ترکیب پراکسید موجود در آبمیوه‌های صنعتی  زمینه را برای بروز بیماری‌های گوناگون مثل نارسایی‌های قلبی فراهم می‌کند و مضرات زیادی برای بدن دارد.

چرا نباید آبمیوه صنعتی یا پاکتی بخورید؟مواد تشکیل دهنده آبمیوه های صنعتی چیست؟

خدیجه رحمانی متخصص تغذیه بیان کرد: آبمیوه‌های صنعتی حاوی مقادیر زیادی مواد قندی و مقادیر ناچیزی ویتامین و مواد آنتی‌اکسیدانی هستند. این آبمیوه ها از نظر میزان قند مشابه نوشابه ها هستند.

قسمت عمده قند موجود در آبمیوه های صنعتی را فروکتوز تشکیل می دهد. کبد تنها عضوی است که می تواند مقادیر محدودی از این قند را متابولیزه کند. بنابراین با نوشیدن آبمیوه کبد قادر به تجزیه این مقدار زیاد فروکتوز نیست و مازاد این قند را به چربی تبدیل می کند.

 

مصرف مکرر آبمیوه های صنعتی شما را به کدام بیماری ها مبتلا می کند؟

  • -چاقی و اضافه وزن

  • -سندروم مقاومت به انسولین

  • -دیابت

  • -فشار و چربی خون

  • -ناراحتی های قلبی و عروقی 

  • -سرطانمالون دی آلدهید موجود در آبمیوه های صنعتی چیست؟ و چه خطراتی دارد؟

رحمانی با بیان اینکه یکی از مواد مضر در آبمیوه های صنعتی ترکیبی پراکسیدی به نام مالون دی آلدهید است. این ترکیب عامل رادیکال آزاد است که می تواند در بروز بیماری های مزمن، التهابی، سرطان و ناراحتی های قلبی و عروقی نقش داشته باشد.ترکیبات پراکسیدی همچنین می توانند آسیب های زیادی را به پوست و مو وارد کنند در حالی که میوه هایی که سرشار از ویتامین C هستند خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. همچنین ترکیبات رنگی موجود در میوه به عنوان فیتوکمیکال ها در پیشگیری از رادیکال آزاد تاثیر چشمگیری دارند.

 

چه کسانی نباید آبمیوه های صنعتی بخورند؟

افراد در معرض خطر یا کسانی که سابقه بیماری هایی مانند چاقی و اضافه وزن، فشار و چربی خون، سرطان و ناراحتی های قلبی و عروقی در بستگان درجه یک آن ها وجود دارد، بهتر است میوه های طبیعی را جایگزین آبمیوه های صنعتی کنند.

 

برتری آبمیوه های طبیعی بر آبمیوه های صنعتی چیست؟

افراد باید آبمیوه تازه خانگی را مصرف کنند زیرا ماندن طولانی‌مدت آبمیوه زمینه رشد میکروب های بیماری‌زا را فراهم می کند که منجر به اختلالات گوارشی می شود. همچنین فیبر بالای موجود در میوه ها کاهش عوارض ناشی از مصرف بیش از حد فروکتوز را سبب می شود.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:yjc.ir 
 

X