فیبروئید رحم بیماری شایع در بین بانوان است که با خوردن مواد غذایی مانند کلم ها،سبریجات تیره و...می توان تا حدودی از بروز آن پیشگیری کرد

 بخورید تا از فیبروئید رحمی در امان باشید

تعداد بسیاری از زنان با وجود داشتن فیبروئید بدون علامت هستند. فیبروئید رحمی، رشد توده‌های خوش خیم در دیواره رحم و یکی از بیماری‌های رایج در زنان است.

هیچ‌کس به درستی علت ایجاد فیبروئید را نمی‌داند. ژن‌هایی که رشد سلول‌های عضلانی دیواره رحم را تسریع می‌کند، می‌تواند در این موضوع دخیل باشد. ناهنجاری‌های عروق خونی رحم هم می‌تواند عامل موثری به شمار آید. وجود استروژن و پروژسترون می‌تواند به نوعی در این موضوع دخیل باشد. فیبروئید به ندرت قبل از اولین قاعدگی بروز می‌کند. حاملگی رشد آن را افزایش می‌دهد و با یائسگی شروع به پسرفت می‌کند.

اگر فیبروئید دارید یا قصد دارید از آن پیشگیری کنید مواد غذایی زیر را در برنامه غذایی خود بگنجانید:

 خوراکی های ارگانیک

مصرف این غذا‌ها به کوچک شدن و جلوگیری از فیبروئید کمک می‌کند. آفت کش‌ها می‌تواند استروژن و سطوح دیگر هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. از آن جا که تعادل هورمونی کلید درمان طبیعی فیبروئید است، می‌توانید از محصولاتی که حاوی آفت کش‌ها نیست استفاده کنید.

 سبزیجات با رنگ تیره

سبزیجات با برگ تیره می‌تواند رشد فیبروئید را در بدن متوقف کند. این سبزیجات حاوی ویتامین K برای کمک به لخته شدن خون و جلوگیری از خونریزی شدید ناشی از فیبروئید هستند.

 کلم‌ها

از عملکرد کبد و تعادل استروژن در بدن حمایت می‌کند. تحقیقات نشان داده که مصرف انواع کلم‌ها به علاوه گوجه فرنگی و سیب عامل حفاظتی برای فیبروئید‌های رحمی است.

 غذا‌های حاوی بتاکاروتن

این غذا‌ها در بدن تبدیل به ویتامین آ می‌شود و در رشد بافت‌های سالم و ترمیم بافت که هر دو برای درمان فیبروم مفید است، نقش دارد. هویج، سیب زمینی، کلم پیچ و اسفناج سرشار از بتاکاروتن هستند.

 مواد غذایی دارای آهن

فیبروئید‌ها گاهی منجر به از دست دادن خون زیاد طی دوران قاعدگی زنان می‌شود و این روند می‌تواند باعث کم خونی و فقر آهن شود. مصرف غذا‌های غنی از آهن از جمله گوشت قرمز و حبوبات به جایگزینی آهن از دست رفته بدن کمک می‌کند.

بیشتر بدانید : فیبروم های رحم، بارداری را خطرناک می کنند؟

بیشتر بدانید : شایعترین علامت این بیماری خونریزی زیاد هنگام عادت ماهیانه است

بیشتر بدانید : زخم دهانه رحم و دانستنی هایی در باره آن

بیشتر بدانید : درمان فیبروئید های رحمی و تاثیر آن بر زندگی جنسی خانم ها

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : life.irna.ir

 
 
 

X