ترمیم استخوان با استفاده از پوست تخم مرغ
 تخم مرغ یک ماده غذایی غنی و مفید است که خواص زیادی دارد، علاوه بر داخل تخم مرغ پوست آن نیز خواصی دارد که می توان از پوست تخم مرغ برای ترمیم استخوان استفاده کرد

 خواص پوست تخم مرغ برای ترمیم استخوان

 یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ماساچوست لوول کشف کرده است که می‌توان از پوست تخم‌مرغ برای ارتقای سطح رشد استخوان‌های جدید و قوی استفاده کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «ساینس دیلی»،در این فرآیند، محققان سلول‌های استخوان را از بدن بیمار گرفته و با موادی بر پایه پوست تخم‌مرغ ترکیب می‌کنند تا استخوان جدیدی را بسازند که در بدن آن فرد به کار گرفته خواهد شد. به گفته این محققان، استفاده از سلول‌های خود بیمار، خطر پس زدن مواد جدید توسط سیستم ایمنی وی را کاهش می‌دهد.

این فرآیند جدید می‌تواند به زودی به ترمیم جراحت‌هایی که در نتیجه کهولت سن، تصادفات رانندگی، سرطان و دیگر بیماری‌ها به استخوان وارد می‌شوند، کمک کند.

نتایج این مطالعه که در مجله Biomaterials Science منتشر شده، حاکی از آن است که پوست تخم‌مرغ‌های خردشده پس از اضافه شدن به قالبی از جنس هیدروژل، می‌تواند قابلیت سلول‌های استخوان را برای رشد و استحکام ارتقا بخشد. پوست تخم‌مرغ از جنس کلسیم کربنات است که به طور بالقوه به رشد استخوان‌ها کمک می‌کند.

egg01.jpg

به گفته مولف ارشد این پژوهش، "سالانه میلیون‌ها تُن پوست تخم‌مرغ در سراسر جهان دور ریخته می‌شود. با تغییر کاربری آنها می‌توانیم به طور مستقیم به اقتصاد و محیط زیست سود رسانده و هم‌زمان راه‌حلی پایدار برای نیازهای بالینی برطرف نشده ارائه دهیم."

از این استخوان‌های پوست تخم‌مرغی همچنین می‌توان برای رویاندن غضروف، دندان و زردپی استفاده کرد. فایده دیگر این روش آن است که خرده‌های پوست تخم‌مرغ پروتئین، پپتید، عوامل رشد (چون ویتامین‌ها)، ژن و دارو را به دیگر اعضای بدن می‌رسانند.


بیشتر بدانید : جوش خوردن شکستگی استخوان با این غذاها

بیشتر بدانید : تست تراکم استخوان برای این افراد ضروریست

بیشتر بدانید : معجزه طب سنتی در درمان پوکی استخوان با گزنه + خواص گزنه

بیشتر بدانید : شکستگی استخوان داشتم برای جوش خوردن و ترمیم استخوان چی بخورم؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: irna.ir