بیماری ام اس نوعی اختلال در پیام رسانی مغز است که گفته می شود مصرف ویتامین D به بهبود علئم این بیماری کمک می کند، اما آیا زیاده روی در مصرف مکمل ها تاثیر خوبی در بهبود ام اس دارد؟

آیا بیماری ام اس با مصرف مکمل ها و ویتامین D بهبود پیدا می کند؟

برخی تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند و سطح ویتامین D در بدن آن‌ها بالاتر است، کمتر در معرض ابتلا به بیماری MS هستند.

به این ترتیب بود که مصرف مکمل‌های ویتامین D به‌عنوان یک شاخص کلیدی مهم که ابتلا و پیشرفت این بیماری را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به بیماران توصیه شد. این در حالی است که مطالعات اخیر نشان می‌دهد مصرف حجم بالای مکمل‌های ویتامین می‌تواند خود باعث افزایش التهاب و تحریک سلول‌های ایمنی بدن و افزایش حملات به لایه محافظ عصب‌ها (ملانین) شود.

ویتامین D به خودی خود برای افراد مبتلا به MS مضر نیست بلکه این افزایش سطح کلسیم است که باعث تکثیر و افزایش فعالیت سلول‌های T می‌شود.کلسیم همچنین قابلیت سلول‌های T برای عبور از سد خونی مغزی را افزایش می‌دهد.

سد خونی مغزی یک غشا با قابلیت نفوذپذیری انتخابی بالاست که خون را پیش از ورود به مغز و نخاع تصفیه می‌کند و فقط به برخی از ترکیبات و سلول‌ها اجازه عبور می‌دهد.مطالعه اخیر نشان می‌دهد که اگرچه مصرف حد متوسط ویتامین D به تقویت بدن و کند کردن روند توسعه بیماری MS کمک می‌کند ولی از طرف دیگر، افزایش بیش از حد سطح این ویتامین باعث وخیم‌تر شدن بیماری می‌شود.


بیشتر بدانید : علایم بازگشت و عود بیماری ام اس

بیشتر بدانید : وقتی بیماری ام اس روی چشم تاثیر می گذارد

بیشتر بدانید : بیماری ام اس را به طور کامل بشناسید


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 

X