آیا می دانسید خوردن ماست زمانی که اسهال هستید خوب است
 وقتی اسهال می شوید بهتر است بدانید چه بخورید و چه نخورید مثلا خوردن ماست در دوران اسهال توصیه می شود چون اسهال باکتری های خوب روده را از بین می برد و ماست می تواند این باکتری های مفید را برگرداند

 زمانی که اسهال هستید ماست بخورید

لبنیات حاوی نوعی قند طبیعی به نام لاکتوز است. افرادی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند، نمی توانند لاکتوز را هضم کنند و درنتیجه مصرف لبنیات در این افراد محرک علایمی مانند اسهال و دیگر مشکلات روده ای خواهد شد.

 لبنیات چطور باعث اسهال می شوند؟

بدن با کمک آنزیمی معروف به لاکتاز که در روده کوچک وجود دارد لاکتوز را هضم می کند.وقتی آنزیم لاکتوز تولید شده کافی نباشد ، مصرف لبنیات می تواند به اسهال منجر شود.مصرف لبنیات مانند شیر و خامه ترش در طی اسهال می تواند علایم را بدتر کند. چون اسهال با اختلال در هضم لاکتوز موجب نفخ و شدیدتر شدن تحریکات روده ای می‌شود.

به چه دلیل خوردن ماست هنگام اسهال توصیه می شود؟

ماست حاوی میکروارگانیسم های زنده است که به هضم غذا کمک می کند.از جمله عوارض اسهال از بین رفتن باکتری های خوب روده است. یک رژیم درمانی شامل ماست می تواند باکتری های خوب و مورد نیاز را به روده برگرداند همچنین اسید لاکتیک موجود در ماست به از بین بردن باکتری های بد روده کمک می کند. بیشتر افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند ماست را بدون هیچ مشکلی بخورند.

چطور ماست را برای درمان اسهال بخوریم؟

اگر می خواهید ماست را بخشی از رژیم درمان اسهال خود قرار دهید باید شیرین نشده و عاری از هر نوع طعم دهنده مصنوعی باشد. در دوره اسهال می توانید یک وعده ماست ساده را به عنوان صبحانه و ناهار میل کنید و به‌طور کلی برای سالم نگه داشتن روده و جلوگیری از اسهال، می توانید آن را همراه با غلات صبحانه و غذاهای برنجی میل کنید. اگر از اسهال مزمن رنج می برید، با پزشک خود مشورت کنید تا علت اصلی آن را بدانید و برای درمان اقدام کنید.

بیشتر بدانید : لبنیات کم چرب بهتر است یا پر چرب

بیشتر بدانید : هرگز ماست را به همراه این خوراکی ها نخورید !!

بیشتر بدانید : اسهال و انواع اسهال که سلامت شما را تحت تاثیر قرار می دهند

بیشتر بدانید : کدام غذاها اسهال را بدتر می کنند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com