شیر مفیدتر است یا شیر کاکائو
 شیرکاکائو جز شیرهای طعم دار شده پر طرفدار می باشد که خوردن آن خالی از لطف نمی باشد و  برای بدن فوایدی دارد

 مواد مغذی شیرکاکائو کمتر از شیر است؟

نوشیدن شیرهای طعم دار یکی از بهترین راه ها برای دریافت مواد معدنی مورد نیاز در بدن کودکان است. شیرهای طعم دار نیز مانند شیرمعمولی یا سفید حاوی تمام نه ماده مغذی برای سلامت کودکان هستند. این مواد مغدی شامل کلسیم، ویتامین دی و... هستند که از ترکیبات ضروری برای رشد و استحکام استخوان ها محسوب میشوند.

از آنجایی که سنین کودکی و نوجوانی، سنین طلایی برای رشد و استحکام استخوان ها محسوب میشوند، نوشیدن شیر در این دوران بسیار ضروری است. با این حال تحقبقات نشان داده اند که کودکان زیر دوسال کمبود مواد مغذی دارند.

با اینکه کودکان میتوانند کلسیم و ویتامین دی را از سایر مواد غذایی نیز دربافت کنند، با اینحال شیر و سایر مواد لبنی یکی از رایج ترین منابع برای دریافت این ماده غذایی هستند.

آیادرست است که شیرکاکائو باعث علاقه مند شدن کودک به نوشیدن شیر میشود؟

برای کودکانی که به نوشیدن شیر علاقه ای ندارند، شیرهای طعم دار یکی از راه های مناسب برای تامین دست کم دو تا ساده مغذی ضروری ست.

در مدرسه هنگامی که کودکان قرار است بین شیرساده و شیرکاکائو یکی را انتخاب کنند، درصد بیشتری شیر کاکائو را انتخاب کرده و نسبت به شیر ساده مقدار بیشتری مصرف میکنند. این نکته نیز حائز اهمیت است که کودکان معمولا کمتر از مقدار مورد نیاز روزانه خود، کلسیم دریافت میکنند.

کودکان به طور متوسط باید روزانه سه لیوان شیر بنوشند که حذف کردن یکی از این وعده ها باعث کمبود مواد مغذی خواهد شد، زیرا برخی از این مواد بسیار سخت جایگزین میشوند.

مقدار شکر موجود در شیر کاکائو برای کودک ضرر ندارد؟

جالب است بدانید که شیر به طور طبیعی حاوی نوعی قند به نام لاکتوز است و شیرهای طعم دار حاوی شکری افزوده شده ای به نام ساکاروز. پس میزان شکر درج شده برروی پاکت شیرکاکائو مجموع دو نوع شکر طبیعی و مصنوعی ست.

شیرهای طعم دار تنها مقدار کمی شکر به برنامه غذایی کودکان اضافه میکنند. نوشابه و نوشیدنی های شیرین غیرگازدار بیش از 40% شکر به برنامه غذایی کودکان 2 تا 18 سال اضافه میکنند، در حالی که شیرهای طعم دار تنها 4% شکر دارند.

از سال 2007 میزان شکر موجود در شیرکاکائو یا سایر شیرهای طعم داری که در مدارس عرضه میشوند، تا 55% کاهش یافت.

با این که پژوهشگران توصیه میکنند میزان شکر موجود در غذاها باید تا حد ممکن کاهش یابد، اما میگویند در بسیاری از غذاهای سالم و مغذی ، مانند شیرکاکائو، باید میزان مشخصی شکر وجود داشته باشد تا طعم آن را بهتر کند.

آیا شیرکاکائو می تواند وزن کودک را افزایش دهد؟

پژوهش های صورت گرفته تابحال ارتباط مشخصی بین نوشیدن شیرهای طعم دار و افزایش وزن در کودکان نشان نداده اند. مانند هر غذا یا نوشیدنی دیگری، رعایت تعادل کلید حل مشکلات است. کودکانتان را تشویق کنید تا به خوردن غذاهای لبنی مانند ماست، پنیر و شیرسفید عادت کنند.

ارتباط شیرکاکائو و پوسیدگی دندان

مطالعات انجام شده در این زمینه تابحال هیچ ارتباطی بین این دو مقوله را نشان نداده اند. اما برای لذت بردن از نوشیدن شیر و دندان هایی سالم، چند راهکار ساده راهنمای شما خواهد بود:

  •   سعی کنید شیرهای طعم دار را بین وعده های غذایی مصرف کنید.

  •  برای کمتر کردن زمان تماس با دندان ها،سعی کنید شیر و دیگر نوشیدنی های شیرین را، جرعه جرعه نخورید و یکباره سر بکشید.

بیشتر بدانید : سالم ترین نوع شیر, مدت دار یا سنتی؟ شیر مدت دار مواد نگهدارنده دارد؟

بیشتر بدانید : میزان پروتئین شیر و مزایای آن

بیشتر بدانید : شیرکاکائو، تغذیه ای سالم و پرفایده

بیشتر بدانید : با وجود دل پیچه بعد از خوردن شیر, شیر بخوریم یا نه؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatnews.com