آیا روغن های حیوانی سالم هستند؟ نظر یک متخصص تغذیه چیست؟
باور عموم مردم این است که روغن های حیوانی سالم هستند اما متخصصین تغذیه اینطور فکر نمی کنند

واقعا روغن حیوانی بهتر است؟

تیرنگ نیستانی، به یکی از باورهای خطرناک تغذیه‌ای در بین عموم مردم اشاره کرد و افزود: بسیاری از افراد معتقدند روغن‌های حیوانی خصوصاً روغن دُنبه به عنوان چربی مفید به سایر روغن‌ها ارجحیت دارد، این باور از اساس غلط است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتقاد از این باور تغذیه‌ای غلط مبنی بر اینکه در گذشته مردم با استفاده از روغن‌های حیوانی زندگی سالم‌تری داشتند، گفت: گذشتگان ما به مشاغلی چون دامپروری و کشاورزی مشغول بودند، با صنعتی شدن جوامع و مشاغل و همچنین پدیده پشت میز نشینی نمی‌توان همان اصول تغذیه‌ای قدیم را برای زندگی امروز تجویز کرد، ضمن اینکه امراض مختلف در گذشته حتی جوان‌ترها را قربانی می‌کرد.

وی، مصرف روغن‌های حیوانی به بهانه سالم‌تر بودن را مورد انتقاد قرارداد و افزود: بدون شک استفاده از روغن‌های حیوانی و مشخصاً روغن دُنبه در دراز مدت باعث انسداد عروق می‌شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با تاکید بر اینکه قوانین علمی تابع شواهد علمی، عینی و ثابت شده هستند، خاطرنشان کرد: افرادی‌که مصرف روغن دُنبه را توصیه می‌کنند اگر یافته‌ای مبنی بر سلامت این چربی‌ها دارند باید با مستندات علمی ثابت کنند.

 تمامی مستندات و شواهد علمی نشان از این دارد که آثار زیانبار چربی‌های حیوانی به مراتب بیشتر از فواید آن است.

بیشتر بدانید : آیا مصرف روغن حیوانی مفید است یا مضر؟

بیشتر بدانید : چربی های حیوانی مفید هستند یا مضر؟

بیشتر بدانید : روغن های خوراکی و پاسخ به همه پرسش های شما درباره انواع روغن ها

بیشتر بدانید : باورهای غلط در مورد روغن ها

بیشتر بدانید : بالاخره روغن گیاهی مفید است یا شما را می کشد؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: mehrnews.com