5 مواد انرژی زای طبیعی
پنج غذای انرژی زا که با خستگی مقابله می کنند، از تخم شربتی گرفته تا شیر

در ایالات متحده، زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به خستگی و ناتوانی هستند. در بین زنان بین 18 تا 44 سال، زنان تقریبا 2 برابر مردان هم سنشان ( 15.7 درصد در مقابل 8.7 درصد ) احساس شدید خستگی دارند. در برخی موارد به اندازه ای است که در روند عادی زندگی تداخل ایجاد می کند.

مارسی کلاو Marci Clow متخصص تغذیه و مدیر تحقیقات و کیفیت سیستم های تغذیه شرکت نور رنگین کمان Rainbow Light Nutritional Systems، معتقد است چیزی که بدن ما می سوزاند ارتباط مستقیمی با احساس داشتن انرژی بیشتر و خستگی کمتر در زندگی دارد. بنابراین، وقتی خسته ایم، خوردن مواد مغذی کامل برای افزایش انرژی و هشیار ماندنمان ضروری است.

به گفته کلاو در روزنامه پزشکی" مواد غذایی که سرشار از مواد مغذی و ترکیب کربوهیدارت های پیچیده، چربی سالم و/یا پروتئین ضروری هستند؛ پروتئین یا چربی سالم، شما را سیر نگه داشته و جذب کربوهیدرات به جریان خونتان را به تاخیر انداخته و این کربوهیدرات انرژی شما را افزایش می دهد."

 5 خوراکی که با خستگی مبارزه کرده و مدت زمان طولانی تری به ما انرژی می دهند:

آجیل ها

Nuts.jpg

آجیل یک منبع عالی از انرژی و سرشار از پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و چربی های سالم هستند. مغز ماکادمیا Macadamia (ماکادمیا یا فندق استرالیایی میوه‌ای همسان فندق و مغذی ترین خشکبار جهان است) حاوی بیشترین مقدار چربی اشباع بین آجیل هاست، با داشتن 80 درصد محتوای چربی تک اشباع تاثیرات مفیدی بر تری گلیسیرید و کلسترول LDL  و HDL دارد. با توجه به نظرات کلاو، می توانید تعدادی از آن ها را به عنوان میان وعده استفاده کنید یا روی ماست و سالاد بریزید یا تفت دهید و با نان بپزید و یا کره آن ها را مصرف کنید.


تخم شربتی

تخم شربتی به عنوان سوخت نامحدود برای دویدن کاملا شناخته شده است که سابق توسط قبایل مایان Mayan و آزتک Aztec مورد استفاده بوده است آن ها از دانه های تخم شربتی که آب به خود جذب کرده بودند به عنوان سوخت برای دویدن استفاده میکرده اند.

در مطالعه ای که در سال 2011 انجام شد دریافتند که تخم شربتی می تواند به اندازه گاتورید Gatorade ( نوشیدنی انرژی زا برای ورزشکاران که برای تامین کربوهیدرات بدن و جایگزینی مایعات و سدیم از دست رفته حین ورزش طراحی شده است. ) پیش از مسابقات دو تاثیر گذار باشد. تخم شربتی حاوی آنتی اکسیدان کوئرستین quercetin است که باعث افزایش عملکرد ورزشی و ریکاوری بعد از ورزش می شود.

با اینحال برای افرادی که دونده نیستند، به گفته دارشی شاه  Darshi Shah رئیس هیئت مدیر متخصصین تغذیه و مربیان سلامت " ترکیب ضد التهابی امگا3 موجود در آن برای رساندن عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن برای همه ضروری است. "


بلغور جو دوسر

Oatmeal.jpg

یک صبحانه دلچسب، فوق العاده، همه کاره و عالی برای مقابله با خستگی. جو دوسر حاوی فیبر محلول است که در واقع جلوی بالا رفتن آنی و یکباره قند خون را می گیرد و از سقوط یکباره آن هم جلوگیری می کند. این خاصیت از آنجا نشات می گیرد که بعد از حل شدن در دستگاه گوارش به شکل فیلتر عمل کرده و جذب چربی و قند را کند می کند.

بلغور جو دوسر سرشار از فیبر و بعضی پروتئین ها است که هر دوی این ها در احساس سیری کمک می کنند. همچنین حاوی کربوهیدرات با کیفیت است که در بدن به عنوان گلیکوژن ذخیره می شود و سوخت مغز و ماهیچه ها را تامین کرده و در طول روز به ثبات قند خون کمک می کند.


شیر

Milk.jpg

در بسیاری از مطالعات محققان فرآورده های لبنی را به افزایش آکنه و افزایش وزن مرتبط می دانند ولی در واقع شیر آب بدن را تامین نموده و زمانی که عرق می ریزیم تعادل الکترولیت بدن را تامین می کند. در مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد مشخص شد کازئین ( یک پروتئین موجود در شیر ) زمان خواب به شل شدن عضلات کمک کرده و کمک می کند با آرامش به خواب رویم.

با این حال ، شاه پیشنهاد نمی دهد که قبل از خواب یک لیوان شیر گاو بنوشید."امروزه محصولات لبنی برای مصرف سلامت لازم را ندارند ( مگر اینکه محصولات لبنی ارگانیک بخرید یا خودتان گاو داشته باشید. )"

بنابراین برای بدست آوردن همان آرامش قبل از خواب مصرف کمی پروتئین می تواند کارساز باشد – یک مشت کوچک بادام، دانه آفتابگردان یا یک فنجان شیر سویا یا ماست ارگانیک ( پروتئین + پروبیوتیک ) می تواند کارساز باشد.


هندوانه

Watermelon.jpg

بر طبق مطالعه ای در سال 2011 این جزء جدایی ناپذیر تابستان می تواند ما را از احساس کم آبی، گیجی و خستگی رهایی بخشد. 92 درصد هندوانه آب است که سوخت بدن ما را تامین می کند و منبع عظیمی از آب برای مقابله با خستگی است. مثلا وقتی یک فرد دچار کم آبی شود، این کم آبی روی سطح انرژی و توانایی توانایی تفکر سالم فرد تاثیر می گذارد، که نشانه های مشابه آن را وقتی سطح قند خون بالا می رود می توانید مشاهده کنید.

خوردن یک برش هندوانه با تامین گلوکز ( سوخت ) سطح انرژی را بالا برده و به علاوه آب بدن را هم تامین می کند.به علاوه ، هندوانه محتوی آمینو اسیدی به نام ال سیترولین L-citrulline است که احساس خستگی را کاهش می دهد.


بیشتر بدانید : ۱۲ علت خستگی مفرط و راه های غلبه بر آن ها

بیشتر بدانید : رفع کسالت و خستگی با غذاها

بیشتر بدانید : چرا تا ظهر خسته می‌شویم؟

بیشتر بدانید : وقتی همیشه خسته‌ایم

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