تاثیر اسیدهای چرب امگا 3 بر روی قلب چگونه است؟
 اسیدهای چرب امگا 3 مواد مغذی و ضروری برای سلامت بخش های مختلف بدن محسوب می شوند که یکی از این بخش ها قلب است، تاثیر اسیدهای چرب امگا3 بر روی سلامت قلب فوق العاده است

 سلامت قلب با اسیدهای چرب امگا 3

 آیا اسیدهای چرب امگا3 برای قلب مفیدند؟ آیا تنها حیوانات دریایی منبع این ماده هستند یا می توان با استفاده از سایر منابع غذایی و مکمل های غذایی این میزان امگا 3 را برای بدن تامین کنیم؟ برای بهره مندی از آثار مفید روغن های امگا3 چه مقدار از آنها را روزانه باید مصرف کنیم؟

اثر اصلی امگا3 به روی قلب هنوز تحت بررسی است اما شواهد موجود نشان می دهند که اسیدهای چرب سبب کند شدن تشکیل پلاک در سرخرگ ها می شوند، سطوح تری گلیسیرید را پایین می آورند، فشار خون را کاهش می دهند و منجر به کاهش خطر ایجاد اختلال ریتم قلبی و مرگ قلبی ناگهانی می شود.

بیشتر بدانید : تری گلیسیرید بالا نشانه چیست و چطور درمان می شود؟

بیشتر بدانید : امگا 3 در چه خوراکی هایی وجود دارد؟


در حال حاضر تمامی حیوانات دریایی حاوی این ماده هستند اما بیشترین میزان آن در ماهی تن، ماهی آزاد، ساردین، ماهی کفال و ماهی سفید وجود دارد. امگا3 را می توان در انواع غذاهای حاوی سویا نیز یافت. همچنین در کانولا(کلزا)، گردو و بذر کتان و در روغن، این مواد غذایی نیز وجود دارد. این غذاها حاوی اسید آلفالینولئیک (LNA) هستند؛ یک نوع اسیدی که در بدن تبدیل به اسیدهای چرب امگا 3 می شود.

تحقیقات اخیر نشان داده شده است که مکمل های اسیدهای چرب امگا3 نیز موجب کاهش خطر بیماری قلبی عروقی می شوند اما بهتر است که این مواد را در غذا مصرف کنید. اگر شما در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری سرخرگ کرونری یا دارای تری گلیسیرید خیلی بالا هستید، می توانید با پزشک خود در مورد مصرف این مکمل ها مشورت کنید.

میزان مطلوب استفاده از امگا3 هنوز به طور کامل مشخص نیست اما مصرف روزانه 0/5 تا 1/8 گرم از امگا3 ممکن است یک اثر پیشگیرانه داشته باشد. مصرف روزانه 1/5 تا 3 گرم از اسید آلفالینولئیک ها نیز ممکن است مفید باشد. مصرف هفته ای دو وعده غذایی شامل ماهی این مقادیر مفید را تامین می کند.


بیشتر بدانید : تاثیر فوق العاده امگا3 بر بدن

بیشتر بدانید : فواید امگا 3 برای بدن + خطرات مصرف مکمل های امگا 3

بیشتر بدانید : حفظ سلامت قلب با رعایت این توصیه ها


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: sinapress.ir