این خوراکی ها هضم بسیار آسانی دارند
در زمان بیماری بهتر است به دنبال خوراکی هایی باشید که هضم آسانی دارند. در این مطلب شما را با خوراکی های آسان هضم آشنا می کنیم.

غذا و تغذیه تاثیر بسزایی در روند زندگی افراد دارد تا جایی که انتخاب نوع غذا و شیوه تغذیه، بار بزرگی از سلامت فیزیکی و یا حتی روانی افراد را به دوش می کشد. بنابراین اتنخاب نوع تغذیه و همخوانی آن با شرایط بدنی افراد از اهمیت خاصی برخوردار است. با توجه به شیوه زندگی مدرن امروزی، که سراسر مشغله و کمبود وقت است، بیشتر افراد ترجیح می دهند غذاهایی انتخاب کنند که سریع آماده شوند و مغذی و آسان هضم بوده و با سرعت جذب بدن شوند.

برخی غذاهای خاص وجود دارد که نسبت به بقیه راحت تر هضم می شوند. اگرچه بدن به انواع مواد مغذی از قبیل فیبر، پروتئین و چربی ها نیاز دارد، برخی غذاهای حاوی این مواد می توانند در ایجاد خونریزیهای معده و بیماریهای گوارشی موثر باشند. برای نمونه، غذاهای غنی از فیبرهای مفید، مانند سبزیجات و گندم، اما ممکن است هضم آنها سخت تر از کربوهیدرات های ساده باشد.

همچنین غذاهای چرب و تعدادی از پروتئین های حیوانی که هضم آنها برای بدن بسیار زمانبراست، مدت زیادی برای هضم به زمان نیاز دارند و می توانند فشار مضاعفی به دستگاه گوارش وارد آورند. بنابراین اکثر غذاهایی که برای سلامت شخص مفیدند، خوشمزه نیستند و هنگامی که شخص، مبتلا به بیماری حادی باشد و مجبور به پیروی از رژیم غذایی خاصی شود، از خوردن آنها لذت نخواهد برد.

 ده خوراکی آسان هضم که می توانند در زمان بیماری برای شما مفید باشند

نان تست هضم آسانی دارد

نان تست اغلب بخش عمده ای از یک رژیم ملایم( بدون نمک و ادویه) را تشکیل می دهد. یک دلیل آن، این است که هضم آن برای معده و روده آسان است. نان تست در کاهش تهوع و استفراغ مفید است و سوزش معده را کم می کند،اما آنچه باید توجه داشت این است که همه انواع تستها این چنین نیستند. 

نان گندم خالص غنی از فیبر است و هضم آن برای برخی افراد سخت است. بنابراین، برای اجتناب از مشکلات گوارشی، این افراد می توانند هنگامی که ناخوشند، نان تست سفید را به همراه کره استفاده کنند تا هضم آن آسان تر شود. افرادی که نسبت به گندم یا غذاهای دارای نشاسته حساسیت دارند، می توانند نان های بدون گندم یا نشاسته را استفاده کنند.

برنج سفید هضم آسانی دارد

برنج از جمله غلاتی است که منبع انرژی خوبی برای بدن به شمار می رود، اما تمامی غلات به آسانی هضم نمی شوند. آن دسته از غلات که فیبر بالایی دارند، مانند برنج قهوه ای، می توانند در ایجاد ناراحتی ها و تحریکات گوارشی مانند اسهال، نفخ و گازهای معده دخیل باشند. بنابراین، برنج سفید نسبت به نوع قهوه ای آن، به علت اینکه بدون سبوس بوده و فیبر کمتری دارد آسان تر هضم می شود و چون کربوهیدرات بیشتری دارد، در بدن تولید انرژی بیشتری می کند.

کراکرهای نمکی هضم آسانی دارند

بیسکویت های بدون قند نمکی یا همان کراکرها اغلب برای درمان حالت تهوع و استفراغ و نیز سو هاضمه مانند تهوع صبحگاهی زنان باردار پیشنهاد می شوند. کراکرها، بیسکویتهای بسیار سبک و ملایمی حاوی کربوهیدرات هستند که باعث سو هاضمه و تحریکات گوارشی نمی شوند.

موز هضم آسانی دارد

موز منبع خوبی از کربوهیدرات است که به راحتی هضم می شود و اکثر افراد مشکلی با آن ندارند. در موزهای رسیده این کربوهیدراتها دست یافتنی تراست. برای کسانی که مدتی دچار بیرون روی و اسهال هستند، موز انتخاب خوبی خواهد بود، چون پتاسیم از دست رفته بدن را تا حدودی جبران خواهد کرد.

سس سیب هضم آسانی دارد

میوه بخشی ار رژیم غذایی سالم است، اما به دلیل داشتن فیبر، باعث بروز مشکلات گوارشی می شود. سس سیب یک انتخاب عالی به عنوان منبع میوه ای است که آسانتر هضم می شود، زیرا سیب میکس شده است که به صورت پوره درآمده و اگرچه آن هم مقداری فیبر دارد، اما این مقدار بسیار کمتر از فیبر یک سیب کامل که هضم آن نیز برای معده و دستگاه گوارش سخت تر است، خواهد بود.

