موارد مصرف نمک که شاید نشنیده باشید
 نمک به جز چاشنی بودن برای طعم غذا خیلی کاربردهای اساسی دیگر دارد مثل،بهداشت دندان ،پسوریازیس و...

 کاربردهای نمک

نمک با طعم شور از دوعنصر اصلی کلروسدیم تشکیل شده است. این ماده سفیدرنگ از دیرزمانی است که برای طعم دادن به غذا و همچنین نظافت و ضدعفونی کننده وتسکین دهنده  درد مورد استفاده قرار می‌گیرد . نمک انواع مختلفی  دارد که ما در این مطلب به نوع حاوی کلرید سدیم و جوش شیرین  اشاره کرده ایم  . از جمله کاربردهای نمک موارد زیر است .

 بهداشت دندان

نمک معمولا در ساخت خمیردندان به‌کارمی‌رود. شما می‌توانید با ترکیب یک به۲ نمک و جوش‌شیرین، خمیردندان خانگی درست‌کنید و دندان‌ها را مسواک ‌بزنید.

درمان آفت دهان

شست‌وشوی دهان با آب‌ نمک به  بهبود آفت دهان کمک می‌کند. یک قاشق چای‌خوری نمک را در نصف لیوان آب حل کنید. محلول را در دهان بچرخانید و سپس خارج کنید. این عمل را چند بار در روز انجام دهید تا آفت دهان بهبود یابد.

درمان آب‌ریزش بینی

کاهش التهاب مجاری تنفسی در هنگام سرماخوردگی از مهم‌ترین خواص نمک است. از اسپری‌های بینی‌شورِ موجود در داروخانه‌ها یا از محلول آب و نمک خانگی برای شست‌وشوی مجاری بینی استفاده کنید.

 پسوریازیس و اگزما

نمک در بهبود بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس مؤثر است. شنا کردن در حوضچه های حاوی نمک به کاهش بیماری کمک می کند.

شما می توانید در منزل از وان آب نمک استفاده کنید و 15 دقیقه در وان حمام دراز بکشید حتی می توانید در آب حمام یک فنجان نمک  را حل و با آن استحمام کنید.

درمان نیش حشرات

خمیر جوش‌شیرین با مقداری آب می‌تواند هر نوع سوزش یا خارش یا ورم ناشی از نیش حشرات را بهبود بخشد.

گلودرد

یکی از شناخته‌شده‌ترین خواص نمک، استفاده از آن در بهبود علایم سرماخوردگی است. غرغره کردن محلول نمک و آب‌ گرم، در کاهش ورم و بهبود گلودرد بسیار مؤثر است. نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل و چند بار در روز غرغره کنید.

 درمان بوی بد دهان

اگر بوی بد دهان، شما یا دیگران را آزار می‌دهد، احتمالا ناشی از خشکی دهان یا آفت‌های دهانی است. برای رفع بوی بد دهان یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را در یک لیوان آب حل کنید و دهان‌تان را یک دقیقه شست‌وشو دهید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید. نمک موجود در جوش‌شیرین، باکتری‌های دهان را از بین می‌برد و تا سه ساعت بوی بد دهان را رفع می‌کند.

 رفع گرفتگی عضلات

اگر به‌مدت طولانی در گرما ورزش یا کار کنید، بدن‌تان مقدار زیادی آب و نمک از دست می‌دهد. این مسئله باعث بروز درد و گرفتگی عضلات می‌شود. برای پیشگیری از آن، باید هنگام فعالیت به‌مقدار کافی آب‌معدنی حاوی نمک و املاح موردنیاز بدن بنوشید. (با مشورت پزشک یا متخصص تغذیه)

بیشتر بدانید : نمک سیاه چیست و چه تفاوتی با نمک معمولی دارد؟

بیشتر بدانید : میل شدید به نمک نشانه چه بیماری هایی است؟

بیشتر بدانید : برای پیشگیری از تیروئید, نمک یددار در نمکدان شیشه ای ممنوع!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com