بعد از حذف لبنیات از رژیم غذایی تان این 5 مورد در بدن تان رخ می دهد
قبل از ترک مصرف لبنیات چه چیزهایی را باید بدانید؟دزباره حذف شیر، پنیر، کره و سایر محصولات لبنی از رژیم غذایی خود فکر کرده اید؟با حذف لبنیان از رژیم غذایی تان چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

قبل از این که با بستنی و پنیر موزارلا Mozzarella خداحافظی کنید نکاتی هست که باید بدانید.فقط بدانید که تنها نیستید. به گفته سینتیا ساس Cynthia Sass سردبیر بخش تغذیه سلامت، چه بخواهید مصرف لبنیات را کنار بگذارید و چه نخواهید – یا چگونه باید این کار را انجام داد –  این سوالی است که این روزها از خودم  می پرسم.


چرا بسیاری از افراد مشهور تمایل به قطع مصرف لبنیات دارند؟

why so many people are ditching dairy.jpg

لیست تایید شده ای در این زمینه وجود دارد: به گفته جسیکا بیل Jessica Biel،"فقط احساس بهتری دارم" زمانی که لبنیات،گلوتن یا گندم مصرف نمی کند. مارگوت رابی Margot Robbie بازیگر استرالیایی در گفتگو با  ELLE UK بیان کرده که زمان فیلمبرداری از مصرف لبنیات اجتناب می کند زیرا فکر می کند باعث ایجاد جوش روی پوستش می شود و در اوایل امسال کلوئه کارداشیان Khloe Kardashian در گفتگو با Health بیان کرده بود که فقط با دو هفته حذف لبنیات 11 پوند کاهش وزن داشته است. "اگر بخواهم به سرعت کاهش وزن بدهم، راهش اجتناب از مصرف لبنیات است."


ولی آیا یک رژیم غذایی بدون لبنیات واقعا می تواند به کاهش وزن، شفاف تر شدن پوست و به طور کلی احساس بهتری داشتن کمک کند؟

پاسخ کوتاه این است که برای هر شخصی فرق می کند. به گفته ساس،"برخی افراد حساسیت بیشتری نسبت به لبنیات دارند." و اضافه کردن لبنیات به رژیم غذایی از شخصی به شخص دیگر تاثیر متفاوتی می گذارد.

ولی کارشناسان بر این باورند که حذف لبنیات چیزی نیست که به خودی خود یا بدون دلیل انجام شود. به گفته کری گانز Keri Gans، متخصص تغذیه در نیویورک، "نباید یک گروه غذایی را به طور کامل از رژیمتان حذف کنید مگر این که یک دلیل موجه برای آن داشته باشید."

اما اگر با همه این توضیحات شما باز هم اصرار به ترک مصرف لبنیات دارید، باید بدانید که ممکن است برایتان عوارضی داشته باشد.


با حذف لبنیان از رژیم غذایی تان چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

1. با حذف لبنیات ممکن است برخی از مواد مغذی ضروری را از دست بدهید

You could miss out on some essential nutrients.jpg

قبل از این که به جای لبنیات سراغ شیر بادام 1% بروید، باید بدانید که محصولات لبنی بخشی از رژیم غذایی سالم هستند. حتما دلیلی وجود دارد که وزارت کشاورزی ایالات متحده USDA به بزرگسالان توصیه می کند روزانه 3 لیوان لبنیات مصرف کنند. شیر، پنیر و ماست منابع غنی ویتامین D، پروتئین و کلسیم هستند که ماده ای مغذی و ضروری برای سلامت استخوان هاست. به گفته ساس،"اگر می خواهید از مصرف لبنیات اجتناب کنید بسیار مهم است که بدانید چگونه باید آن  را جایگزین نمایید."

اگر تصمیم به حذف لبنیات دارید، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا برنامه غذایی به شما بدهد که شامل این مواد مغذی باشد. به گفته گانز، "نمی شود گفت کسی که لبنیات مصرف نمی کند نمی تواند ویتامین D و کلسیم کافی بدست آورد ولی این کار خیلی آسانی هم نیست."

سبزیجات با برگ تیره
مثل کیل kale و کولارد سبز collard greens، و ماهی های چرب مثل ساردین و سالمون منابع خوب کلسیم غیر لبنی هستند. برند های خاصی از شیرهای بر پایه گیاهی و آب پرتقال ها هم حاوی افزودنی های کلسیم و ویتامین D هستند. به گفته ساس " آن ها پروتئین کمی دارند بنابراین ممکن است نیاز به مصرف غذاهایی مانند تخم مرغ، حبوبات یا سالمون برای جبران کمبود پروتئین خود داشته باشید.
اگر لبنیات را حذف کرده اید و با پیدا کردن منابع جایگزین کلسیم و ویتامین D که از خوردنشان لذت ببرید، مشکل دارید با یک متخصص تغذیه برای استفاده از مکمل های لازم مشورت نمایید.


2. با حذف لبنیات ممکن است وزن کم کنید

You might lose weight.jpg

تمایل به کاهش وزن اغلب به عنوان انگیزه اصلی حذف لبنیات مطرح می شود. و ساس اذعان دارد که این کار ممکن است به کاهش وزن کمک کند. "من مشتریانی داشته ام که بعد از حذف لبنیات، چربی بدنشان کاهش پیدا کرده است."

یک هشدار مهم: به گفته ساس، کاهش وزن بعد از حذف لبنیات به این بستگی دارد که قبلا لبنیات را به چه شکلی و به چه میزان مصرف می کرده اید. اگر پیتزا، ماکارونی و پنیر، و چیزبرگر چیزهایی بوده که می خورده اید و حالا آن ها را با پروتئین بدون چربی، غلات کامل و محصولات تازه جایگزین کرده اید، بله – به احتمال زیاد شاهد کاهش عدد ترازو خواهید بود.

