آلزایمر یک بیماری است که بدلیل اختلالات عصبی که باعث از بین رفتن سلولهای عصبی می‌شود و باعث از دست دادن حافظه می‌گردد و ....
 

آلزایمر یک بیماری است که بدلیل اختلالات عصبی که باعث از بین رفتن سلولهای عصبی می‌شود و باعث از دست دادن حافظه می‌گردد و تنها در آمریکا حدود 4 میلیون آمریکایی از این بیماری رنج می‌برند. اما مطالعات جدید نشان داده‌اند که غذاهایی که حاوی ویتامین E هستند، ‌ از بروز این بیماری جلوگیری می‌نمایند.

دانشمندان در مرکز درمانی شیکاگو،  815 نفر بین سن 65 به بالا  را برای مدت 4 سال تحت نظر گرفته‌اند.آنها سوالهایی در رابطه با غذاها، مکملها و مولتی ویتامینها را پاسخ دادند. دانشمندان بعد از در نظر گرفتن سن، جنس، ‌تحصیلات، نژاد و زمینه ژنتیکی، ‌ به این نتیجه رسیدند که افرادی که در غذایشان ویتامین E بیشتری وجود داشت‌، 70 درصد کمتر از کسانی که ویتامین E کمتری استفاده می‌کردند مبتلاء به آلزایمر می‌شوند.

مصرف بالای ویتامین E در رژیم غذایی حدود 11 واحد بود و مصرف پایین آن حدود 7 واحد بوده است.

در صورتیکه ما می‌دانیم که آلزایمر یک بیماری ژنتیک است اما مشاهده شده‌است که ویتامین Eمی‌تواند از ابتلاء به آن جلوگیری نماید. محققان گفته‌اند که ویتامین E،  رادیکالهای آزاد را که باعث تخریب سلولها و ایجاد بیماری است،  خنثی می‌سازند. بیماری آلزایمر تولید رادیکالهای آزاد را افزایش می‌دهد که این افزایش تاثیر منفی بتاآمیلوئید که در پلاکهای مغز وجود دارد و نشانه آلزایمر است را نیز افزایش می‌دهد.

همچنین در ایران دكتر شاهین آخوندزاده رییس پژوهشكده‌ی گیاهان دارویی با همكاری گروه روانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران برای اولین بار در جهان موفق به كشف اثرات عصاره گیاه بادرنجبویه در كاهش شدت علائم آلزایمر شدند. در این مطالعه 42 نفر از بیماران مبتلا به آلزایمر متوسط تا خفیف انتخاب و هر بیمار به مدت 4 ماه مورد بررسی قرار گرفت. سپس با تقسیم بیماران به دو گروه،  به یك گروه دارو شامل عصاره بادرنجبویه و به گروه دیگر دارونما تجویز گردید كه تاثیر مثبتی در درمان بیماران آلزایمر داشت.محققان تاکید نمودند: افرادی كه دچار مشكلات تنفسی هستند باید عصاره این گیاه را با احتیاط و تحت نظر پزشك مصرف كنند و افرادی كه آلزایمر خفیف تا متوسط دارند می‌توانند این گیاه را تنها به صورت مكمل غذائی استفاده كنند زیرا جهت مصرف دارویی آن باید بسیاری از پارامترهای مختلف و عوارض جانبی آن از طریق آزمایشات بعدی مشخص شود.( گیاه بادرنجبویه را می‌توان به صورت تی‌بگ از بازار تهیه و روزی 3 بار از دم کرده آن استفاده كرد)
 
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
 
www.seemorgh.com/health
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X