

شترمرغ، یك حیوان واسط بین دام و پرنده است. آناتومی بدنش مانند گوسفند و ریه و سنگدانش مثل مرغ است. نصف بدنش شبیه گوسفند و نصف دیگر شبیه مرغ است.

شترمرغ از خانواده سینه پهن‌هاست. استخوان سینه اینها مثل قایق، بدون غضروف ستیغ پرنده و كاملا صاف است. سینه آنها گوشت ندارد. بیشترین گوشت یعنی 90 درصد گوشت در ران حیوان قرار دارد.


آیا بیماری از شترمرغ به انسان منتقل می‌شود؟

چون این حیوان، واسط بین دام و طیور است می‌تواند تمام بیماری‌های دام و طیور را بگیرد كه بروسلا و سل بیماری‌هایی است كه گزارش شده است. آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، شاربون و نیوكاسل را می‌گیرد كه در كشور ما علیه آنفلوآنزا و نیوكاسل واكسن داریم.


خواص تخم شترمرغ

یك تخم شترمرغ غذای 15 نفر است. كلسترول آن پایین است. ویتامین گروه B مانند B1، B2 و B3و ویتامین A دارد. همچنین فولات یا ویتامین B9 دارد. فسفر، كلسیم، آهن، روی و منگنز هم دارد. چون آهن و ویتامین‌های گروه B زیادی دارد من مصرف آن را به افراد توصیه می‌كنم.

بیشتر بدانید : ویتامین b در چه چیزهایی وجود دارد؟ منابع انواع ویتامین b

بیشتر بدانید : کلسیم در چه چیزهایی وجود دارد؟

بیشتر بدانید : کلسیم، پتاسیم، فسفر، سدیم، آهن، مس و روى؛ همه موجود در یک ماده غذایی

بافت عضلانی شترمرغ چه میزان چربی دارد؟

بافت عضلانی شترمرغ بدون چربی است. چربی عضلانی شترمرغ 0/65درصد است، یعنی به یك درصد هم نمی‌رسد. در عضله گاو 6 درصد است. در عضله مرغ 3/08 درصد است. میانگین چربی شترمرغ 0/7درصد و در بوقلمون 18 تا 22 درصد است.

چربی گوشت شترمرغ بیشتر از نوع غیر‌اشباع است كه میزان آن در شتر‌مرغ 50/8 و در بوقلمون 48 درصد است. در شترمرغ چربی اشباع2/84 گرم درصد گرم است. در مورد گوساله این عدد 4/3 گرم در صد گرم است. هر فرآورده‌ای كه این پرنده دارد قابل استفاده است.


نسبت قیمت گوشت شتر مرغ به گوشت گوسفند

از نظر قیمت همتراز گوشت گوسفند است و چربی كمتری دارد.


چرا ما در بازار زیاد گوشت شترمرغ نمی‌بینیم ؟

چون هنوز به حدی نرسیده كه در سبد خانوار وارد شود. در مزارع كه كشتار می‌كنند، خودشان مشتری دارند. ما به جایی رسیدیم كه برویم به سمت گوشت یخی. تولید انبوه‌مان پنج شش ماه آینده شروع می‌شود و قصد صادر كردن داریم. 


بیشتر بدانید : گوشت شترمرغ از منظر طب سنتی، دیرهضم اما ضد نفخ

بیشتر بدانید : گوشت شترمرغ می خورید؟

بیشتر بدانید : دیابت، 20 غذایی كه دشمن دیابت هستند

بیشتر بدانید : خواص انواع گوشت + مضرات مصرف مرغ ماشینی


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X