به گفته گانز،" کاهش وزن به خود لبنیات بستگی ندارد بلکه به نحوه مصرف شما بستگی دارد." در واقع تحقیقات نشان می دهد که لبنیات، به خصوص پرچرب ممکن است به کاهش وزن کمک کند. در یک مطالعه بزرک در سال 2016 در مجله آمریکایی تغذیه، محققان متوجه شدند زنانی که محصولات لبنی پرچرب با کیفیت بالا مصرف می کنند احتمال اضافه وزن و چاقی در آن ها 8% کاهش پیدا کرده بود.

-یک توضیح احتمالی این است که:
لبنیات پرچرب کالری بیشتری دارند، یعنی مدت زمان بیشتری معده شما را پر کرده و احساس سیری به شما می دهند. –و احتمال هوس خوردن مقصرین اصلی اضافه وزن مثل قند و کربوهیدرات های تصفیه شده را کاهش می دهند.


3. با حذف لبنیات احساس نفخ کمتری می کنید

You could feel less bloated.jpg

به گفته گانز، "هنگامی که مردم در مورد حذف لبنیات پرس و جو می کنند، معمولا به دلیل احساس نفخی است که دارند." و عامل اصلی آن هم معمولا عدم تحمل لاکتوز است. افرادی که چنین شرایطی دارند هنگامی که لبنیات مصرف می کنند، اغلب نفخ و گاز را به علاوه درد شدید شکم، اسهال و گرفتگی عضلات شکم تجربه می کنند.

دلیل:
*عدم تحمل لاکتوز به دلیل عدم تولید کافی لاکتاز است، آنزیمی مهم برای تجزیه این نوع قند که در محصولات گرفته شده از شیر وجود دارد.

*عدم تحمل لاکتوز Lactose intolerance: که نارسایی لاکتاز نیز نامیده می‌شود، نوعی عدم توانایی در سوخت‌وساز و هضم لاکتوز یا قند شیر در بدن است. این بیماری به علت فقدان آنزیم لاکتاز در دستگاه گوارش، جهت شکستن پیوندهای لاکتوز می‌باشد. از نشانه‌های این بیماری می‌توان درد شکم، نفخ، باد شکم، اسهال، تهوع و بازگشت اسید به مری را ذکر کرد.

با این حال، به گفته گانز، "هیچ فردی با عدم تحمل لاکتوز نیاز به حذف 100% محصولات لبنی از رژیم غذایی اش ندارد." کاهش مصرف بیش از حد لبنیات کفایت می کند یا مصرف محصولات لبنی به همراه سایر غذاها (مثلا غلات با شیر به جای بستنی به تنهایی) می تواند علایم را کاهش دهد.

اگر بیماری ای دارید که به سیستم گوارشی شما آسیب رسانده مثل بیماری کرون یا سیالیک، ممکن است بعد از قطع لبنیات از علایم مشابه بیماری التهاب روده (IBD) هم رهایی پیدا کنید.


4. با حذف لبنیات ممکن است پوستتان شفاف تر شود

Your skin might clear up.jpg

با اینکه مارگوت رابی بر این باور است که حذف لبنیات به رفع لک های روی پوستش کمک کرده ولی ارتباط بین آکنه و رژیم غذایی هنوز یکی از مباحث اصلی بین متخصصین پوست است. تحقیقاتی که در دهه 1940 انجام شد ارتباط بسیار ضعیفی بین مصرف لبنیات و جوش های پوستی پیدا کردند. با این حال برخی متخصصان معتقدند که هورمون های موجود در محصولات شیر می تواند نقش مهمی در تشدید آکنه های هورمونی داشته باشند و برخی از افراد بعد از توقف مصرف لبنیات گزارشی مبنی بر شفاف تر شدن پوستشان ارائه داده اند.

آکادمی پوست آمریکا پیشنهاد می دهد که به هر نوع غذایی که باعث ایجاد مشکلات پوستی شما می شود توجه داشته باشید و حذف آن ها را با کمک یک متخصص تغذیه انجام دهید تا از مصرف متعادل مواد غذایی مطمئن شوید.


5. با حذف لبنبات سایر مشکلات پوستی هم ممکن است بهبود پیدا کند

Other skin conditions may improve, too.jpg

شواهد علمی ای وجود ندارد که نشان دهد لبنیات مشکلات پوستی را تشدید می کند ولی برخی از افراد مبتلا به اگزما و پسوریازیش psoriasis بعد از کاهش یا حذف کامل لبنیات علایم کمتری را گزارش کرده بودند.

به طور کلی، هنگامی که پوست واکنش نشان می دهد، یک متخصص تغذیه ممکن است یک رژیم محدود برای پیدا کردن مقصر به شما پیشنهاد دهد. لبنیات به عنوان یکی از شایع ترین انواع آلرژن های غذایی شناخته می شوند (به همراه گندم، تخم مرغ، سویا، ماهی، صدف، آجیل های درختی و بادام زمینی) و معمولا یکی از گروه هایی هستند که در این رژیم ها حذف می شوند. بعد از چند هفته، گروه های غذایی به رژیم غذایی برگردانده می شوند تا مشخص شود کدام گروه عامل ایجاد التهاب است.

نتیجه گیری: حذف لبنیات برای حذف علایم پوستی در افراد مبتلا به پسوریازیس و اگزما تضمین شده نیست. ولی اگر در معرض عوارض ناگهانی هستید، استفاده از یک رژیم غذایی محدود (مثلا با حذف لبنیات) ارزشش را دارد و به شما کمک میکند عامل خاص ایجاد التهاب را شناسایی نمایید.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