ضررهای نوشیدن شیر گاو! در مورد شیر کمی تجدید نظر کنید
همیشه به ما توصیه شده شیر زیاد بنوشیم، اما آیا تاکنون به عوارض زیاد شیر نوشیدن فکر کرده اید؟ آیا تمام باورها در مورد شیر گاو درست است؟ در ادامه به چند باور اشتباه رایج در مورد شیر اشاره می شود

 چند باور اشتباه رایج در مورد شیر گاو

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "کر2"، افراد بسیاری شیر را یکی از ارکان اصلی رژیم غذایی خود برای حفظ سلامت مطلوب در نظر می گیرند. اما این شرایط می تواند بیشتر بر اساس باورهایی که از پشتیبانی علمی قوی برخوردار نیستند، شکل گرفته باشد.


آیا کودکان برای رشد به شیر گاو نیاز دارند؟

یکی از توصیه های والدین به کودکان مصرف شیر فراوان است زیرا بر این باورند که شیر برای رشد کودکان ضروری است. با این وجود، برخی پژوهش ها نشان داده اند، کودکانی که شیر گاو نمی نوشند نیز می توانند به اندازه آنهایی که این کار را انجام می دهند، سالم باشند. در حقیقت، برخی مطالعات نشان داده اند، کودکانی که شیر گاو می نوشند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آسم، کولیک، و عفونت های گوش قرار دارند.


آیا شیر گاو واقعا استخوان ها را قوی می سازد؟

این باوری رایج بین مردم است که از محتوای کلسیم موجود در شیر سرچشمه می گیرد. با این وجود، پیوندی قوی بین شیر گاو و سلامت استخوان وجود ندارد. در حقیقت، کلسیم به آن اندازه که باور داریم، عنصری کلیدی برای سلامت استخوان ها نیست.

یک مطالعه که توسط دانشگاه هاروارد طی یک بازه زمانی 20 ساله و با حضور 72 هزار زن انجام شد، نشان داد که نوشیدن شیر کمک خاصی به پیشگیری از پوکی یا شکستگی استخوان نمی کند.

مطالعه ای دیگر با حضور دختران نوجوان نیز نشان داد، آنهایی که بیشتر کلسیم مورد نیاز خود را از محصولات لبنی دریافت می کردند، نسبت به آنهایی که لبنیات کمتری مصرف می کردند، در معرض خطر بیشتری برای شکستگی های استرسی استخوان قرار داشتند.


برای رفع کمبود کلسیم به شیر نیاز دارید؟
milk,شیر

دوستداران شیر شگفت زده خواهند شد اگر بدانند که شیر بهترین منبع برای کلسیم محسوب نمی شود. مواد غذایی گیاهی مانند دانه ها و مغزهای خوراکی، سبزی های برگدار، و لوبیاها نیز می توانند کلسیم مورد نیاز بدن شما را نیز تامین کنند.


آیا شیر کم چرب از چاقی در کودکان پیشگیری می کند؟

اگرچه برخی دستورالعمل های غذایی مصرف شیر کم چرب را به عنوان روشی برای مبارزه با چاقی توصیه کرده اند، اما نتایج یک مطالعه نشان داد که شیر کم چرب به پیشگیری از چاقی در کودکان کمکی نمی کند.

شواهد خوبی وجود دارند که نشان می دهند مصرف میوه ها و سبزی ها روش بهتری برای مبارزه با چاقی در دوران کودکی است.


آیا می توانید هر اندازه که دوست دارید، شیر بنوشید؟
milk,شیر

افرادی که باور دارند شیر برای سلامت مطلوب ضروری است، بر این باورند که مصرف هر میزان شیر در طول روز مشکل آفرین نخواهد بود. اما مصرف بیش از حد شیر می تواند آثار سلامت جدی به همراه داشته باشد.

در یک مطالعه با حضور 60 هزار زن که در بازه سنی 39 تا 74 سال قرار داشتند و 45 هزار مرد که در بازه سنی 45 تا 79 سال قرار داشتند، مشخص شد نوشیدن سه لیوان شیر یا بیشتر در روز می تواند خطر مرگ و شکستگی های لگن را افزایش دهد. همچنین، برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف بیش از حد شیر می تواند خطر ابتلا به سنگ های کلیه و سرطان را افزایش دهد.


بیشتر بدانید : شیر جایگزین دارد؟ به جای شیر و لبنیات این ها را بخورید

بیشتر بدانید : صبح ها شیر بخوریم یا آب پرتقال؟

بیشتر بدانید : اینکه می گویند لبنیات استخوان ها را قوی می کند، چقدر صحت دارد؟

بیشتر بدانید : چرا بعد از خوردن شیر دچار مشکلات گوارشی می شویم؟ 


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com