رژیم مدیترانه ای می تواند شما را از کم شدن حافظه و تحلیل مغز محافظت کنند زیرا سرشار از مواد مغذی و تازه ای است که مغزتان برای خوردن آنها از شما تشکر می کند.

از حافظه و مغزتان در سال های پیری با رژیم مدیترانه ای محافظت کنید!

رژیم مدیترانه ای می تواند شما را از کم شدن حافظه و تحلیل مغز محافظت کنند زیرا سرشار از مواد مغذی و تازه ای است که مغزتان برای خوردن آنها از شما تشکر می کند.

غذاهایی که برای حفظ سلامت بدنتان می خورید ممکن است به سلامت مغزتان هم کمک کند: تحقیقات جدید که در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر 2017 ارائه شد، بیان کردند، همان خوراکی هایی که برای محافظت از قلب تان مصرف می کنید می تواند در از بین بردن اختلالات شناختی مرتبط با افزایش سن به شما کمک کند.

محققان پس از مطالعه نزدیک به 6000 سالمند، دریافتند که کسانی که به طور مداوم رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال می کردند -  رژیمی غنی از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، چربی های سالم و ماهی و مصرف کم غذاهای فرآوری شده و شیرین - در سنین بالا کمتر دچار اختلالات شناختی می شوند. در واقع، آن ها 40 درصد بیشتر از همتایان خود که کمتر این رژیم را رعایت می کردند، دچار اختلال شناختی شدند. این مشکلات شامل طیف وسیعی از عملکردهای مرتبط با مغز از جمله حافظه، تفکر و قضاوت و تصمیم گیری بوده است.

رژیم غذایی مدیترانه ای چگونه از مغز شما محافظت می کند؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : رژیم غذایی مدیترانه ای

حتی با در نظر گرفتن مواردی مثل نژاد، جنسیت و شیوه زندگی ( سیگار کشیدن ، عدم فعالیت بدنی و غیره ) هم یافته های آن ها تغییری نکردند.

به گفته دکتر کیت فارگو Keith Fargo، مدیر توسعه و برنامه های علمی انجمن آلزایمر، اگرچه ایده این که یک رژیم غذایی سالم می تواند از ما در مقابل کاهش شناختی مغز در سنین بالا محافظت نماید، جدید نیست ولی اندازه و مدت زمان این چهار مطالعه، قدرت یک رژیم غذایی خوب را در حفظ سلامت و عملکرد مغز نشان داد. "

یافته های این تحقیق به دوز سلامت رژیم غذایی وابسته است، به این معنی که هر چه پایبندی شما به رژیم غذایی سالم بیشتر باشد در نتیجه اثرات آن هم بر مغز بهتر است. ولی حتی مقدار کمی سلامت رژیم غذایی هم می تواند از سلامت مغزتان محافظت نماید. شرکت کنندگانی که مقدار کمی به این رژیم غذایی پایبند بودند احتمال ایجاد اختلال شناختی در آنها و زوال عقل زودرس، 18 درصد کاهش پیدا کرده بود


رژیم غذایی مدیترانه ای چگونه از مغز شما محافظت می کند؟

محققان دقیقا مطمئن نیستند ولی بر اساس مطالعات قبلی اسپانیا احتمال دارد که غذاهای حاوی خواص ضد التهابی رژیم مدیترانه ای باشد که در برابر انحطاط سلول های عصبی مغز از شما محافظت می نمایند.

پس دفعه بدی که غذایتان را آماده می کنید سعی کنید مقداری سبزیجات به وعده غذاییتان اضافه کنید. مغزتان بابت آن از شما متشکر خواهد بود.


تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


 
 
 

X