وقتی نمک زیاد مصرف می کنید حتما این کارها را انجام دهید
 نمک برای بدن ضروری است اما مقدار زیاد آن برای بدن مضر است. در صورتی که نمک زیاد مصرف کردید حتما این اقدامات را انجام دهید.

 نمک زیاد که مصرف کردید انجام این اقدامات لازم است

سدیم یکی از عناصری کلیدی برای بدن انسان به منظور ارائه عملکرد درست و تنظیم مایعات است. از این رو حذف نمک از رژیم غذایی ایده خوبی محسوب نمی شود اما مشکل زمانی شکل می گیرد که ما در مصرف این ماده زیاده روی می کنیم.

نمک بیش از اندازه در یک وعده غذایی می تواند به بروز نشانه هایی مانند ضربان سریع قلب، احساس تورم در بدن و ناتوانی در به خواب رفتن منجر شود.

نود و پنج درصد سدیم مصرفی شما در بدن جذب می شود. از این رو حتی مصرف بیش از حد نمک به صورت مقطعی نیز پتانسیل مواجهه با اثراتی منفی را ایجاد می کند. مطالعه ای که توسط مرکز کنترل بیماری آمریکا انجام شد، نشان داد که ۹۰ درصد شهروندان این کشور بیش از حد نمک مصرف می کنند و بزرگسالان به طور متوسط ۳,۵۹۲ میلی گرم سدیم در روز دریافت می کنند که فراتر از مقدار توصیه شده ۲,۳۰۰ میلی گرم در روز است.

با گذشت زمان کلیه‌ها در پردازش سدیم اضافی دچار مشکل می‌شوند. از این رو بدن به آب برای رقیق کردن آن متکی می شود و بر همین اساس ممکن است احساس نفخ و پف کردن در شما شکل بگیرد. این فرآیند میزان مایع اطراف سلول ها و حجم خون در بدن را افزایش می دهد. افزایش حجم خون به معنای آن است که قلب باید سخت‌تر کار کند و این شرایط در بلند مدت می تواند به فشار خون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود.

با مصرف غذاهای بسته بندی شده و آماده یا استفاده مکرر از غذاهای رستورانی دریافت بیش از اندازه سدیم به راحتی امکان پذیر است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید گوش دادن به آن چیزی است که بدن به شما می گوید.

هر فردی ممکن است بیش از حد نمک مصرف کند اما با مد نظر قرار دادن برخی اقدام ها می توانید شرایط را بار دیگر متعادل سازید. در ادامه به برخی از این اقدامات اشاره می کنیم.


وقتی نمک زیاد مصرف می کنید آب فراوان بنوشید

 وقتی نمک زیاد مصرف می کنید حتما این کارها را انجام دهید

نوشیدن آب فراوان به تخلیه سدیم اضافی از کلیه ها کمک می کند. آب مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و به کاهش احساس نفخ و تورم کمک خواهد کرد.


وقتی نمک زیاد مصرف می کنید ورزش کنید

ورزش کردن به دفع سدیم از طریق تعریق کمک می کند اما باید نسبت به تامین آب مورد نیاز بدن توجه داشته باشید.


وقتی نمک زیاد مصرف می کنید موز بخورید

پتاسیم به خنثی کردن سدیم کمک می کند. مواد غذایی مانند موز، لوبیا سفید، سبزیجات برگدار و سیب زمینی همگی منابع خوبی برای پتاسیم هستند. مصرف مواد غذایی با محتوای پتاسیم بالا ایده خوبی است زیرا آنها به طور معمول از مواد غذایی کامل محسوب می شوند که سطح سدیم را نیز به طور طبیعی کاهش می دهند. با این وجود افرادی که به بیماری کلیوی مبتلا هستند باید میزان مصرف پتاسیم خود را زیر نظر داشته باشند و در این زمینه با پزشک صحبت کنند.


وقتی نمک زیاد مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید

برخی افراد با خطر بیشتر حساسیت به نمک مواجه هستند که از آن جمله می توان به افرادی بزرگتر از ۵۱ سال، آفریقایی‌آمریکایی‌تبارها و افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی یا فشار خون بالا اشاره کرد. اگر درباره میزان مصرف نمک خود نگران هستید و فکر می کنید ممکن است حساسیت به نمک داشته باشید، مراجعه به پزشک و صحبت در این زمینه با وی بهترین گزینه است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علاقه زیاد شما به نمک به یکی از این دلایل است

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مصرف نمک تان در مرز هشدار است اگر این 5 علایم را دارید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دریافت بیش از حد نمک 7 هشدار برای سلامت کلی بدن دارد

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نمک همیشه مضر نیست

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چگونه مصرف نمک را کاهش دهیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : زمان هایی که می توانید مصرف نمک را افزایش دهیدگردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: asriran.ir