بهترین خوراکی ها و نوشیدنی ها برای تغذیه مادران شیرده
برخی از خوراکی های و نوشیدنی هایی که می توانند به خصوص برای مادران شیرده مفید باشند. ما در این مقاله لیستی 5 تایی از بهترین خوراکی های مورد نیاز مادران شیرده را برای اطمینان از سلامت مطلوب مادر و نوزاد آماده کرده ایم.

بهترین خوراکی ها و نوشیدنی ها برای تغذیه مادران شیرده 

1.تغذیه ماردان شیرده با ماهی

1.تغذیه ماردان شیرده با ماهی

ماهی های چرب از قبیل سالمون یک وعدده غذایی عالی برای زمانی است که به نوزادتان شیر می دهید زیرا حاوی نوعی اسید چرب به نام DHA است که برای توسعه سیستم عصبی نوزاد ضروری است. ماهی های چرب همچنین می توانند به ثبات خلق و خوی مادران شیرده کمک کنند. کنترل این مورد بعد از تولد نوزاد از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا 10 تا 15 درصد مادران افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند.

با این حال کارشناسان پیشنهاد می دهند که زنان شیرده با اعتدال ماهی مصرف کنند زیرا احتمال وجود مقادیر بالای جیوه در ماهی ها وجود دارد که از طریق شیر ممکن است به بدن نوزادتان انتقال پیدا کند. برخی ماهی ها از قبیل ماهی تن tuna و شمشیرماهی swordfish نسبت به سایرین مقدار جیوه بالاتری دارند بنابراین بهتر است از مصرف آن ها اجتناب کنید.


2.تغذیه ماردان شیرده با تخم مرغ

2.تغذیه ماردان شیرده با تخم مرغ

اگر ماهی خور نیستید، می توانید DHA را از تخم مرغ بدست آورید. بر اساس گزارش The Globe and Mail، تخم مرغ های امگا3 توسط مرغ  هایی تولید می شود که در رژیم غذایی شان بذر کتان flaxseed وجود داشته باشد. زمانی که مرغ ها با بذر کتان تغذیه شوند برخی از ترکیبات آن تجزیه شده و به DHA تبدیل شده و سپس به زرده تخم مرغ منتقل می شوند. بنابراین خوردن سفیده تخم مرغ به تنهایی این اثر را ندارد، همان طور که می دانید زرده تخم مرغ بهترین بخش تخم مرغ است.


3. تغذیه ماردان شیرده با انواع لوبیا و سبزیجات با برگ سبز

3. تغذیه ماردان شیرده با انواع لوبیا و سبزیجات با برگ سبز

گرچه اسید فولیک folic acid برای زنان در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا در جلوگیری از نقایص مادرزادی مثل اسپینا بیفیدا spina bifida کمک می کند، همچنین در تغذیه مادران شیرده نیز اهمیت دارد زیرا به بدن زنان کمک می کند تا سلول های جدید بسازد.


به گفته سازمان بارداری آمریکا the American Pregnancy Organization، زنان با مصرف سبزیجات با برگ سبز مانند اسفناج یا انواع لوبیا، فولیک اسید را وارد رژیم غذایی خود کنند.


4. تغذیه ماردان شیرده با شیر

4. تغذیه ماردان شیرده با شیر

شاید این گفته که "برای تولید شیر، شیر بنوشید" کاملا درست نباشد ولی شیر منبعی عالی برای کلسیم است که مادران شیرده به آن نیاز دارند. بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت the National Institutes of Health، زنان هنگام شیردهی 3 تا 5 درصد حجم استخوانی خود را از دست می دهند چون باید کلسیم بیشتری وارد خونشان شده و از طریق شیر به نوزاد منتقل شده و به رشد او کمک کند. با این حال زنان می توانند از این کاهش حجم استخوانی هنگام شیردهی نجات پیدا کنند، مسلما اضافه کردن کلسیم به رژیم غذایی آن ها به این امر کمک خواهد کرد.


5. تغذیه ماردان شیرده با آب

5. تغذیه ماردان شیرده با آب

شاید با فکرتان جور در نیاید ولی باید بدانید که مادران شیرده نسبت به زنان دیگر بیشتر در معرض کم آبی بدن هستند. شیری که تولید می کنید آب بیشتری از بدنتان خارج می کند و ننوشیدن کافی آب می تواند باعث تولید نشدن کافی شیر شود. البته نیاز نیست حتما از آب ساده استفاده کنید، آب میویه و شیر هم برای آبرسانی به بدن خوبند، متخصصان به مادران شیرده توصیه می کنند کمتر از نوشیدنی های کافئین دار استفاده کنند چون روی خواب نوزاد تاثیر خواهد گذاشت.


بیشتر بدانید : توصیه‌های لازم جهت دوران شیردهی

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