با رژیم غذایی فوتبالیست ها از مسی تا رونالدو آشنا شوید
هنگامی که رونالدو به اولدترافورد آمده بود توانست به خوبی بدنش را تغییر بدهد و از یک پسر استخوانی به مردی عضلانی بدل شد و قطعا باید گفت این روند به رشد به خودی خود و اتفاقی روی نداده است.

وقتی صحبت از رژیم غذایی و تناسب اندام می شود، خیلی ها تنها به یاد افرادی می افتند که از اضافه وزن رنج می برند و به دنبال لاغر شدن و آب کردن چربی های اضافی از طریق کم کردن میزان کالری های مصرفی هستند. با این حال شاید برایتان جالب باشد که داشتن رژیم غذایی همیشه برای لاغر شدن و فرار از چاقی نیست و حتی ورزشکاران حرفه ای هم برای حفظ تناسب اندام و آمادگی بدنی شان رژیم های غذایی را رعایت می کنند. در این گزارش به برخی از رژیم های غذایی فوتبالیست های حرفه ای اشاره کرده ایم که شاید رعایت نکات مفید در رژیم غذایی آنها، باعث راهنمایی شما در انتخاب غذاهای مورد مصرفتان شود.

ناپولیتانا غذای محبوب قاتل تیم ملی

لیونل مسی با وجود محبوبیتی که در سطح جهان در میان هواداران فوتبال دارد با گلی که به تیم ملی کشورمان در رقابت های جام جهانی 2014 زد خاطره خوبی برای هواداران تیم ملی فوتبال ایران نساخت. با این وجود او هم به رژیم غذایی اش اهمیت می دهد و غذاهای خاصی را مصرف می کند. ناپولیتانا غذای مورد علاقه مسی است. غذایی که مادرش برای او می پزد. سس این غذا شامل پیاز، فلفل، گوجه فرنگی و سیر است. این یک ترکیب آنتی اکسیدان است. همچنین مسی از پونه کوهی برای جلوگیری از التهابات استفاده می کند. گاوین الینسون متخصص تغذیه در ورزش می گوید: استفاده از گوشت بدون چربی، آرد، بادام و همچنین سوپ های کم روغن رژیم مناسبی برای ورزشکاران است. مسی هم جزو ورزشکارانی است که در رژیم غذایی اش اهمیت ویژه ای به توصیه های این متخصص تغذیه می دهد.

راز موفقیت گلزن قهرمان جام جهانی با رژیم غذایی

ماریو گوتزه، زننده گل قهرمانی آلمان در جام جهانی 2014 هم یکی از ورزشکارانی است که به رژیم غذایی اش اهمیت ویژه ای می دهد. گوتزه درباره رژیم غذایی اش می گوید: «به عنوان یک بازیکن خلاق، باید مطمئن شوم که سبک و البته پرانرژی هستم. رژیم غذایی، بخش مهمی از بازی حرفه ای است. رشد من به عنوان یک بازیکن جوان، همیشه به چیزی که می خوردم و می نوشیدم وابسته بوده، چون از آنها آگاه بودم. من مقدار زیادی میوه و ماهی تازه می خورم؛ حفظ آب بسیار مهم است. یک رژیم غذایی سالم و متعادل به من کمک می کند از نظر جسمی و ذهنی تناسب داشته باشم که البته در بازی من در زمین هم منعکس می شود. من معمولا سه ساعت قبل از بازی، یک وعده غذایی دارم. چیزی که سرشار از کربوهیدرات ها، همراه با کمی پروتئین و چربی کم است. این کمک می کند تا بدون ایجاد ناراحتی گوارشی، سوخت و انرژی مورد نیاز بدن تامین شود. همراه با غذا، مقداری آب می نوشم که به هضم قبل از شروع مسابقه و حفظ هیدرات کمک می کند. گاهی اوقات ورزشی ایزوتونیک که نوشیدن، یک ساعت قبل از شروع مسابقه است را انجام می دهم که به نگه داشتن قند خونم در سطح بالا کمک می کند. بنابراین می توانم آن را حفظ کرده و در طول بازی احساس خستگی نکنم. رژیم غذایی و تناسب اندام بسیار مهم و پراهمیت است که به شما اجازه می دهد تا پتانسیل فیزیکی و فنی خود را به حداکثر برسانید.»

کریس رونالدو ورزشکاری با برنامه غذایی ویژه

کریس رونالدو مهاجم تیم ملی پرتغال و باشگاه رئال مادرید یکی از ورزشکارانی است که به حفظ آمادگی بدنی و تناسب بدن ورزشکاری اش اهمیت زیادی می دهد. او می گوید که برای رسیدن به رویای بزرگی چون موفقیت از رویاهای سطحی مانند خوابیدن تا دیروقت، خوشگذرانی شب ها و... دست کشیده و به جایش ورزش کرده و صبحانه اش را کامل خورده است. او بر همه جنبه های مختلف و لازم مثل سرعت تکنیک فشار و قدرت در تمرین ها دقت کرده و همه را با هم جلو برده است. برای همین به یک اندازه در تنفس ضربه زدن انعطاف لازم در لحظات خاص و ایجاد تمرکز بیشتر موفق است. با این حال به دلیل نوع ورزشی که انجام می دهد توجه ویژه ای به تقویت و استحکام ماهیچه های پایش نشان می دهد و این اعضا را در اولویت برنامه هایش قرار می دهد.

