خوراکی هایی که طبیعی فشارخون شما را کاهش می دهند
فشارخون بالا می تواند خطرناک باشد ولی شما با خوراکی های طبیعی مانند موز،سیر و... می توانید فشارخون خود را تا حدودی کنترل کنید

موادغذایی برای کاهش فشارخون

رژیم غذایی DASH برای قلب مفید است و سرشار از غذاهایی است که حاوی مقدار زیادی کلسیم، منیزیم، پتاسیم، پروتئین و فیبر هستند. گنجاندن غذاهای مورد تأیید متخصص قلب در رژیم غذایی، همراه با مصرف داروهای تجویز شده و رعایت یک برنامه ورزشی منظم، می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

1- ماست کم چرب یا فاقد چربی

لبنیات کم چرب منبع عالی کلسیم است که یکی از ترکیبات اصلی است که به مبارزه با فشار خون بالا کمک می‌کند.

2- موز

موز سرشار از پتاسیم و فیبراست.

3- انواع توت‌ها

توت‌ها، به ویژه بلوبری، حاوی نیتریک اکسید هستند، گازی که به افزایش جریان خون کمک می‌کند و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد.

4- سبزیجاتی با برگ سبز

سبزیجات دارای برگ سبز که شامل کلم پیچ، اسفناج، کاهو و… هستند منابع عالی پتاسیم هستند.

5- چغندر

چغندر دارای مقدار زیادی اکسید نیتریک کاهنده فشار خون است. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن آب چغندر می‌تواند فشار خون سیستولیک را تا چهار تا پنج میلی متر جیوه کاهش دهد.

6- سیر

به گفته موسسه ملی بهداشت (NIH)، ترکیب آلیسین موجود در سیر می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. وقتی سیر خرد شده یا خرد می‌شود، آلیسین آزاد می‌شود.

بیشتر بدانید : خواص شگفت انگیز سیر خام

7- سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین غنی از پتاسیم و منیزیم بخش مهمی از رژیم کاهش فشار خون است. سیب زمینی شیرین سرشار از فیبر است که برای قلب نیز مفید است.

8- بلغور جو دوسر

غلات کامل حاوی فیبر بالا، به ویژه بلغور جو دوسر، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده است که فقط سه وعده غلات کامل در روز می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا ۱۵ درصد کاهش دهد. ماهی سالمون ،ماهی‌های چرب مانند ماهی قزل آلا و ماهی خال مخالی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که باعث کاهش التهاب و کاهش فشار خون می‌شود. آن‌ها همچنین منبع عالی ویتامین D هستند که به بدن در جذب کلسیم، محافظت در برابر افسردگی و تنظیم فشار خون کمک می‌کند.

9- آواکادو

آواکادو منبع عالی کلسیم، منیزیم و پتاسیم است. یک آواکادو حاوی حدود ۹۷۵ میلی گرم پتاسیم است که حدود ۲۵ درصد از نیاز روزانه فرد است.

10- کلم بروکلی

سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، دارای چهار ترکیب جادویی هستند که به کاهش فشار خون کمک می‌کنند – کلسیم، پتاسیم، منیزیم و ویتامین C.

11- هلو و شلیل

هلو و شلیل دارای مزایای مشابه زیادی هستند، آن‌ها محتوی پتاسیم بالا هستند. پتاسیم به تعادل سطح آب در بدن کمک می‌کند و به ما کمک می‌کند تا سدیم اضافی را از بین ببریم.

12- کیوی

مصرف سه عدد کیوی در روز فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

13- فلفل دلمه‌ای قرمز

فلفل دلمه‌ای قرمز با کمک پتاسیم و ویتامین A به کاهش فشار خون بالا کمک می‌کند. همچنین دارای فیبر و ویتامین C زیادی است.

14- تخمه کدو بی نمک

تخمه کدو سرشار از منیزیم و روی است که فشار خون را کاهش می‌دهد. روغن تخمه کدو نیز راهی مناسب برای به دست آوردن مزایای دانه‌ها است.

15- شکلات تلخ

شکلات تلخ غنی از فلاونول با کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. فلاونول های موجود در شکلات تلخ به ترویج عملکرد سالم رگ‌های خونی کمک می‌کند.

16- پسته

پسته با کاهش سفت شدن عروق خونی و ضربان قلب، فشار خون را کاهش می‌دهد.

17- انار

سطح بالای آنتی اکسیدان موجود در انار و آب انار می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

18-روغن زیتون

روغن زیتون ممکن است کالری بالایی داشته باشد، اما فواید زیادی برای سلامتی دارد. استفاده از روغن زیتون غنی از پلی فنول با کاهش فشار خون-به ویژه در زنان ارتباط دارد.

بیشتر بدانید : زمان مناسب برای گرفتن فشار خون

بیشتر بدانید : ارتباط نمک یددار با افزایش فشار خون

بیشتر بدانید : بالا و پایین رفتن فشار خون خطرناک است؟

بیشتر بدانید : فشار خون در هر سنی چند است و برای درمان فشار خون چه کنیم؟

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :fa.shafaqna.com