امروزه شاهد افزایش میزان استرس و افسردگی در جوامع بشری هستیم. برخی خوراکی ها این میزان استرس و افسردگی را بیشتر هم می کنند.

خوراکی های موثر بر استرس و افسردگی

فاطمه معینی عضو انجمن علمی طب سنتی ایران، درباره تغذیه مناسب برای کاهش استرس و افسردگی اظهار داشت: با وجود پیشرفت تکنولوژی و گسترش شهرنشینی که موجب فراهم شدن آسایش بیشتر و راحت شدن زندگی انسان شده، اما متأسفانه امروزه شاهد افزایش میزان استرس و افسردگی در جوامع بشری هستیم. 

به گفته وی عوامل متعددی مانند ورزش، تغذیه و محیط زندگی در کاهش استرس نقش دارند و اهمیت نقش تغذیه در سلامتی،کاهش استرس و افسردگی انکار ناپذیر است. غذاهای مورد استفاده روزانه افراد می‌تواند موجب افزایش نشاط، سرزندگی و کاهش اضطراب شود و به بیان دیگر غذاها نقش زیادی را در کاهش استرس و افسردگی دارند.

 غذاهایی که موجب بروز افسردگی و استرس می‌شوند را نباید زیاد مصرف کرد که می‌توان به غذاهای سرخ کردنی، گوشت گاو و گوساله، شترمرغ، ماهی نمک‌سود، سیرابی، پاچه، پنیر کهنه، سوسیس و کالباس اشاره کردهمچنین کلم، گل کلم، بادمجان، سیب زمینی، گوجه فرنگی، قارچ، عدس، نخود سبز، لوبیا سبز ، باقلا، غذاهای تند و شور و ترش، تره، سیر، پیاز، خردل نیز در بروز افسردگی و استرس نقش دارند

تمام غذاها و میوه‌های ترش و ترشیجات، چای پررنگ، قهوه، نسکافه، کم‌خوابی و گرسنگی برای افراد دچار استرس و افسردگی بسیار مضر است و باعث تشدید علایم می‌شود، همچنین شام نخوردن و گرسنه خوابیدن در شب نیز بسیار مضر است. 


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatnews.com 
 
 

X