دانه هایی که برای سلامت قلب مفیدند، از تخم کتان تا دانه چیا
 سلامت قلب تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد، یکی از این عوامل تغذیه است که در ادامه به چند دانه مفید برای سلامت قلب اشاره می شود

کدام دانه ها برای سلامت قلب مفید هستند؟

دانه‌های خوراکی به تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر عوامل خطرزا برای قلب کمک می کند.  مصرف انواعی از این دانه‌ها به ویژه تخم کتان و دانه چیا به دلیل دارا بودن مواد مغذی و مفید برای سلامت قلب توصیه می‌شود.

نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد که این دو دانه مغذی، منبع غنی از آلفا لینولنیک اسید (ALA) هستند. همچنین آن‌ها منبع خوبی از پروتئین‌های گیاهی، فیبر خوراکی، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی به حساب می‌آیند. تخم کتان حاوی لیگنان است؛ ترکیب شیمیایی طبیعی که در کنار فیبر، آنتی اکسیدان‌ و چربی‌های سالم به کاهش کلسترول خون کمک می کند.

لیگنان رشد تومورهای سرطان پستان را در زنان متوقف و مردان را در برابر سرطان پروستات محفاظت می کند.  دانه‌ چیا نیز دارای مواد مغذی مشابه با تخم کتان است . به گزارش مدیکال اکسپرس،‌ دانه‌های دیگری نیز از جمله تخم کدو، تخم آفتابگردان و کنجد سرشار از مواد مغذی هستند.

تخم کتان حاوی لیگنان است؛ ترکیب شیمیایی طبیعی که در کنار فیبر، آنتی اکسیدان‌ و چربی‌های سالم به کاهش کلسترول خون کمک می کند. 


بیشتر بدانید : روش صحیح مصرف دانه چیا برای کاهش وزن و کاهش فشار خون

بیشتر بدانید : خواص دانه کینوا یا خاویار گیاهی

بیشتر بدانید : تخم کتان چه خواصی دارد و چه کسانی نباید تخم کتان مصرف کنند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com