چای یکی از نوشیدنی های پرطرفدار در کشور ماست که انواع مختلفی از آن وجود دارد، در این مطلب به بررسی چای سی تی سی یا چاب کله مورچه می پردازیم

چای سی تی سی یا چای کلمه مورچه چیست؟

در ابتدا لازم است بدایند چای به دو شیوه سنتی ارتدوكس و غیرسنتی سی‌تی‌سی تولید می‌شود. تفاوت این دو شیوه به نوع فرآوری برگ‌های چای مربوط است. چای سی‌تی‌سی نوعی چای سیاه و كوتاه شده سه كلمه انگلیسی و ترجمه آن به معنای بریدن، گسستن و پیچاندن (توپی كردن) است و به دلیل اعمال فرآیندهای بیشتر از نظر رنگدهی و عطر و كیفیت نسبت به چای‌های سیاه معمولی تولید شده به روش سنتی برتری دارد.

شاید تا به حال چای كله مورچه یا باروتی را مصرف كرده باشید و در برخی وبگاه‌ها و شبكه‌های مجازی در مورد آن اخبار نه‌چندان دلخوش‌كننده‌ای خوانده باشید. چای كله مورچه همان چای سی‌تی‌سی و به روش غیرسنتی تولید می‌شود كه كنیا و آسام هندوستان از تولیدكنندگان عمده آن هستند. روش تولید این نوع چای این گونه است كه برگ‌های چای نسبت به انواع دیگر چای سیاه بیشتر خرد و غلتكی شده و در نهایت به شكل دانه‌های ریز و گلوله شده‌ای شبیه كله مورچه تبدیل می‌شود.

هر چه برگ‌های چای شكسته‌تر، خردتر و بیشتر كوبیده شده باشند دم‌كردن آن به زمان كوتاه‌تر نیاز دارد و عطر و رنگ آن بیشتر می‌شود و طعمی قوی‌تر دارد و این كه در برخی وبگاه‌ها اخباری مبنی بر مصنوعی بودن این نوع چای منتشر می‌شود، صحت ندارد.

بد نیست بدانید انواعی از چای صبحانه انگلیسی و چای صبحانه ایرلندی، چای كله مورچه هستند. همچنین گاهی در تهیه چای ماسالا یا برای تولید چای كیسه‌ای از چای كله مورچه استفاده می‌شود.چای سی‌تی‌سی كنیا دارای عطر بالا و طعم شیرین و چای سی‌تی‌سی آسام هندوستان عطر ملایم اما رنگ‌دهی مطلوب‌تری دارد.

بیشتر بدانید : زمان مناسب برای نوشیدن چای


چرا برخی متخصصان می‌گویند چای كله مورچه نخورید؟

یكی از مشكلات این چای احتمال تقلب در آن است. به علت این كه این چای در ابتدا بسیار خرد و ریز می‌شود، به‌راحتی قابلیت تركیب با خرده‌ها و پودر كهنه چای‌های كم‌ارزش و بی‌كیفیت را داردكه قابل تشخیص نیست. در صورتی كه در چای‌های معمولی به دلیل برگی شكل بودن به راحتی نمی‌توان آن را با خرده چای مخلوط كرد.

ضمن این كه برخی تولیدكنندگان غیرمتعهد به منظور افزایش رنگ و عطر و طعم چای‌های تقلبی كله مورچه از میزان زیاد اسانس و مواد رنگ‌دهنده و طعم‌دهنده در تركیب آنها استفاده می‌كنند. باز هم یادآوری می‌كنیم اگر این نوع چای از انواع غیرتقلبی باشد در گروه چای‌های مرغوب قرار دارد.


بیشتر بدانید : بشنوید از فواید خوردن چای سیاه

بیشتر بدانید : آثار مضر زیاده روی در مصرف چای

بیشتر بدانید : تاثیر نوشیدن چای بر مغز

بیشتر بدانید : خطرات نوشیدن چای کهنه دم و چای پررنگ

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X