همچنین سس سیب حاوی پکتین است که یک فیبر قابل حل شدن در آب است و می تواند به درمان اسهال کمک کند. علاوه بر این، قند و کربوهیدرات موجود در آن باعث افزایش انرژی بدن می شود. به طور کلی، سیب و سس آن حاوی کربوهیدرات های تخمیر شده و قندهای مفید است که باکتریهای روده را تغذیه می کنند، اما ممکن است علایم سندرم تحریک پذیری روده را وخیم تر نمایند. بنابراین اگر شخصی مبتلا به این بیماری است، می تواند به جای سیب از بلوبری یا انگور استفاده کند.

تخم مرغ هضم آسانی دارد

تخم مرغ به دلیل دارا بودن پروتئین و مواد معدنی به سلامت بدن کمک می کند. خاگینه ( تخم مرغ به هم زده و پخته شده) خوراکی نرم، ملایم و ساده است که به راحتی در دستگاه گوارش تجزیه شده و هضم می شود و حال کسانی را که مدتی دچار ویروس معده یا تهوع بوده اند، مساعد می کند. هم سفیده و هم زرده تخم مرغ، هر دو معمولا حساسیت زا نبوده و به راحتی هضم می شوند.

سیب زمینی شیرین هضم آسانی دارد

سیب زمینی شیرین، منبعی غنی از فیبرهای قابل حل در آب است که نسبت به فیبرهای غیر قابل حل در آب، بسیار راحت تر هضم می شود. علاوه بر این، فیبرهای حل شدنی باعث افزایش باکتری های مفید روده و در نتیجه بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شوند. همچنین سیب زمینی شیرین دارای پتاسیم است که اغلب تقویت کننده خوبی برای پتاسیم از دست رفته بدن در دوره نقاهت اختلالات گوارشی خواهد بود.

جوجه هضم آسانی دارد

جوجه منبع خوبی از پروتئین حیوانی(گوشت سفید) کم چربی است که به بدن برای بازسازی و ترمیم خودش کمک می کند و به راحتی هضم می شود. هچنین بدون فیبر است، بنابراین انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به اختلالات گوارشی مانند سندرم تحریک پذیری روده است. بهترین روش مصرف آن پختن یا کباب پز کردن جوجه بدون پوست است و بهتر است که سرخ نشود، چرا که در جوجه سرخ شده، روغن می تواند سبب ایجاد ناراحتی معده شده و اختلالات گوارشی را وخیم تر کند.

سالمون هضم آسانی دارد

اگر به دنبال یک ماهی آسان هضم هستید، سالمون انتخاب بسیار خوبی است. غنی از پروتئین و اسیدهای چرب، ضد التهاب و سرشار از امگا ۳ است. پختن سالمون نسبت به کباب کردن و یا سرخ کردن آن،معمولا روش بهتری است زیرا هضم آن آسانتر خواهد بود.

ژلاتین هضم آسانی دارد

ژلاتین اغلب اولین غذایی است که افراد بیمار پس از عمل جراحی در بیمارستان می خورند، زیرا هضم آن برای دستگاه گوارش راحت بوده و به درمان کم آب شدن بدن که ناشی از استفراغ و اسهال است، کمک می کند. از ویژگی های دیگر ژلاتین این است که بدون روغن یا چربی است و ترکیب ساده ای است که بسیار ملایم، خوش طعم و خوش خوراک است. 

بیماریهایی که خوراکی های آسان هضم به درمان یا پیشگیری از آنها کمک می کنند

انواع مختلف بیماریهای روده ای می توانند سبب بروز مشکلات گوارشی شوند. انتخاب غذاهایی که به راحتی هضم می شوند به تسکین برخی علایم این بیماریها کمک کرده و از پیشرفت بعضی دیگر از آنها جلوگیری می کنند. غذاهای آسان هضم ممکن است در درمان یا پیشگیری برخی از بیماریهای خاص گوارشی و یا دوران نقاهت بعضی از آنها مانند جراحی روده، آنفلوآنزای همراه با دل درد و اسهال و استفراغ، سندرم تحریک پذیری روده، سوزش معده، اسهال و سوهاضمه مفید باشد.

هشدار

واکنش های معده همه اشخاص به بعضی غذاها، کاملا شبیه هم نیست. غذاهایی هستند که ممکن است هضم آنها برای بعضی افراد دشوار باشد و باعث تحریکات گوارشی در آنها شود، اما برخی دیگر را اذیت نکند و دستگاه گوارش آنها را تحریک نکند.

غذاهایی که هضم آنها سخت است ممکن است علایم تحریک و حساسیت های آلرژیک را بدتر کنند. تعیین و شناسایی اینکه کدام غذاها باعث آزار دستگاه گوارش می شود و کدامیک آن را تحریک نمی کند، کمی سخت است. اینکه شخص به خاطر داشته باشد که برخی غذاها ممکن است برای سلامت کلی بدن مفید باشند اما باعث ایجاد مشکلات گوارشی شوند، در زمینه پیشگیری از مشکلات گوارشی بسیار کمک کننده خواهد بود.

البته آنچه باعث سوهاضمه و ناراحتی های گوارشی می شود، فقط برخی از غذاها نیست، بلکه عادات بد خوردن مانند خوب نجویدن غذا، سریع غذا خوردن یا غذا خوردن همراه با استرس و نگرانی نیز می تواند باعث ایجاد آن شود. باید یادآوری کرد که تمرین عادات صحیح خوردن می تواند امراض و ناراحتی های گوارشی را کاهش دهد.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatonline.ir