چطور کلسیم بیشتری جذب کنیم؟
 کلسیم یکی از مواد مورد نیاز بدن برای استقامت استخوان هاست که برخی مواد غذایی به جذب بیشتر کلسیم کمک می کنند، در اینجا این مواد غذایی را به شما معرفی می کنیم

چطور کلسیم بیشتری جذب کنیم؟

کلسیم یکی از مواد مورد نیاز بدن است که باعث استحکام استخوان ها و تقویت سیستم ایمنی بدن  می شود، به دلیل اهمیت جذب مناسب کلسیم در ادامه شما را با خوراکی هایی آشنا می کنیم  که با مصرف آن ها جذب کلسیم بهتر انجام می شود.همراه با مکمل کلسیم، از قرص ویتامین C یا مواد خوراکی غنی از ویتامین C مانند پرتقال استفاده کنید.

اسید آمینه برای جذب کلسیم لازم است. خوراکی های غنی از آن را بخورید، مانند تخم‏ مرغ، ماهی و لوبیا. مقدار کلسیم مصرفی روزانه خود را چند قسمت کنید و هر بار یک قسمت را بخورید، زیرا مطالعات نشان داده است که دریافت مکمل کلسیم به دفعات متعدد و مقدار کمتر، موثرتر از دریافت یک جای کلسیم و به مقدار زیاد است؛ اگر باید روزانه دو عدد قرص کلسیم بخورید، (صبح یک عدد و عصر یک عدد) مکمل کلسیم را به نسبت دو به یک همراه با مکمل منیزیم بخورید، یعنی دو قسمت کلسیم و یک قسمت منیزیم.

مکمل کلسیم را همراه مکمل آهن نخورید، زیرا اثر هر دو آن ها کم می شود.نوشابه‏ های گازدار را به مقدار خیلی کم مصرف کنید یا اصلا مصرف نکنید، زیرا به علت داشتن اسید فسفریک (فسفر زیاد) باعث دفع کلسیم از بدن می‏شود.

مصرف خوراکی های با منشأ حیوانی را کاهش دهید. دریافت زیاد پروتئین‏های حیوانی (مثل گوشت، تخم‏مرغ، شیر و لبنیات) یا مصرف زیاد فسفر موجب دفع کلسیم از طریق ادرار می شود.

دریافت زیاد نمک نیز چنین اثری دارد. سبوس گندم را به میزان متوسط مصرف کنید، زیرا مصرف زیاد آن، با جذب کلسیم تداخل می‏کند.اگر سنگ کلیه دارید یا سابقه ابتلا به سنگ کلیه در خانواده‏ شما وجود دارد، مکمل کلسیم نخورید.


بیشتر بدانید : هر آنچه باید در مورد ویتامین C بدانید

بیشتر بدانید : 10 راه پنهانی برای افزایش كلسیم

بیشتر بدانید : آیا خوردن مکمل کلسیم باعث مرگ زودرس می شود؟

بیشتر بدانید : گلوتامات چیست؟ منابع غذایی گلوتامات را بشناسید


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com