کریس؛ کشتی بدون لنگر

معروف است که رونالدو خودش را با برنامه تمرینی روزانه اش آزار می دهد. حتی سرالکس فرگوسن که به خوبی این پدیده را می شناسد می گوید: این بچه موقع تمرین مانند کشتی بدون لنگر قصد ایستادن ندارد: «هروقت او را می دیدم در حال تمرین بود. گذشته از انگیزه و محرک روحی قطعا المان های دیگری هم نیاز هست که رونالدو باید آنها را داشته باشد تا خود را سر پا نگه دارد و این رمز و کلید موفقیتی است که هر انسانی در تلاش برای روی فرم ماندن باید در ذهن داشته باشد: نظم!

از پسر استخوانی تا آقای عضله

هنگامی که رونالدو به اولدترافورد آمده بود توانست به خوبی بدنش را تغییر بدهد و از یک پسر استخوانی به مردی عضلانی بدل شد و قطعا باید گفت این روند به رشد به خودی خود و اتفاقی روی نداده است. رونالدو در کمپ رئال مادرید هفته ای پنج روز تمرین می کند. البته همه چیز بستگی به برنامه بازی های آن هفته نیز دارد. به طور متوسط او روزانه حدود 3 الی 4 ساعت تمرین کرده و برنامه غذایی سفت و سختی را دنبال می کند. او در مستندی که سال 2010 درباره اش ساخته و پخش شد عنوان کرد روزی 8 ساعت می خوابد و صبح ها هم زودتر از خواب بیدار می شود. رسیدن به وضعیت ماهیچه های خاص شش تکه شکم رونالدو کاری سخت و چالشی ویژه به حساب می آید. لازم به گفتن نیست که یک برنامه تمرینی فوق العاده اگر با تغذیه مناسب همراه نشود به نتیجه خوبی نمی رسد. کریس به خوبی از این نیاز بدنی اش برای موفقیت بیشتر آگاه است و به تغذیه خود اهمیت زیادی می دهد.

صبحانه

شروع یک روز خوب از خواب شب قبل آغاز می شود. متخصصان توصیه می کنند که برای افزایش کارایی بدن همه آدم ها نیاز به 8 ساعت خواب آرام شبانه هستند پس از بیدارشدن هم باید از پروتئین و کربوهیدرات های خوب مانند میوه، غلات، تخم مرغ و شیر استفاده کرد. صبحانه برای کریس مهم ترین وعده روزانه اش است و توجه کافی به آن نشان می دهد تا انرژی کافی داشته باشد.

ناهار

قانون اول کریس در ناهار خوردن این است که نباید زیاد غذا بخورد. او سراغ غذاهای کم کالری می رود و میوه و سبزیجات فراوانی هم صرف می کند. ناهارهای او شامل پاستای سبک به همراه سالاد است تا ویتامین ها و املاح لازم را به همراه مقدار مناسبی پروتئین مرغوب دریافت کند.

شام

آخرین وعده روزانه کریس بر انتخاب هایی متمرکز شده که سرشار از فیبر در کنار مقدار مناسبی کربوهیدرات باشد. سینه کبابی مرغ، لوبیا سبز، برنج قهوه ای و میوه به عنوان دسر یکی از غذاهای منو شام این ستاره است.

 

با خوردن یاسا پولت سنگالی شکست ناپذیر شوید!

انرژی ویژه دمبابا مهاجم خوش استیل برزیل هم نشای از رژیم غذایی مناسب در کنار ورزش های حرفه ای است. یاسا پولت غذای محبوب اوست. دمبابا می گوید: «به نظر من این بهترین غذای جهان است. مطمئن هستم این غذا را نمی توانم به طور متداوم در انگلستان مصرف کنم. چون پیدا کردنش آسان نیست و من چیزی از طبخ آن در خانه نمی دانم اما خوشبختانه خیلی از مردم سنگال روش تهیه آن را بلد هستند و هروقت به خانه می روم، از مادر و دو خواهرم می خواهم این غذا را برایم بپزند.» اگر شما در بعد از ظهر یک بشقاب از یاسا بخورید، تا فردای آن روز لازم نیست چیزی بخورید؛ چرا که به شما قدرت و انرژی زیادی می دهد. این غذا بیشتر در جمع های خانوادگی صرف می شود. شما بعد از خوردن این غذا احساس شکست ناپذیری می کنید!

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : مجله دیده بان