صبحانه را به هیچ عنوان فراموش نکنید
 وعده‌های غذایی از اهمیت زیادی برخوردارند بیشتر از همه خوردن صبحانه به شما توصیه می شود

 حتما صبحانه بخورید

وظیفه دستگاه گوارش تامین انرژی برای همه ارگان‌های بدن است.

اگر دستگاه گوارش سلامت نباشد نمی‌تواند برای دیگر دستگاه‌‌های بدن انرژی لازم را تامین کرده و بالطبع اعضای مختلف بدن با مشکلاتی مواجه خواهند شد. تامین انرژی بر اساس سن، جنس و نوع فعالیت متفاوت است و نهایتا این است که در وهله اول برای تامین انرژی دستگاه گوارش باید سالم باشد و این به تغذیه مناسب در زمان مناسب وابسته است؛ ضمن اینکه نسبت استفاده از تمامی موارد غذایی در هرم تغذیه باید رعایت شود.

 وظیفه کبد ذخیره مقدار مشخصی از مواد غذایی است که بیش از هضم و جذب بوده است؛ اگرچه در صورت افراط در استفاده از مواد غذایی کبد با فشار مواجه می‌شود.

 کالری مورد استفاده در افراد متفاوت است. مصرف مواد غذایی حتی در خواب ادامه دارد. باید از هر سه وعده غذایی استفاده کرد و صبحانه مهمترین آنها است که باید سرشار کالری بوده و در اول وقت صبح ساعت 6 تا 7 مصرف شود.

 پس از چند ساعت خواب به واسطه ترشح اسید حتما صبحانه باید در صبح زود مصرف شود و حاوی تمامی مواد مغذی باشد. نکته بسیار مهم این است که هیچ جایگزینی برای صبحانه وجود ندارد اگر قرار باشد در طول شبانه روز یک وعده غذا بخوریم این یک وعده صبحانه خواهد بود.

اما باید بدانیم دستگاه گوارش ما کاملا هوشمند است و مواد غذایی اضافه را دفع می‌کند. باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش نه تنها مضر نیستند بلکه مفید هم هستند.

 نوع تغذیه، چاقی و استرس باعث بروز رفلاکس معده می شوند. به همین دلیل باید فاصله‌ای بین تغذیه و خواب وجود داشته باشد.

 مرکز گرسنگی و سیری ما در هیپوتالاموس قرار دارد که با زمان همخوانی پیدا می‌کند و باید وعده غذایی در زمان معینی استفاده شود؛ چون در غیر این صورت دستگاه گوارش از نظر هضم و جذب با مشکل مواجه خواهد شد؛ضمن اینکه نهار و شام باید سبک خورده شود.

 هرچه غذا سالمتر بوده و استفاده از فست فود و چربی کمتر باشد دستگاه گوارش سالمتری خواهیم داشت. هرگاه حرکت دستگاه گوارش کند شود، فرد دچار یبوست، سیری زودرس و حتی سردرد خواهد شد که البته به همراه دفع، سردرد هم مرتفع می‌شود.

 بیشتر بدانید : وقتی صبحانه باعث افزایش وزن شما می شود

بیشتر بدانید : بهترین ساعت خوردن صبحانه و شام و نهار و جلوگیری از افزایش وزن

 بیشتر بدانید : بهترین صبحانه رژیمی برای کاهش وزن

بیشتر بدانید : قوانین صبحانه برای افراد مبتلا به دیابت

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:farsnews.ir